Revoluce. Američané berou na olympiádu víc žen než mužů

ČTK ČTK
11. 7. 2012 9:26
V nominaci Spojených států na OH je víc žen vůbec poprvé v historii.
Na snímku americká atletka Sanya Richardsová-Rossová.
Na snímku americká atletka Sanya Richardsová-Rossová. | Foto: Reuters

Colorado Springs - V nominaci Spojených států na olympijské hry je vůbec poprvé více sportovkyň než sportovců. Soutěžit o medaile do Londýna vyrazí celkem 530 Američanů, z toho 269 žen a 261 mužů.

Podle šéfa výkonného výboru Olympijského výboru USA Scotta Blackmuna jde o odkaz zákona z roku 1972, který měl za cíl ve Spojených státech zrovnoprávnit možnosti mužů a žen k přístupu ke sportování.

V americké nominaci je 228 sportovců, kteří na hry nejedou poprvé. Mezi nimi je navíc už 124 medailistů a 76 olympijských vítězů. Američané se na hrách představí ve 246 z 302 disciplin.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy