Olympijské hry v Tokiu • Den 1 • 1:30

Olympiáda živě: Postoupily Krejčíková i Vondroušová, plavkyně končí v rozplavbě

Olympijské hry v Tokiu: Den 1

Dobrý den, vítejte u druhého celodenního online přenosu z olympijských her v Tokiu. Olympiáda byla včera po poledni slavnostně zahájena a dnes nás čeká zhruba do druhé hodiny po poledni českého času nabitý program i s českou účastí. Pojďme tedy společně sledovat, co dnes ze země vycházejícího slunce přijde za zprávy. 

1:40

Problémy s covidem netrápí pouze českou výpravu, ale i tu nizozemskou. 

Nizozemský skifař Finn Florijn musel kvůli pozitivnímu testu na koronavirus odstoupit z olympijského závodu, který odstartoval v pátek rozjížďkami. Jednadvacetiletý syn dvojnásobného olympijského vítěze ze Soulu a Atlanty Ronalda Florijna obsadil ve své jízdě čtvrté místo a dnes měl zasáhnout do oprav. Stejně jako český reprezentant Jan Fleissner, který byl nasazen do jiné opravné jízdy. O Florijnově pozitivní testu informovala nizozemská veslařská federace. Mladý skifař musí na deset dnů do izolace.

"Jen to pro mě začalo, už je konec. K tomu se nedá nic moc říct," řekl Florijn televizní stanici NOS. Je už čtvrtým členem nizozemské olympijské výpravy, u kterého se v Tokiu prokázala nákaza covidem-19. Pozitivní testy měli také jeden z členů realizačního týmu veslařů, skateboardistka Candy Jacobsová a taekwondistka Reshmie Ooginková, bronzová medailistka z mistrovství světa v roce 2017. Podle agentury dorazili všichni nakažení do Tokia minulou sobotu stejným letadlem z Amsterodamu.

1:59

Skvělá zpráva z veslařského sektoru naopak pro českou výpravu! 

Skifař Jan Fleissner suverénně způsobem vyhrál opravnou jízdu a postoupil do nedělního čtvrtfinále veslařské regaty. Náhradník za zdravotně indisponovaného Ondřeje Synka roli favorita zvládl. V čele byl od startu do cíle a nakonec porazil druhého Dara Alizadeha z Bermud o šest sekund.

Český skifař Jan Fleissner zvládl opravnou jízdu a z prvního místa postoupil do čtvrtfinále.
Český skifař Jan Fleissner zvládl opravnou jízdu a z prvního místa postoupil do čtvrtfinále. | Foto: Reuters
2:03

Od půl druhé je v akci také další Češka, a to Nikola Šarounová v kvalifikaci žen ve vzduchové pušce. Šestadvacetiletá rodačce z Rychnova nad Kněžnou ale zatím po dvou sériích patří až příčka na konci páté desítky…

2:10

Další výborná zpráva ze sektoru skifařů a skifařek!

Dvojskif Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová obsadil v opravné jízdě na olympiádě v Tokiu třetí místo a postoupil do nedělního semifinále.

2:15

Takhle vypadá dnešní program českých reprezentantů!

2:20

Naopak letošní Hry definitivně končí pro dvojskif Jakub Podrazil, Jan Cincibuch

České duo dojelo v opravě své včerejší jízdy na posledním místě a do semifinále tak nepostoupilo.

2:35

Petra Kvitová vstupuje do tenisového olympijského turnaje až zítra ráno, včera si však skvěle užila zahajovací ceremoniál, během nějž nesla vlajku společně s basketbalistou Tomášem Satoranským.

"Bylo to skvělý. Musím říct, že vlajka je docela těžká a jsem ráda, že to nesl hlavně Tomáš. Byla to sranda a jsem ráda, že ta možnost byla. Byla jsem dojatá, když jsem se dozvěděla, že budu vlajkonoška, teď jsem si to snažila hlavně užít. V autobuse jsem slyšela, že prý máme jednu ze šesti nejhezčíchnástupových kolekcí. Když jsem viděla některé země dokonce v teplákovce, tak to mi nepřišlo úplně cool," řekla Kvitová.

"Byl to fakt zážitek. Musím říct, že jsem nečekal, jak je to velkolepý. Trošku škoda, že nemohli být fanoušci, protože by člověk víc vnímal atmosféru, ale byl to zážitek, který jsem si užil a byla to pocta. Doteď jsme neměli možnost si pokecat s ostatními sportovci, já si povídal hlavně s Petrou a byla to velká čest nést vlajku právě s ní. Nejen, že to je úžasná sportovkyně, ale je to i sympatická ženská," doplnil svou kolegyni Satoranský.

Česká výprava při zahájení olympiády v Tokiu 2020 (vlajkonoši Petra Kvitová a Tomáš Satoranský)
Česká výprava při zahájení olympiády v Tokiu 2020 (vlajkonoši Petra Kvitová a Tomáš Satoranský) | Foto: ČTK
2:50

Na tomto kurtu se dnes měly v úvodním kole představit Barbora Hermannová a Markéta Sluková proti japonské dvojici Ishii, Murakami. Bohužel se kvůli nákaze covidem pod pěti kruhy nepředstaví. Snad účast vyjde aspoň duu Perušič & Schweiner.

Na tomto kurtu se dnes měly v úvodním kole představit Barbora Hermannová a Markéta Sluková proti japonské dvojici Ishii, Murakami.
Na tomto kurtu se dnes měly v úvodním kole představit Barbora Hermannová a Markéta Sluková proti japonské dvojici Ishii, Murakami. | Foto: Reuters
3:10

Česká střelkyně Nikola Šarounová skončila na olympiádě v Tokiu v kvalifikaci vzduchové pušky na 41. místě a do osmičlenného finále se neprobojovala…

V šesti položkách kvalifikace nastřílela dohromady 618,4 bodů. 

Šarounová bude startovat ještě 27. července ve vzduchové pušce smíšených družstev a o čtyři dny později také ve sportovní třípolohové malorážce.

3:33

V akci už je od 3:00 českého času gymnasta David Jessen, který bojuje v kvalifikaci sportovní gymnastiky. Na prostné získal 13,466 bodu a za koně našíř 12,333 bodu.

3:56

"Dneska mi tam ty vysoké desítky prostě vůbec nepadaly. Neměla jsem tam vyloženě nějakou dalekou chybu, ale prostě všechno to bylo takový neslaný, nemastný, ty rány," zhodnotila svůj výkon v kvalifikaci sportovní střelby pro ČTK a Právo Nikola Šarounová.

4:03

Cyklisté jsou připraveni do individuálního závodu. Z Čechů jdou do akce Michael Kukrle a Zdeněk Štybar, jejich kolega Schlegel nestartuje kvůli pozitivnímu testu. Závod začal!

4:18

S turnajem ve stolním tenise se hned v 1. kole rozloučila dvanáctiletá syrská reprezentantka Hend Zaza, která byla zároveň nejmladší účastnicí letošní olympiády v Tokiu. S Rakoušankou Jia Liu prohrála 0:4 na sety. 

Zaza, která hraje stolní tenis od svých pěti let, byla nejmladší účastnicí Her od roku 1992, kdy se v doma v Barceloně představila tehdy jedenáctiletý veslař Carlos Front.

Kvůli válce v Sýrii byla dle slov jejího trenéra schopna odehrát pouze dva tři zápasy za rok. V tréninku jí navíc také výrazně brzdily časté výpadky proudu, a tak trénovala především přes den.

Na Olympijské hry se dostala přes západoasijskou kvalifikaci minulý rok v Jordánsku a stala se vůbec prvním syrským stolním tenistou, co se kdy kvalifikoval na olympiádu.

Dvanáctiletá stolní tenistka ze Sýrie - Hend Zaza - se loučí s turnajem v 1. kole
Dvanáctiletá stolní tenistka ze Sýrie - Hend Zaza - se loučí s turnajem v 1. kole | Foto: Reuters
4:29

První zlato z letošních Her bere Čína! V obrovsky dramatickém finále sportovní pušky, do které z kvalifikace neprošla již dříve zmíněná Nikola Šarounová, slaví zlato střelkyně Jang Čchien.

Ještě před poslední střelbou přitom vedla o 0,2 bodu Ruska Anastasija Galašinová, ale poslední rána jí nevyšla a nakonec se musí smířit se stříbrem. Bronz putuje do Švýcarska zásluhou Niny Christenové.

Konečné pořadí finále vzduchové pušky žen:

1. Jang Čchien (Čína) 251,8 bodů
2. Anastasija Galašinová (Ruští olympijští sportovci) 251,1
3. Nina Christenová (Švýcarsko) 230,6

První zlato z LOH 2020 v Tokiu bere Čína, Jang Čchien zvítězila v dramatickém finále vzduchové pušky.
První zlato z LOH 2020 v Tokiu bere Čína, Jang Čchien zvítězila v dramatickém finále vzduchové pušky. | Foto: Reuters
4:38

Gymnasta David Jessen vstoupil do druhé poloviny kvalifikace, celkově má za sebou již pět cvičení. Na kruzích získal 12,566 bodů, ale na přeskoku mu nevyšel dopad a přišel o body. Získal 12,333 bodu. Náladu si spravil ale před chvílí na bradlech, kde vybojoval 13,633 bodu.

Český gymnasta David Jessen během kvalifikace sportovní gymnastiky při cvičení na kruzích.
Český gymnasta David Jessen během kvalifikace sportovní gymnastiky při cvičení na kruzích. | Foto: Reuters
4:51

Zajímavá situace je k vidění ve stále probíhajícím individuálním závodě cyklistů. V osmičlenné vedoucí skupince, která už má náskok zhruba pěti minut na zbytek pole, je i český zástupce Michael Kukrle. Závod se však bude rozhodovat až v ve vrchařském závěru, spousta favoritů šetří síly.

4:59

Další skvělá zpráva přišla ze sektoru veslování. Český dvojskif lehké váhy ve složení Jiří Šimánek a Miroslav Vraštil v nabité konkurenci druhé rozjížďky nestačil pouze na Irsko a z druhého místa míří rovnou do semifinále!

Čeští závodníci Jiří Šimánek a Miroslav Vraštil v rozjížďce dvojskifu lehké váhy vybojovali postup do semifinále.
Čeští závodníci Jiří Šimánek a Miroslav Vraštil v rozjížďce dvojskifu lehké váhy vybojovali postup do semifinále. | Foto: Reuters

To nejpodstatnější z dnešního dění v Tokiu:

- Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová postoupily do druhého kola ženského tenisového turnaje, také stolní tenista Lubomír Jančařík v prvním zápase uspěl.

- Veslař Jan Fleissner a dvojskif Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová zvládli opravné jízdy, přímo z rozjížděk prošel do semifinále mužský dvojskif lehkých vah ve složení Jiří Šimánek a Miroslav Vraštil.

- Strhující silniční závod cyklistů vyhrál Richard Carapaz před Woutem van Aertem a Tadejem Pogačarem. Český šampion Michael Kukrle se ukázal v dlouhém úniku, Zdeněk Štybar závod nedokončil.

5:20

David Jessen nezakončil své vystoupení na poslední šesté disciplíně moc dobře a za svůj výkon na hrazdě získal pouhých 11,000 bodů. Celkově tak bere 75,331 bodu a ze své skupiny gymnastů je na 18. místě z 19. 

5:28

Jamajská běžkyně Aisha Praughtová-Leerová se nehodlá vzdát startu na olympijských hrách v Tokiu, přestože si na tréninku utrhla meniskus a lékař jí doporučil absolvovat co nejdříve operaci. Bývalá vítězka Her Commonwealthu v běhu na 3000 metrů překážek se chystá závodit na trati 1500 metrů.

"Slyšela jsem, jak to ruplo. Zabolelo to při jednom cviku, ale pak jsem zvládla jeden z nejlepších tréninků v životě," uvedla jednatřicetiletá atletka na instagramu.

Vyšetření potvrdilo, že má utržený meniskus, přesto se vydá do Tokia. "Vytáhnou mi z kolena tekutinu a dostanu kortizonovou injekci, což je povolené. Můj doktor o tom ví a mám jeho podporu," napsala Praughtová-Leerová, která počítá s tím, že nebude moct závodit naplno.

"Tohle je největší výzva v mé kariéře. Všechna ta dřina a pracně získaná kondice nebude mít možnost se ukázat. Láme mi to srdce," uvedla běžkyně, která byla na minulé olympiádě v Riu ve steeplechase čtrnáctá.

5:56

Závod cyklistů je zhruba 170 kilometrů před cílem, to nejlepší nás teprve čeká. Náskok stále osmičlenné uniklé skupiny, ve které nechybí ani Čech Michael Kukrle a Slovák Juraj Sagan, se pohybuje okolo třinácti minut.

Individuální závod silničních cyklistů na LOH 2020
Individuální závod silničních cyklistů na LOH 2020 | Foto: Reuters
6:39

Nepříjemný pád v pelotonu postihl mimo jiné spolufavority závodu cyklistů, Brity Gerainta Thomase a Taa Geoghegana Harta. Český kapitán Zdeněk Štybar se padajícím jezdcům vyhnul, karambol ho pouze lehce zbrzdil, ale naštěstí nepřišel do kontaktu s asfaltem.

7:22

Peloton již stáhl ztrátu na pětici uprchlíků pod 15 minut, do cíle závodu zbývá ještě dlouhých 114 kilometrů. Na čele se spolu s Michaelem Kukrlem a Slovákem Jurajem Saganem drží také Řek Polychronis Tzortzakis, Nicholas Dlamini z Jižní Afriky a Orluis Aular z Venezuely.

7:23

V uceleném textu si můžete přečíst podrobnosti z prvního střeleckého závodu žen na olympiádě. První zlato získala Číňanka Jang Čchien, Češka Nikola Šarounová (dříve Mazurová) do finále neprošla.

7:30

První výsledky tenisových turnajů se obešly bez větších překvapení.

Muži:

Dvouhra - 1. kolo:

Medveděv (2-Rus.) - Bublik (Kaz.) 6:4, 7:6 (10:8), Davidovich (16-Šp.) - P. Sousa (Portug.) 6:3, 6:0, Millman (Austr.) - Musetti (It.) 6:3, 6:4, Basilašvili (Gruz.) - Carballés (Šp.) 6:3, 6:2.

Ženy:

Dvouhra - 1. kolo:

Šwiateková (6-Pol.) - Barthelová (Něm.) 6:2, 6:2, Pavljučenkovová (13-Rus.) - Erraniová (It.) 6:0, 6:1, Sakkariová (14-Řec.) - Kontaveitová (Est.) 7:5, 6:2, Rybakinová (15-Kaz.) - Stosurová (Austr.) 6:4, 6:2, Golubicová (Švýc.) - Osoriová (Kol.) 6:4, 6:1, Stojanovičová (Srb.) - Hibinová (Jap.) 6:3, 6:3, Friedsamová (Něm.) - Watsonová (Brit.) 7:6 (7:5), 6:3, Fernandezová (Kan.) - Jastremská (Ukr.) 6:3, 3:6, 6:0.

Iga Šwiateková v prvním kole olympijského turnaje v Tokiu 2021.
Iga Šwiateková v prvním kole olympijského turnaje v Tokiu 2021. | Foto: Reuters
7:34

Za malou chvilku už vstoupí do turnaje první česká tenistka, a hned jedna z favoritek olympiády. Barbora Krejčíková, vítězka French Open i nedávného podniku v Praze, vyzve Kazašku Zarinu Dijasovou. Půjde o souboj světové jedenáctky s hráčkou číslo 99.

7:53

Barbora Krejčíková vede po 18 minutách nad Zarinou Dijasovou s jedním brejkem 3:2. Kazaška má potíže s lýtkovým svalem a povolala na kurt fyzioterapeutku.

7:55

Cyklisté stoupají na svahu hory Fudži na nejvyšší bod tratě silničního závodu. Náskok pětice uprchlíků s Michaelem Kukrlem se nadále tenčí, sto kilometrů před cílem činí zhruba jedenáct minut.

8:02

Andy Murray a Joe Salisbury se postarali o pozdvižení v mužské čtyřhře, když vyřadili nasazené dvojky, Francouze Nicolase Mahuta s Pierrem-Huguesem Herbertem. Připomeňme, že Murray je olympijským vítězem ve dvouhře z Londýna 2012 i Ria 2016.

8:07

Barbora Krejčíková po necelé půlhodině za stavu 5:2 postupuje do druhého kola tenisového turnaje. Její kazašská soupeřka Zarina Dijasová utkání kvůli zdravotním problémům vzdala.

Barbora Krejčíková v prvním kole na OH 2020
Barbora Krejčíková v prvním kole na OH 2020 | Foto: Reuters
8:27

Lubomír Jančařík rozehrál turnaj stolních tenistů a po setech 11:9, 11:5 vede v prvním kole nad Alím Chadrávím ze Saúdské Arábie 2:0. Hraje se na čtyři vítězné sady.

8:44

David Jessen cvičil na olympiádě v Tokiu nejspíše poslední velký víceboj kariéry. Loni dokončil v USA na slavné univerzitě ve Stanfordu bakalářské studium medicíny a chystá se od podzimu na pokračování.

8:46

Co nového v cyklistice? Po sjezdu ze svahů hory Fudži zbývá do cíle 67 kilometrů. Peloton letí a stahuje pětici uprchlíků s Michaelem Kukrlem, jejich náskok rychle klesá ke čtyřem minutám.

Hlavně Italové rozjeli na čele hlavního balíku pořádný kvapík a bohužel se jim mimo jiné podařilo "odpárat" Zdeňka Štybara. Zdálo se, že odpadá i Španěl Alejandro Valverde, ale ten se při sjezdu dokázal vrátit, na rozdíl od českého kapitána.

8:50

Výbornou zprávou naopak je, že Lubomír Jančařík relativně hladce proklouzl do dalšího kola turnaje stolních tenistů. Araba Alího Chadrávího porazil 4:0 (11:9, 11:5, 11:4, 11:4). Příště změří český reprezentant síly s Kazachem Kirillem Gerassimenkem.

9:15

Po více než 185 kilometrů dlouhém úniku bude Michael Kukrle na čele cyklistického závodu dostižen. Zůstal už jen s Venezuelanem Orloisem Aularem a 48 kilometrů před cílem je peloton pohltil.

Za pár okamžiků se balík, v němž už bohužel nefiguruje Zdeněk Štybar nebo třeba britský favorit Geraint Thomas, který závod vzdal, dostane pod nejtěžší stoupání dne. Tam se bude možná rozhodovat.

Michael Kukrle v hromadném závodě mužů na OH 2020
Michael Kukrle v hromadném závodě mužů na OH 2020 | Foto: Reuters
9:25

Před začátkem brutálního stoupání do průsmyku Mikuni se o rozruch na čele pelotonu znovu starají Italové a Slovinci, kteří se snaží roztrhat pole a připravit pozici pro své lídry. Do cíle chybí 39 kilometrů. Ještě jednou je třeba připomenout a ocenit únik Michaela Kukrleho, o kterém se bude i po závode rozhodně mluvit. Nicméně v tuto chvíli už je česká dvojice ze hry o přední umístění.

9:27

Podařený vstup do tenisového turnaje zatím zažívá i druhá česká tenistka Markéta Vondroušová. Proti nasazené šestnáctce Kiki Bertensové uspěla v prvním setu 6:4. V druhé sadě zatím ztrácí 1:3 a jde podávat.

9:30

Už zkraje těžkého stoupání se složení pelotonu pořádně "učesalo". Ve skupince nejlepších zůstávají z favoritů Slovinci Tadej Pogačar a Primož Roglič, Belgičan Wout van Aert, Kolumbijec Rigoberto Urán nebo Ekvádorec Richard Carapaz.

