Tretra slibuje ročník snů. Diamantové zkrášlení není nutné, také křišťál má pořád svou cenu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
13. 6. 2018 11:46
Po čtyřech letech bude Zlatá tretra bez Bolta. O to napínavější podívaná ale čeká na atletické příznivce ve všech disciplínách, bez výjimek. Manažer Alfonz Juck přivábil do Ostravy světovou smetánku a spolu s fanoušky sní o rekordech. Mítink si vydobyl pevnou pozici v kalendáři hvězd, ač postrádá diamantový status.
Koulař Tom Walsh se letos protlačil do desítky nejlepších vrhů historie. Na Tretře počítá s rekordem.
Koulař Tom Walsh se letos protlačil do desítky nejlepších vrhů historie. Na Tretře počítá s rekordem. | Foto: ČTK

Ostrava - Zlatá tretra byla oblíbeným mítinkem Usaina Bolta. Světové superstar, která vytáhla atletiku do popředí zájmu sportovních fanoušků. Fenomenální Jamajčan závodil v Ostravě devětkrát a před rokem si na stadionu ve Vítkovicích užil emotivní loučení.

Dnešní 57. ročník závodu už na jeho tvář lákat nemohl, ale přesto si slovenský manažer Alfonz Juck, Boltův dobrý přítel, poradil. Vsadil na atraktivitu všech disciplín, pro každou chtěl unikátní příběh. Výsledkem je start deseti mistrů světa z Londýna nebo nastupujících superhvězd.

Velké osobnosti se znovu sešly v průmyslovém městě na pomezí Moravy a Slezska, ačkoliv Zlatá tretra není součástí štědře dotovaného seriálu Diamantové ligy. Podle Jucka status diamantového závodu nepotřebuje, protože i bez něj se rok co rok setká s obrovským zájmem diváků.

Patnáctitisícový zrekonstruovaný stadion by měl být zcela zaplněn také letos, na jeho pokladnách zbývá už jen několik set vstupenek. Televizní signál půjde do 150 zemí, Tretru bude vysílat také americká NBC.

Mezi čestnými hosty je britský prezident Mezinárodní atletické federace Sebastian Coe a řeč se možná stočí k plánované reorganizaci systému diamantových závodů. Juck se diskusi nebrání, ale dobře ví, že by se jeho mítink musel při vstupu do ligy přizpůsobit, změnit se.

A proč měnit úspěšný podnik? Vždyť i křišťál má pořád vysokou cenu.

Gatlin se vrací kvůli fanouškům i křišťálu

Když před čtrnácti lety Justin Gatlin uviděl, co se za vítězství v Ostravě rozdává, chtěl cenu za každou cenu získat. "Jakmile jsem zahlédl tu křišťálovou tretru v atletickém magazínu, musel jsem ji mít," vzpomíná sprinter. Vyhrál, sebral křišťál a v témže roce získal olympijské zlato.

Letos se Američan představí před fanoušky v Ostravě potřetí. "Vždy se sem rád vracím. Po tom prvním závodě jsem se vysílením pozvracel, ale stálo to za to," říká Gatlin. Letošní sezonu bere jako přípravu na MS v Dauhá, za dva roky chce ukončit kariéru pod pěti kruhy v Tokiu.

Tam mu bude už 38 let. Vloni se stal nejstarším mistrem světa na stovce, když porazil loučícího se Bolta, letos přijde o dalšího legendárního soka, Kima Collinse. "Místo po Usainovi se zaplnit nedá, ale Kim bude atletice také chybět," podotýká Gatlin na adresu karibského borce.

Collins pověsí tretry na hřebík v neuvěřitelných 42 letech a Tretru přidal do rozlučkového turné. "Něco takového si nedovedu představit. Už ve svém věku jsem musel překonávat spoustu zranění," ohlíží se Američan na nedávné trápení s lýtkem či stehenním svalem.

Na Zlaté tretře chce Gatlin v prvé řadě zaběhnout čas pod deset sekund, což se mu letos ještě nepovedlo. Jeho rivalovi Mikeu Rodgersovi ano. "Rivalita nás může dostat pod deset, snad to Justinovi ztížím co nejvíc," hlásí zdvořile o tři roky mladší dvojnásobný vicemistr světa ve štafetě.

Baršim letos prahne po rekordech

Vzájemná rivalita by měla hnát ke skvělým výkonům i koulaře, jejichž soutěž bude patřit bezesporu k ozdobám mítinku. Všech osm účastníků má osobní rekord delší než 21,9 metru. "To je jedna z nejkvalitnějších startovních listin v historii," pokyvuje uznale hlavou Ryan Crouser.

Americký koulař letos předvedl 22,53 metru, ještě o 14 centimetrů dále dolétlo v Aucklandu náčiní Novozélanďana Toma Walshe. Znamenalo to jeho nový osobní rekord a devátý nejlepší pokus v historii. Crousera a mistra světa Walshe doplní Whiting, Kovacs, Storl nebo Tomáš Staněk.

Pokud by měla v Ostravě létat koule za hranici 22 metrů, padne rekord Reese Hoffy z roku 2007 o hodnotě 21,77. Přežít by nemělo maximum mítinku ani ve výšce. O výhru by se měli prát hlavně mistr světa Mutaz Essa Baršim z Kataru a jednadvacetiletý ruský talent Daniil Lysenko.

"Rekordy mě letos motivují, nekoná se žádný velký šampionát. 234 by byl nový rekord mítinku, ale na této výšce bychom měli teprve pořádně začít," usmívá se sympaťák z Blízkého východu. Baršim se letos jako jediný přenesl přes 240 a opět čelí otázkám na světový rekord.

Vousatý výkon Kubánce Sotomayora (245) se drží na špici téměř 25 let. "Každý rok skáču nad 240 a otázky na rekord mi nevadí. Motivují mě a svým způsobem povzbuzují. Tlak potřebujete, abyste se posunuli dál," soudí Baršim, který se těší na premiérovou ostravskou účast.

Další Vadlejchova snaha o devadesátku

V lehce pozměněném formátu proběhne soutěž oštěpařů. Kopiníci změří síly v týmovém souboji stejně jako vloni, akorát namísto Němců se proti domácím postaví výběr světa. "Bude to vyrovnané," odhaduje Thomas Röhler, jehož krajan Johannes Vetter odřekl start kvůli zranění.

Tretra tak přišla o jednoho z úřadujících mistrů světa, ale také Röhler umí poslat oštěp za 93 metrů. Jeho letošní top výkon má hodnotu 91,78. "V Dessau jsem naposled hodil přes 90 metrů až posledním pokusem, což značí dobrou formu a velký potenciál," slibuje olympijský vítěz z Ria.

V solidní pohodě je i česká jednička Jakub Vadlejch, který se v Praze na Odložilově memoriálu blýskl druhým nejlepším výkonem kariéry. Přesto na prolomení hranice 90 metrů čeká. "Cítím se dobře, jako vždy u oštěpu bude záležet na podmínkách," tuší aktuální vicemistr světa.

V jednom týmu s ním budou ještě Frydrych, Veselý a Jílek, Röhlerovo mužstvo doplní Keňan Yego, Moldavan Mardare a Lotyš Štrobinders.

Dalšími taháky budou namátkou tyčka s Kendricksem, Barberem nebo Wojciechovským, dálka s Echevarríou, který před čtyřmi dny doplachtil až k 886 centimetrům, nabitý závod překážkářů nebo dvoustovka s létající Holanďankou Schippersovou. Doopravdy je z čeho vybírat.

Po odečtení diskaře Gudžiuse a kladivářky Włodarczykové, kteří závodili již včera, zbývá ve startovních listinách Zlaté tretry ještě osm světových šampionů z Londýna. Hlavní program odstartuje v 17:30.

 

Právě se děje

Další zprávy