SP v biatlonu • Ruhpolding • 14:30

ŽIVĚ Štafeta biatlonistek v německém Ruhpoldingu

Dobré odpoledne, vítejte u online reportáže ze Světového poháru v biatlonu. Další kolo seriálu hostí německý Ruhpolding a prvním závodem zde bude štafeta žen. Klání začíná ve 14:30.

Čeští fanoušci se dnes mají nač těšit. Ženský biatlonový tým totiž zatím v letošní sezoně Světového poháru září. Štafeta ve složení Puskarčíková, Soukalová, Landová a Vítková dokázala minulý týden vyhrát v německém Oberhofu a vzhledem k tomu, že v první štafetě sezony v Hochfilzenu skončila třetí, bude mít dnes na dresech startovní číslo 1.

České biatlonistky vyhrály štafetu v Oberhofu
České biatlonistky vyhrály štafetu v Oberhofu | Foto: ČTK

Startovní listina vypadá tedy takto: 1. Česká republika, 2. Bělorusko, 3. Německo, 4. Francie, 5. Norsko, 6. Itálie, 7. Ukrajina, 8. Polsko, 9. Rusko, 10. Rakousko, 11. Švédsko, 12. Kazachstán, 13. Kanada, 14. Slovensko, 15. Švýcarsko, 16. Estonsko, 17. Rumunsko, 18. Bulharsko, 19 Jižní Korea, 20. Litva, 21. Finsko, 22. USA.

Ruhpolding, to je dlouhá léta bašta světového biatlonu. Mekka, chcete-li. A v loňském roce zažili čeští fanoušci na této zastávce SP pořádnou radost a euforii - zavzpomínejte si ZDE.

Česká biatlonová reprezentace se nachází v dobrém rozpoložení. Důkazem je přiložené video - upoutávka na Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který je na programu už na začátku února.

Biatlonisté lákají na SP v Novém Městě na Moravě

Závod s hromadným startem žen na MS v biatlonu v Novém Městě
Biatlonisté lákají na SP v Novém Městě na Moravě | Video: Sport

V Ruhpoldingu už je napěchovaná aréna připravená na zahájení závodu. Závodnice už se připravují na první úsek. Připomeňme, že se poběží 4x6 kilometrů.

Českou štafetu rozběhne Eva Puskarčíková, čtyřiadvacetiletá rodačka z Harrachova. Jejími soupeřkami na prvním úseku bude třeba Italka Wiererová, Němka Preussová či Běloruska Skardinová.

 

Biatlonová exhibice v Jablonci - Břízkách (Eva Puskarčíková)
Biatlonová exhibice v Jablonci - Břízkách (Eva Puskarčíková) | Foto: CPA Eduard Erben

Závod byl zahájen!

Start proběhl bez kolizí a problémů. Do úvodního stoupání letí jako první Puskarčíková bok po boku s Francouzkou.

Česká reprezentantka stále předvádí vynikající běžecký výkon. Na prvním kilometru je druhá o vteřinu za Finkou Laukkanenovou. Třetí je Francouzka Boilletová a čtvrtá Němka Preussová. Italka Dorothea Wiererová překvapivě zatím až na čtrnácté pozici.

Laukannenová s Puskarčíkovou přivážejí biatlonový vláček na střelnici. Aréna vítá peloton, jdeme na úvodní ležku.

Výborně Evo! Puskarčíková střílela přesně, stejně jako Němka Preussová.

Puskarčíková je první o vteřinu před Kanaďankou Heinickeovou, Němkou Preussovou a Běloruskou Skardinovou.

Selhala Francouzka Bollietová a také Italka Wiererová. První musela třikrát dobíjet, druhá dokonce zamířila na trestné kolo. To je velký problém pro dvě favorizované štafety.

Dobře se nevedlo ani Ruskám a Norkám, tyto štafety jsou také v hloubi průběžného pořadí.

K Puskarčíkové, Preussové a Heinickeové už se přidaly Běloruska Skardinová a Finka Laukannenová. Další štafety ztrácejí přes patnáct sekund.

Německá bialonistka Franciska Preussová už se dostala na první místo před Puskarčíkovou. Němky doma jistě nemyslí na nic jiného, než na vítězství.

Stadion v Ruhpoldingu podruhé užívá. Preussová a Puskarčíková přijíždějí na střelnici. Zvládne to Eva ve stoje podobně skvěle jako v leže?

Puskarčíková fantasticky! Opět za nula, Preussová i Kanaďanka dobíjejí, Běloruska dokonce dvakrát a Finka třikrát.

Česká biatlonistka vede o propastných sedmnáct vteřin před Kanaďankou a Polkou Hojniszovou. Ukrajina a Bělorusko už ztrácejí téměř půl minuty. A Němka Preussová musela dokonce na trestné kolo.

Rusky jsou až jedenácté, Němky dokonce třinácté, Francie osmnáctá a Itálie devatenáctá.

Naprostá fantazie! Puskarčíková předvádí životní výkon, na mezičasu 4,9 kilometru už navýšila náskok na druhou Polku Hojniszovou na dvacet sekund.

Soči 2014: Eva Puskarčíková
Soči 2014: Eva Puskarčíková | Foto: ČOV/Václav Mudra

Puskarčíková přijíždí na stadion a předává žezlo Gabriele Soukalové. Evo, děkujeme a přeje mnoho štěstí Gábině!

Soukalová vyrazila do své části závodu. Náskok před Kanadou činí 25 sekund, třetí je s malou ztrátou Polsko. Čtvrté Bělorusky také předávají, ztrácejí 40 sekund. Páté jsou Norky, šestá Ukrajina, sedmý Kazachstán, osmé Německo, deváté Švýcarsko, desáté Spojené státy, jedenácté Rusko.

Jablonecká biatlonistka uhání do prvního stoupání. Vypadá velmi energicky. Kanaďanka Ransomová a Polka Gwizdonová už ztrácejí kolem půl minuty. Čtvrtá už je Němka Hildebrandová, pátá Norka Hornová.

Gabriela Soukalová slaví vítězství ve sprintu Světového poháru v Pokljuce.
Gabriela Soukalová slaví vítězství ve sprintu Světového poháru v Pokljuce. | Foto: ČTK

Gabriela Soukalová je na střelnici a už se skládá na kobereček, aby poprvé zastřílela...

Soukalová jednou dobíjí...

Výborně! Soukalová rychle opravila a udrží si náskok. Co ostatní?

Kanaďanka bezchybná, na druhém místě ztrácí 26 vteřin. Třetí bude Němka Hildebrandová. Polka Gwizdonová musela dvakrát dobíjet. Naopak Bělorusko a Norsko bez zaváhání.

Třetí Německo ztrácí 44 sekund, čtvrté Norsko 52 vteřin.

Dá se očekávat, že Soukalová na trati Kanaďance Ransomové zase ujede. Ale pozor na třetí Němku Hildebrandovou, ta má letos vynikající formu.

Mezičas 2,9 km: 1. Soukalová, 2. Ransomová +40, 3. Hildebrandová +43, 4. Hornová +59, 5. Kryuková +1:08

Kanadská biatlonistka už tempu nestačí, Němka jde na druhé místo a běží zhruba stejně rychle jako česká závodnice.

Soukalová je na stadionu, držme pěsti při stojce!

Bohužel, Gabriela musí dvakrát dobíjet...

Ale dokázala to poměrně rychle napravit a odjíždí ještě dřív, než zahájila Hildebrandová střelbu!

Němka musí také dvakrát dobíjet...

Kanaďanka dokonce třikrát, Norka dvakrát, Ruska také.

Soukalová navýšila náskok, ten teď činí rovnou minutu na druhou Němku Hildebrandovou! To je výtečná výchozí pozice! Třetí je Bělorusko, čtvrtá Ukrajina, páté Norsko a šestá Kanada. Sedmé Švýcarky už ztrácejí přes dvě minuty.

Biatlonová exhibice v Jablonci - Břízkách (Gabriela Soukalová)
Biatlonová exhibice v Jablonci - Břízkách (Gabriela Soukalová) | Foto: CPA Eduard Erben

Mezičas 4,9km: 1. Soukalová, 2. Hildebrandová +1:02, 3. Burdygová, 4. Hornová, 5. Kryukovová +1:24.

České biatlonistky mají skvěle rozjetý závod a po polovině závodu neznají žádnou konkurenci. Na předávku už se připravuje Jitka Landová.

Gabriela Soukalová ukončila svůj parádní závod a posílá na trať Jitku Landovou. Tak ať se daří Jitko!

Němky předávají na druhém místě, Hildebrandová posílá do závodu Hinzovou, ztráta na Češky činí minutu a sedm sekund. Třetí je Ukrajina, čtvrté Bělorusko, páté Norsko. Ostatní štafety už jsou minimálně o dvě minuty za českou štafetou.

Jitka Landová si ve sjezdu otírá z brýlí déšť se sněhem, nicméně jede velmi dobře. Náskok na Hinzovou ještě navýšila, momentálně činí minutu a dvanáct sekund.

Biatlonová exhibice v Jablonci - Břízkách (Jitka Landová)
Biatlonová exhibice v Jablonci - Břízkách (Jitka Landová) | Foto: CPA Eduard Erben

Jitka Landová přijíždí na střelnici, čeká ji úvodní položka v leže...

Landová musí dvakrát dobíjet...

Bohužel znovu míjí...

Ano! To je úleva! Landová na poslední pokus sestřelila poslední terč a nemusí na trestné kolo. Ale pozor, Hinzová už pálí.

Němka Hinzová skolila rychle všech pět terčů a z náskoku je rázem méně než polovina. Němky jsou druhé o 30 vteřin, přiblíží se i Ukrajinka Abramovová, její ztráta je 52 sekund.

Čtvrté je Bělorusko, páté Norsko, obě štafety ztrácí něco přes minutu na Jitku Landovou.

Na trati se Jitce Landové daří o poznání lépe, než na střelnici. Češka navýšila náskok na Hinzovou i Ukrajinku Abramovovou. Pár vteřin ztratily i Běloruska Pisarevová a Norka Ringenová.

Jitka Landová přijíždí na stadion a chystá se na stojku...

Je tady jedno dobíjení...

Paráda! Landová rychle dobila a sestřelila zbývající terč. A už letí pryč ze stadionu!

Němka Hinzová musela rovněž jednou dobíjet, její ztráta je 29 sekund.

Dobíjí i Ukrajina, Bělorusko a Norsko, všechny dokonce dvakrát.

Třetí je nakonec Bělorusko se ztrátou minuty a dvanácti vteřin. Čtvrtá odjíždí Norka Ringenová a pátá Ukrajinka Abramovová.

Šesté Rusky ztrácejí minutu a padesát sekund... Francie je až devátá, Italky ve druhé desítce.

Mezičas 4,9 km: 1. Landová, 2. Hinzová +31, 3. Pisarevová +1:14, 4. Ringenová +1:27, 5. Abramovová +1:34.

Naprosto vyštavená Jitka Landová dokončuje svůj šestikilometrový úsek a předává štafetu české jedničce a finišmance Veronice Vítkové! Na prvním místě a s luxusním náskokem!

 

Pátá žena Světového poháru Veronika Vítková už vypálila na trať, její náskok na Němku Lauru Dahlmeierovou je třicet sekund.

Biatlonová exhibice v Jablonci - Břízkách (Veronika Vítková)
Biatlonová exhibice v Jablonci - Břízkách (Veronika Vítková) | Foto: CPA Eduard Erben

Třetí je Bělorusko, za které bude finišovat famózní Darja Domračevová. Ta ale ztrácí už minutu a čtrnáct sekund. Čtvrté předává Norsko s finišmankou Tirill Eckhoffovou a pátá Ukrajina s Valj Semerenkovou.

Šesté Polsko, sedmé Rusko...

Vítková, Dahlmeireová, Domračevová, Eckhoffová, Semerenková - to je pětice žen, které si to s největší pravděpodobností rozdají o medaile.

Vítková na úvodním kilometru ujela Dahlmeierové, ta už ztrácí neuvěřitelných 47 sekund! Veronika nastartovala raketu a jede vstříc triumfu. Ani Domračevová tempu české hvězdy nestačí, na 900 metrech na ni Vítková najela dalších sedm sekund!

Ztráta Eckhoffové a Valj Semerenkové už se zvýšila téměř ke dvěma minutám. Vítková předvádí běžecký supervýkon, doufejme jen, že dobře rozvrhla síly.

Veronika Vítková dorazila na stadion a bude střílet nejprve v leže...

Veronika musí jednou dobíjet...

Rychlá oprava znamená další obrovský krok k českému triumfu! Vítková odjíždí a její soupeřky ještě ani neulehly ke střelbě...

Dahlmeirová s velkým štěstím sundala všech pět terčů a je druhá se ztrátou 54 sekund. Domračevová pálila fantasticky, její ztráta ale zůstane zhruba stejná: minuta a sedmnáct sekund.

Čtvrtá odjíždí Norka Tirill Eckhoffová a pátá Ukrajinka Valj Semerenková, která musela jednou dobíjet.

Máme za sebou sedm z osmi střeleckých položek dnešní štafety. A Češky vedou téměř o minutu! Nevím, co by se muselo stát, aby v Ruhpoldingu dnes nezavlála česká vlajka nejvýše. Na nějaký takový zvrat se mi ani nechce pomýšlet.

Mezičas 2,9 km: 1. Vítková, 2. Dahlmeierová +1:12, 3. Domračevová +1:17.

Běloruská megahvězda Domračevová už dýchá na záda Dahlmeierové a brzy zřejmě převezme druhé místo v závodu.

Veronika Vítková je na střelnici, je tu poslední krok k triumfu...

Verča musí jednou dobíjet...

Je to tam! Není co řešit! Češky zvítězí i v dnešní štafetě v německém Ruhpoldingu!

Vítková je dávno pryč, Domračevová a Dahlmeierová teprve přijíždějí na střelnici.

Klobouk dolů před národním týmem, Češky jedou vlastní ligu.

Domračevová jednou dobíjí, Dahlmeierová byla rychlejší. Jenže v běhu zřejmě Němka druhé místo neudrží.

Ztráta Německa je minuta a 21 sekund, Bělorusko o dalších pět vteřin zpět.

Velké problémy měla na střelnici Norka Eckhoffová, která třikrát dobíjela. Ze stadionu tedy odjíždí společně s Ukrajinkou Valj Semerenkovou. Těmto velmocem ale Češky dnes naložily přes dvě a půl minuty!

Veronika Vítková už mává divákům na stadionu v Ruhpoldingu. Dokonce si stihá vzít vlajku do ruky a míří do cíle! Gratulujeme, tohle byla neskutečná paráda!

Vítkovou v cíli objímají další české hrdinky, Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová a Jitka Landová. Taková dominance jedné štafety je v historii Světového poháru naprostým unikátem.

Druhá dojíždí do cíle Běloruska Darja Domračevová, rovněž jásající. Bělorusky ztratily na českou štafetu jednu minutu a třináct sekund. Bronzové je Německo s finišmankou Laurou Dahlmeierovou.

Na čtvrtém místě dojíždí Norsko, pátá Ukrajina... Ztráta přes dvě a půl minuty.

Češky už dávno poskytují rozhovory, ve chvíli kdy na šestém místě dojíždí s obrovskou ztrátou čtyř minut Francie. Sedmé místo vybojovaly Polky, osmé jsou Rusky.

To je z dnešní radostné online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek dne.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy