Olympijský deník: Díky, šéfe, že jsi tak rozumný

Zdeněk John
18. 2. 2010 11:46
Sledujeme hry ve Vancouveru, i když jsou v noci

Los hokejového turnaje musel mít na starosti někdo z karlovarské radnice (kdo netuší, nechť koukne: česká losovačka ZDE). Jinak přece není možné, aby už v základních skupinách na sebe narazily Česko se Slovenskem, USA s Kanadou, Švédsko s Finskem, Rusové s Lotyšskem (důkaz ZDE).

Všechno jsou to zápasy, kterým si komentátoři zvykli říkat derby. Ale jak píše jeden z nejlepších dostihových novinářů v Česku Martin Cápskutečné derby je jen jedno. Běhá se od roku 1780 v anglickém Epsomu, měří 2400 metrů a není určeno žádným hokejistům, nýbrž tříletým anglickým plnokrevníkům.

Dost o dostizích. Dnes se přece olympijský deník nemůže vyhnout otázce, kdo byl lepší: zda Vokoun, nebo Jágr (tady se můžete vyjádřit vy). Za nejpodstatnější považujeme, že skvělí byli oba. "Víte, on pořád ví, jak se hraje hokej," říkal suše zámořským novinářům, jindy zpravodajům z NHL, Tomáš Vokoun.

A Jágr, který se vrátil na úzké kluziště po dvou letech? Sáhl k přirovnání, které je vtipné, ale z něhož mrazí. "Cítil jsem se jako vojáci v Iráku. Tam taky nevíte, kde co vyběhne," prohlásil na kontinentě, jenž vyslal do Iráku tisíce chlapů, z nichž 4373 se už nikdy nevrátí.

V některých hospodách se dnes otevíralo dřív... O dost dřív
V některých hospodách se dnes otevíralo dřív... O dost dřív | Foto: Radek Pecák

Sledovat hokej nad ránem je příjemný začátek dne, když máte rozumného šéfa a on vám dovolí koukat na televizi, i když zápas končí až ve čtvrt na devět (plus pět minut pozápasové radosti). Podle zprávy agentury ČTK většina firem v této zemi rozumné šéfy nemá.

Tak se alespoň koukněte na tabulku zemí podle počtu získaných medailí. To zabere méně času než hokej.

Evropský a americký pohled na soutěž národů se dost liší. Zatímco u nás je zvykem na vrchol posazovat země podle hodnoty medailí (kdo má víc zlatých, je výš), za oceánem dávají přednost počtu cenných kovů (kdo má víc, je výš). Dneska je to shodou okolností jedno, v obou verzích vedou Spojené státy. Ale během olympiády ve Vancouveru, jak jsme je srovnávali, bylo víc dní, kdy na čele tabulek (evropské verze a americké verze) stály různé země.

Co je víc? Mít tři zlaté, nebo třeba čtyři stříbra a dva bronzy k tomu? Řešení nabízí čtenář Vladimír Slavík: přepočítávat zisk medailí na obyvatele té které země. Rázem by se pořadí v první desítce měnilo (stav ke včerejšku): první Švýcarsko (přes půl medaile na milion obyvatel), druhé Slovensko (0,4 medaile na milion lidí), třetí místo si téměř dělí Švédsko a Česko (0,2 medaile na milion obyvatel).

 

Právě se děje

Další zprávy