Ledecká si málem vypíchla oko řasenkou, pak si došla pro druhé zlato a zdravila po havajsku

ČTK ČTK
24. 2. 2018 13:39
Předávání medailí tentokrát stihli i rodiče české superhvězdy.
Ester Ledecká se zlatou medailí z paralelního obřího slalomu na ZOH 2018
Ester Ledecká se zlatou medailí z paralelního obřího slalomu na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Narychlo namalovaná v autě si Ester Ledecká vyzvedla druhou zlatou olympijskou medaili. A když si cenný kov za výhru v dnešním paralelním obřím slalomu snowboardistek pověsila v Pchjongčchangu na krk, tu první z minulého týdne ze superobřího slalomu lyžařek si hřála v kapse bundy. Pak sledovala stoupat českou vlajku a v duchu si broukala hymnu.

Ledecká spěchala na slavnostní ceremoniál z Phoenix Parku. Podobně jako před týdnem s rychlobruslařkou Martinou Sáblíkovou musel jet řidič rychle, dělat přestupky, aby se dostala na slavnost včas.

Při tom se snažila zkrášlit. "Málem jsem si čtyřikrát vypíchla oko řasenkou, ale nějak to nakonec vyšlo. Stihla jsem se nalíčit. Sice punkově po cestě a není to asi bůhvíjaká nádhera, ale snažila jsem se," řekla Ledecká.

Při přebírání první zlaté měla pocit, že se na pódiu ztrácí. Nyní se mohla považovat za zkušenou. "Jasně, přesně jsem věděla kam jít, kam si stoupnout, kde zapózovat," řekla Ledecká. "Taky jsem se tam trošku motala, ale když máte tolik emocí, tak je těžké se rozhlížet a snažit se soustředit na paní, která nás vedla."

Na stupně vítězů stejně jako na stadionu vyskočila a nejdříve zvedla dva prsty do véčka. "To asi bylo, jako že mám dvě (medaile)," uvedla Ledecká. Poté prsty vyměnila a nechala zvednutý malíček a palec. "To druhý byl surfařský pozdrav," zmínila vášnivá surfařka havajské gesto, kterému se říká šaka (shaka).

Na rozdíl od předávání medailí po superobřím slalomu viděla v hledišti i rodiče, kteří se před týdnem nestihli přesunout. "Mám radost, že to konečně viděli a byli tentokrát rychlejší," usmála se Ledecká. Otec zpěvák a skladatel Janek Ledecký píseň na její počest ještě nesložil, jak slíbil. "Doufám že to přijde, že nemluvil jen tak do větru."

Na vyhlášení si vzala i zlatou medaili ze super-G. "Aby byla se mnou," usmála se a vytáhla první zlato z kapsy, zatímco na krku se jí kývalo to druhé. Sjezdařskou medaili měla týden na nočním stolku. "Abych ji hezky viděla a držel jí tygříček (maskot her), takže o ní bylo postaráno," řekla Ledecká.

S touhle holkou je radost a čest pracovat, říkají "muži Ester Ledecké" | Video: Youtube/Český olympijský tým
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Překvapilo mě, že přežil, řekl muž, který napadnul spisovatele Rushdieho

"Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil," řekl listu New York Post Hadi Matar, 24letý muž, který v pátek během přednášky v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Matar odmítl komentovat, zda se k útoku nechal inspirovat bývalým íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním.

"Respektuji ho. Podle mě to byl skvělý člověk, to je všechno, co k tomu řeknu," prohlásil Matar o Chomejním, který zemřel v roce 1989. S novináři mluvil prostřednictvím videohovoru z okresní věznice Chautauqua. Před soudem znovu stane v pátek.

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Matar uvedl, že ze Satanských veršů četl "jen pár stránek". O Rushdiem ale řekl, že "je někým, kdo napadl islám". "Nemám toho člověka rád. Nemyslím, že je to dobrý člověk. Nemám ho rád. Vůbec ho nemám moc rád," řekl o spisovateli obviněný útočník. Ačkoliv Rushdieho knihy důkladně nečetl, sledoval jeho přednášky na YouTube. "Viděl jsem jich hodně. Nemám rád pokrytecké lidi, jako je on," prohlásil Matar.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Perušič a Schweiner vyhráli na ME skupinu a jsou v osmifinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do osmifinále. Po vítězství 2:1 nad Youssefem Krouem a Quincym Ayem z Francie vyhráli skupinu D a vynechají díky tomu čtvrteční úvodní kolo play off. Naopak Jakub Šépka a Tomáš Semerád po druhé porážce na šampionátu dohráli, v konečném pořadí jim patří 25. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy