MS v atletice 2019

Mistrovství světa v atletice 2019 se koná od 27. září do 6. října v Kataru, ve městě Dauhá.

Termín MS v atletice 2019 se koná v době, kdy už si sportovci obvykle užívají posezónní odpočinek. Katarské klima je známé extermními horky, proto se organizátoři rozhodli takto.

Další zajímavostí tohoto mistrovství je také skutečnost, že kvůli vysokým teplotám budou maratonci i chodci startovat až kolem půlnoci.

Poprvé v historii MS v atletice budou ženský sedmiboj a mužský desetiboj probíhat současně.

Noční závod chodců na 20 km vyhrál Japonec Jamaniši

Noční chodecký závod mužů na 20 kilometrů vyhrál na promenádě v Dauhá Japonec Tošikazu Jamaniši a napodobil tak krajana Jusukeho Suzukiho, který na mistrovství světa před týdnem zvítězil na padesátce. Mezi chodci, kteří v tropických podmínkách závod nedokončili, byl i stříbrný z olympijských her Číňan Cchaj Ce-lin.

Suzuki je světovým rekordmanem i na dvacítce, ale v Dauhá dal přednost nejdelší trati. Jamaniši, jehož největším úspěchem bylo dosud zlato na univerziádě na Tchaj-wanu v roce 2017, ho však při debutu na MS dokonale zastoupil.

V úvodu diktoval tempo Australan Dane Bird-Smith, který už dokázal, že mu vedro nevadí, když získal bronz v Riu de Janeiro a loni vyhrál v podobných podmínkách na Hrách Britského společenství v Gold Coast. Ale Jamaniši brzy potvrdil pozici nejrychlejšího chodce letošního roku.

Na osmém kilometru vyrazil dopředu a rychle se vzdálil pronásledovatelům. V polovině trati měl náskok 17 sekund a v cíli byl nikým neohrožován v čase 1:26:34. Stříbro vybojoval zrychlením v závěru Rus Vasilij Mizinov a bronz Švéd Perseus Karlström.