Formanová: Na medaili věřím jen Hejnové. Každá další placka by měla hodnotu zlata

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
27. 9. 2019 9:02
Ráda by se mýlila, ale dvojnásobná mistryně světa Ludmila Formanová nečeká pro Česko na atletickém šampionátu, který dnes začíná v Kataru, žádné medailové žně.
Dvojnásobná mistryně světa Zuzana Hejnová má i v Kataru medailové ambice.
Dvojnásobná mistryně světa Zuzana Hejnová má i v Kataru medailové ambice. | Foto: Reuters

V roce 1999 brala na trati 800 metrů zlato z MS v hale i venku. Zúčastnila se také olympijských her v letech 1996 a 2000 a jako učitelka na gymnáziu v Čáslavi a trenérka žáků atletiku stále pozorně sleduje. "Nechci být škarohlíd, ale v obrovské konkurenci má určitou medailovou
šanci jen překážkářka Zuzana Hejnová," říká Formanová v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Mistrovství světa, které ode dneška hostí katarské Dauhá, se zúčastní 25 českých reprezentantů. 

Ve světových statistikách však Hejnová figuruje za čtveřicí Američanek až na páté příčce. Přesto věříte, že si pro některý cenný kov doběhne?

Pokud vím, má za sebou velice dobrou přípravu, je zdravotně v pořádku a má elán poprat se o přední umístění. Bude to mít samozřejmě velice těžké, protože Američanky v rozběhu ani v semifinále asi nepoběží naplno, budou na finále šetřit své síly. Navíc může překvapit některá z Evropanek, takže nakonec třeba páté místo by pro Zuzanu bylo zklamáním, ale pro českou atletiku úspěchem.

Oštěpařka Barbora Špotáková bude v Dauhá obhajovat titul mistryně světa z Londýna. Myslíte si, že medaile je pro ni tentokrát hodně vysoko?

Je nutné si uvědomit, že je po druhém porodu a v jejích 38 letech to bude hlavně o šetření silami. Tím mám na mysli hned první vydařený hod v kvalifikaci, protože finále je už druhý den, což jí bez jednodenní přestávky nevyhovuje. Má však spoustu cenných zkušeností, které by mohla ve vyrovnané bitvě využít a skončit do pátého místa.

Nikola Ogrodníková se letošním maximem 67,40 metru usadila na třetí příčce. Podle vás nejede na šampionát jako jedna z medailových kandidátek?

Asi ne, a to především proto, že ve svých výkonech má obrovské výkyvy. Navíc v poslední době musela řešit zdravotní problémy a je tedy i otázka, zda je na šampionát stoprocentně připravena. Hodně bude záležet na kvalifikaci, a pokud ji zvládne, mohlo by jí to ve finále pomoci.

Pozornost bude upřena i na stříbrného medailistu z šampionátu v Londýně Jakuba Vadlejcha. Jaké mu dáváte šance?

Podává sice stabilní výkony v Diamantové lize, ale ve velké konkurenci to bude mít hodně složité. Je samozřejmě otazník, jak trenéři připravili na tento pozdní termín své svěřence. Třeba výborní němečtí oštěpaři zatím příliš neoslnili, ale kdo ví, vrcholnou formu si možná načasovali na Dauhá. Za úspěch bych považovala Vadlejchovu pátou příčku.

Podobný názor máte i na koulaře Tomáše Staňka?

V kouli je konkurence ještě větší než v oštěpu. Vždyť český reprezentant je s velice pěkným výkonem 21,67 metru v letošních světových tabulkách až jedenáctý. Proto mu aspoň na dálku zatleskám, když se mu podaří protlačit se do elitní finálové osmičky.

Myslíte si, že ze zbývajících přibližně 20 českých atletů by mohl někdo příjemně překvapit?

Snad Anežka Drahotová v chůzi na 20 kilometrů, která by si ráda splnila olympijský limit. Jinak všichni ostatní budou moci být spokojeni, když se jim podaří postoupit buď z rozběhu nebo v technických disciplínách z kvalifikace. Každá medaile by měla zlatou hodnotu a velkou radostí by bylo jakékoliv umístění v elitní pětce.

Budou velkou překážkou nezvyklé klimatické podmínky?

Sama jsem v očekávaných extrémních podmínkách nikdy nezávodila, takže se k tomu můžu těžko vyjadřovat. Určitě to bude zcela výjimečné mistrovství světa. Stadion má být sice klimatizovaný, ale přípravu na svá vystoupení mají atleti absolvovat někde ve vedru. Kdo to všechno zvládne, může myslet na pěkný výsledek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté budou školeni o zásazích na shromážděních. ANO bude mít na mítincích místo pro odpůrce

Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní školení začnou tento měsíc a zúčastní se jich zhruba 240 policistů. Policejní prezident Martin Vondrášek se na tom v pondělí dohodl s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly, se kterými jednal kvůli nedávným kritizovaným zákrokům na mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Na webu to oznámil mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.

Hnutí ANO na základě doporučení policejního prezidenta nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to v pondělí uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš, který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na ME v Mnichově pojede rekordní výprava 55 českých atletů

Na mistrovství Evropy v Mnichově je v nominaci rekordní počet 55 českých atletů. Po neúčasti na mistrovství světa se do týmu vracejí koulař Tomáš Staněk a oštěpařka Barbora Špotáková. Naopak chybí vytrvalkyně Eva Vrabcová, která na posledním ME v roce 2018 získala bronzovou medaili v maratonu. Z českých medailistek z Berlína 2018 bude závodit jen tehdy stříbrná oštěpařka Nikola Ogrodníková, jež skončila osmá na nedávném světovém šampionátu.

před 2 hodinami

Policisté obvinili účetní z olomoucké základní školy ze zpronevěry 14,5 milionu korun

Olomoučtí kriminalisté obvinili ze zpronevěry přes 14,5 milionu korun bývalou účetní jedné z olomouckých základních škol. Peníze sedmapadesátiletá žena podle nich zaslala virtuálnímu zahraničnímu příteli vydávajícímu se za amerického lékaře, řekl v pondělí krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle informací jde o Základní školu Holečkova, která je nadřízenou organizací pro Základní školu Rooseveltova a čtyři školky. Na událost se přišlo poté, co banka vedení školy upozornila na to, že nejsou na účtech prostředky na výplaty. Chod školy nebyl ohrožen, na zajištění provozu jí poskytlo finanční pomoc město.

Peníze podle kriminalistů z odboru hospodářské kriminality žena postupně převáděla z účtu svého zaměstnavatele na svůj bankovní účet od 25. dubna do 14. června letošního roku. "Ty obratem vyměnila za eura, která převedla na několik zahraničních účtů v domnění, že je zasílá na úhradu poplatků spojených s doručením cenného balíku od virtuálního zahraničního přítele, vydávajícího se za amerického lékaře na misi v Jemenu," uvedl policejní mluvčí. Doplnil, že žena je stíhána na svobodě. Za zvlášť závažný zločin zpronevěry jí hrozí trest v sazbě pěti až deseti let vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy