Nevím, nechápu. Proč? Gulaš stěží zadržoval slzy. Na olympiádě ho nahradí Růžička

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2018 12:28
Nejproduktivnější hráč extraligy se zranil v přípravném duelu s Finskem, v týmu ho nahradí Martin Růžička.
Čeští hokejisté na pondělním tréninku
Čeští hokejisté na pondělním tréninku | Foto: Reuters

Kangnung - Plzeňský útočník Milan Gulaš vypadl kvůli zranění z týmu českých hokejistů na olympijských hrách v Pchjongčchangu. V nominaci ho nahradí Martin Růžička z Třince.

Nejproduktivnější hráč extraligy Gulaš si v nedělní generálce proti Finsku v Soulu poranil koleno. "Těžko se mi o tom hovoří, je to pořád čerstvé. Dnes jsem byl na vyšetření a mám naprasklý vaz v kolenu, takže musím dva měsíce stát," řekl Gulaš novinářům během dnešního prvního tréninku národního týmu v dějišti turnaje.

Dvaatřicetiletý útočník zůstává smolařem velkých akcí. Z různých důvodů přišel už pětkrát o možnost zahrát si na mistrovství světa. O to větší měl radost, když se před měsícem objevil v nominaci na hry. Kvůli zranění si však nezahraje ani na olympiádě.

"Říkám si, proč. Nevím. Nechápu to," řekl Gulaš a jen těžko zadržoval slzy. "Je to pro mě těžký moment. Prostě to nechápu. Deset minut před koncem se zraním. Hrozně jsem se těšil, konečně vyšla nějaká nominace na takový turnaj a zase si nezahraju," litoval. Domů by měl odletět ve středu.

"Celý život makáte, abyste něco v hokeji dokázali. A když to konečně přišlo, tak o to přijdu takovou hloupostí. Víc než olympiáda být nemůže. Mrzí mě to nejen za mě, ale i za rodinu, za kamarády," soukal ze sebe Gulaš.

Trenér Josef Jandač litoval ztráty jedné z plánovaných opor. "Takový je sportovní život. Stalo se, nic s tím neuděláme. Povolali jsme Martina Růžičku, což je také výborný hráč. Mrzí nás to i z lidské stránky. Je to kluk, který měl jet poprvé na takový velký turnaj a takhle si to ukončil. Kdyby už za sebou nějaké měl, možná by to bral jinak," uvedl Jandač.

Gulaš se zranil ve třetí třetině duelu s Finskem při souboji s protihráčem. "Byla to moje chyba. Zbytečně jsem šel do souboje a předpokládal jsem, že by mohl jít na druhou stranu. Že bych ho dohrál. Otočil se na druhou stranu a nechal jsem tam koleno. Šel jsem do běžného souboje a že se mi to stalo… Nevím, mám to nějaké zakleté," uvedl.

Hned věděl, že je zle. "Nějaký rok už hokej hraju, takže to poznám. Ran už jsem měl nespočet, takže vím, jestli to je naraženina, sval nebo nějaký vaz. V první moment jsem věděl, že to není dobré. V koutku duše jsem doufal, ale když jsem se dnes ráno probudil, tak jsem poznal, že to není ono," přiznal. Jeho obavy potvrdilo vyšetření.

"Říkám si, že co se má stát, stane se," uvedl a poukázal i na to, že se mu před čtyřmi měsíci narodila dcera. "Pořád je to jen sport, nejde o život. Narodila se mi krásná zdravá dcera, tak mi to třeba hokejový pánbůh vrátil takhle. Nebo já nevím. Vždy je tam nějaká rovnováha. Mrzí to ale," dodal.

Jandač tak přišel o možnost využít spolupráci úderného plzeňského dua Gulaš, Tomáš Mertl, které vládne produktivitě extraligy. Proti Finsku vytvořili útočnou formaci s nedávným plzeňským kanonýrem Dominikem Kubalíkem. "Spoléhali jsme na ně, i proto jsme je vzali. Jsou dominantní v Plzni i v celé lize. Teď si Tomáš musí poradit i bez něj," řekl Jandač.

Ztráta spoluhráče mrzela i Mertla. "Je to hodně blbé. Milan odehrál super sezonu a teď přišlo zranění ve chvíli, kdy si to mohl užít. Je to škoda, ale hlavně pro něj. Je nám dvaatřicet a víme, že olympiáda není každý rok," uvedl Mertl. Na dnešním tréninku hrál v útoku s Michalem Vondrkou a Romanem Červenkou.

Růžička, jehož absence v nominaci olympijského týmu patřila k největším překvapením, se k mužstvu připojí v úterý. Třinecký útočník je v kanadském bodování extraligy třetí. Za reprezentaci si zahrál naposledy v prosinci na Channel One Cupu, kde se blýskl hattrickem proti Finsku (3:2 v prodloužení).

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje čtvrtečním zápasem s Koreou. Ve skupině se utkají ještě s Kanadou a Švýcarskem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy