Olympijský deník: O škodolibém bronzu a faux pas

Martin Jůzek
22. 2. 2010 15:45
Přečtěte si olympijský deník deníku Aktuálně.cz

Skikros, trošku bláznivý sport. Ještě nedávno se mluvilo o tom, že tenhle sport je českým barvám zaslíbený. Omyl. Po premiéře na zimní olympiádě se tato disciplína nedočká podobné (a chvilkové) slávy jako akrobatické skoky po Salt Lake City.

Zatímco tam triumfoval Aleš Valenta, ve Vancouveru skončil Tomáš Kraus bez medaile.

Jeden z průkopníků tohoto sportu doplatil na letošní nevýraznou formu a také na specifika skikrosu. Proto si místo vzpomínek na včerejšek můžeme jen připomenout, jak Kraus vyhrál světový šampionát. Mimochodem, také jiný známý skikrosař Stanley Hayer (už v barvách Kanady) vypadl ve čtvrtfinále a skončil desátý.

Olympijská medaile je hodně cenná. Ukázal to i ruský reprezentant Zubkov ve dvojbobech. Ten se po nehodě kanadské posádky, která mohla být klidně zraněná, začal nefalšovaně radovat. Právě díky chybě domácích nadějí získali Rusové bronz.

Sáblíková podruhé na stupních vítězů
Sáblíková podruhé na stupních vítězů | Foto: Reuters

Pokud jste o něco méně škodolibí, můžete využít kanadského zpravodajství a poslat vzkaz tamní rychlobruslařce Christine Nesbittové. Velká favoritka včerejší patnáctistovky závěr závodu nezvládla a díky tomu "spadl" bronz do náručí Sáblíkové. Když si přehrávám euforii televizního komentátora Radka Bauera, ten už děkovný dopis určitě poslal.

Mimochodem, Česká televize včera unikla pořádnému faux-pas. Původně totiž oznamovala, že po hokeji Česko - Rusko zařadí záznam superkombinace a poté také záznam již zmiňované patnáctistovky.

Nakonec si ale na Kavčích horách uvědomili, že závod nemusejí vysílat celý a boj Sáblíkové o medaili byl vysílán živě. Možná by mohl Otakar Černý radit svým americkým kolegům z NBC, ti totiž naprosto nezvládli sjezd a zlato Lindsey Vonnové.

Uvidíme, zda bude platit heslo "Do třetice všeho dobrého". Také dnes se totiž můžete těšit na speciální reportáž z dění v Kanadě, deník Aktuálně.cz vám přinese on-line přenos ze sprinterského závodu běžců na lyžích.

Provázet slovem vás budu já, stejně jako minulou a tuto neděli, kdy zásluhou Martiny Sáblíkové získala Česká republika dvě medaile. Budu mít i tentokrát tu čest vás informovat o úspěchu? Věřím, že ano, dvojice Koukal - Kožíšek má slibnou šanci.

Dnes by také mohli překvapit čeští skokani na lyžích v soutěži týmů. Když jim zafouká, jako třeba v sobotu Adamu Malyszovi, mohou klidně pomýšlet na medaili. Ještěže zkušený Polák nevyhrál a zlato získal Ammann, to by se totiž na věži rozhodčích děly věci. Ovšem jestli se znovu ve Whistleru bude měnit počasí, tak ze zajímavého a hlavně regulérního závodu nebude nic. Zlato by měli bez větších komplikací brát Rakušané.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy