Olympionici z gauče pozor. Nejhorší je přetížení svalů, křeče a únava

Sport Sport
23. 2. 2018 10:11
Taky máte touhu to navalit na svahu jako Ester Ledecká, zkusit si klopenku jako Eva Samková, nebo si obléct brusle klapačky jako Martina Sáblíková?
Eva Samková mezi fanoušky
Eva Samková mezi fanoušky | Foto: ČOV/Jan Malý

Když ve středu přijela bronzová hrdinka Eva Samková do olympijských parků v Brně a Ostravě, jejich branami v tu dobu prošlo už 160 000 návštěvníků. Hokejový trenér Slavomír Lener našel v brněnském pavilonu Z hokejové hřiště.

"Krásné hřiště, plno bruslících dětí, to je přesně to, co bychom pro náš hokej potřebovali. Takové plácky u každé školy, to by bylo fantastické. Právě na takových hřištích mohou vyrůst další generace, které by mohly zopakovat Nagano," řekl Lener.

Olympijská euforie může lidi motivovat zvednout se z gauče, zkusit to taky. Nárazová akce jim ale může i ublížit. Hrozí přetížení svalů, křeče a únava.

"Rozdíl mezi profesionálním sportem a sportem amatérským je spíš kvantitativní. Profesionál trénuje samozřejmě intenzivněji a častěji a je vystaven většímu stresu. Ale po zátěži, fyzické i psychické musí následovat relaxace a doplnění energie," říká Vladislava Kundrátová, vedoucí lékařka hotelu Imperial v Karlových Varech, kde český tým v létě při setkání Top Teamu začínal olympijskou sezonu.

Ester Ledecká sice útočí během dvou olympijských týdnů na dvě zlata, ale taky se poctivě věnuje svému tělu. Každé ráno začíná rozhýbáním se svým fyzioterapeutem Jakubem Markem. Do rozcvičky zahrnuje i cviky, které jí doporučil fyzioterapeut Pavel Kolář.

"Ráno máme klasickou dvacetiminutovou rozcvičku před snídaní. Tam už je zaběhlý systém cviků, který ví, jak má dělat. Já už jen dohlížím a počítám, kolik těch cviků dělá," vysvětluje Marek.

Přestože Češi už masáží, sauny či lázeňských procedur využívají víc než dřív, amatérští sportovci se jim stále často nevěnují.

"Amatérští sportovci bohužel obvykle zohledňují jiná hlediska - pracovní vytížení, čas dovolené a podobně. To často vede ke zbytečným úrazům a poraněním," říká Kundrátová.

"Hobík bez vedení sportuje rád, ale bez systému. Jde si na třicet minut zaběhat, ale tělo si zvykne a už se dál neposouvá. A pak samozřejmě v absenci regenerace," vysvětluje kondiční trenér Radek Holinka. "Po hodině plavání jde rovnou do práce. Už nevěnuje dvacet minut rozcvičení a po tréninku strečinku. O masážích nebo sauně ani nemluvím. Tělo je pak nesmyslně přetížené."

 

Právě se děje

Další zprávy