Televize v tiskovém středisku okruhu  Fuji International Speedway při hromadném závodě mužů na OH 2020
Televize v tiskovém středisku okruhu Fuji International Speedway při hromadném závodě mužů na OH 2020 | Foto: Reuters
9:42

Vzpěračka Chou Č'-chuej vyhrála na olympijských hrách úvodní soutěž váhové kategorie do 49 kilogramů a pro Čínu získala v Tokiu druhé zlato. Nad hlavu dostala ve dvojboji 210 kg a jen o tři kilogramy zaostala za vlastním světovým rekordem.

Čtyřiadvacetiletá Chou Č'-chuej zvedla v trhu 94 kg, v nadhozu přidala 116 kg a soutěži suverénně kralovala. Druhá skončila výkonem 202 kg Čanu Saikhom Marabaiová, která pro Indii vybojovala premiérové stříbro ze vzpírání. Bronz získala Windy Cantika Aisahová z Indonésie.

Čínská vzpěračka Chou Č'-chuej vítězí v kategorii do 49 kilogramů na OH 2020
Čínská vzpěračka Chou Č'-chuej vítězí v kategorii do 49 kilogramů na OH 2020 | Foto: Reuters
9:47

33 kilometrů před koncem silničního závodu nastoupil Kanaďan Michael Woods. Koho se mu podaří setřást na vrcholu nejtěžšího stoupání? Za sebou má Tadeje Pogačara, Michala Kwiatkowského, Baukeho Mollemu a další. Chystá se strhující závěr.

9:50

Markéta Vondroušová bohužel druhý set ztratila a po hodině a 14 minutách hraje s Nizozemkou Kiki Bertensovou 6:4, 3:6. Postupující do druhého kola určí rozhodující třetí sada.

Markéta Vondroušová v prvním kole na OH 2020
Markéta Vondroušová v prvním kole na OH 2020 | Foto: Reuters
10:05

Od skupinky na čele cyklistického závodu se odtrhli Američan Brandon McNulty a Ekvádorec Richard Carapaz. Necelých 19 kilometrů před cílem mají náskok už více než půl minuty a začíná to vypadat, že zbytek bude zápolit maximálně o bronzovou medaili.

10:16

Barbora Krejčíková byla po prvním zápase na olympiádě, byť zkráceném, unešená.

10:18

Závod cyklistů necelých šest kilometrů před koncem na motoristickém okruhu vrcholí. Richard Carapaz se na čele osamostatnil a utrhl druhého Brandona McNultyho. Američana se snaží dojet vlčáci jako David Gaudu z Francie, Michael Woods z Kanady či Tadej Pogačar s Rigobertem Uránem.

10:21

Richard Carapaz si vypracoval náskok půl minuty a zlato pro Ekvádor už je na dosah! O stříbro a bronz to ještě bude 3,5 kilometru před koncem tuhý boj.

10:26

Richard Carapaz z Ekvádoru je olympijským vítězem! Zlato pod pěti kruhy vybojoval na silnici jako první cyklista z Jižní Ameriky. A teď boj o další kovy.

10:27

Hrdinové z Tour de France budou mít medaili i z Tokia! Wout van Aert přespurtoval všechny a dojel si pro druhé místo. Třetí končí Tadej Pogačar.

10:37

Za potlesku tribun nyní dorazil do cíle cyklistického závodu také český hrdina Michael Kukrle. Národní šampion strávil více než 185 kilometrů v úniku, a přesto klání dokončil, po boku legendárního Alejandra Valverdeho mimo jiné. Zdeněk Štybar závod podobně jako v Riu po nepříznivém průběhu vzdal.

10:38

Skvělá zpráva z tenisového areálu Ariake. Markéta Vondroušová porazila Kiki Bertensovou z Nizozemska 6:4, 3:6, 6:4 a po necelých dvou hodinách postoupila do druhého kola.

11:15

Velká nepříjemnost pro Italy:

Šest sportovců a dalších sedm členů italské výpravy muselo v olympijské vesnici do karantény poté, co byli vyhodnoceni jako blízký kontakt novináře, který měl po společném příletu do Tokia pozitivní test na koronavirus. Jména postižených sportovců pořadatelé nezveřejnili, jasné je podle agentury AGI jen to, že se jedná o reprezentanty v boxu, skocích do vody a skateboardingu.

Sportovci nejsou v izolaci a mohou v omezeném režimu dál trénovat. Pokud budou mít i nadále negativní testy, nepřijdou ani o start na olympijských hrách.

11:17

Zde se můžete podívat na další výsledky z tenisových turnajů. V prvním utkání proti soupeři z Bolívie uspěl Srb Novak Djokovič, který po zlaté medaili velmi prahne. Barbora Krejčíková už soupeřku pro druhé kolo zná, Markéta Vondroušová čeká, zda to bude Alison Riskeová, či Mihaela Buzarnescuová.

12:55

Program sobotního dne v Japonsku uzavírají plavecké rozplavby. Zanedlouho přijde na řadu i česká ženská štafeta na 4×100 metrů volným způsobem ve složení Barbora Seemanová, Barbora Janíčková, Kristýna Horská a Anika Apostalon.

13:22

Japonský judista Naohisa Takato získal pro pořadatelskou zemi první zlato z olympijských her v Tokiu. Ve finále kategorie do 60 kg porazil tchajwanského soupeře Jang Jüng-wej. Úvodní judistickou soutěž ovládla Distria Krasniqiová z Kosova. V nejlehčí váhové kategorii do 48 kg zdolala domácí Funu Tonakiovou, které útok na premiérový japonský úspěch těsně nevyšel.

Judista Naohisa Takato získal pro Japonsko první zlato z olympijských her v Tokiu.
Judista Naohisa Takato získal pro Japonsko první zlato z olympijských her v Tokiu. | Foto: Reuters
14:34

Česká ženská plavecká štafeta na 4×100 metrů volný způsob na olympijských hrách v Tokiu z rozplavby do finálové osmičky nepostoupila. Kvarteto ve složení Barbora Seemanová, Kristýna Horská, Barbora Janíčková a Anika Apostalon obsadilo časem 3:42,40 předposlední 14. místo. Za osmými Švédkami zaostaly o šest sekund a 47 setin. Nejlepší byly s časem 3:31,73 Australanky.

K posunu do finále by českému týmu nestačil ani výrazně vylepšený český rekord. Ten předvedly s časem 3:40,78 na mistrovství světa v korejském Kwangdžu Seemanová, Apostalon spolu se Simonou Kubovou a Annou Kolářovou a zajistily tehdy štafetě účast pod pěti kruhy díky tomu, že na světovém šampionátu obsadily 11. místo.

14:39

Tenistka Markéta Vondroušová obešla po premiérové výhře na olympijských hrách v Tokiu síť a Kiki Bertensovou objala. Prohra s českou levačkou totiž byla pro Nizozemku posledním zápasem dvouhry v kariéře.

14:43

Maďarský šavlista Áron Szilágyi obhájil v Tokiu zlatou medaili z Londýna i Ria. Tři individuální tituly z OH má jako první šermíř v historii.

Slavící maďarský šavlista Áron Szilágyi.
Slavící maďarský šavlista Áron Szilágyi. | Foto: Reuters
15:45

První zlaté medaile v taekwondu na olympijských hrách v Tokiu získali Ital Vito Dell'Aquila a Panipak Vongpattanakitová z Thajska. Oba jsou v tomto bojovém sportu, jenž měl premiéru pod pěti kruhy v Sydney 2000, premiérovými olympijskými šampiony ze svých zemí.

17:44

Házenkáři Dánska zahájili pouť za obhajobou zlatých medailí na olympijských hrách v Tokiu jednoznačným vítězstvím 47:30 nad týmem pořadatelského Japonska. Úřadující mistři světa a šampioni z Ria de Janeiro vedli v poločase o jedenáct gólů a po přestávce náskok ještě zvýšili. Po devíti gólech vstřelili Jacob Holm a Magnus Saugstrup.

Mnohem více práce měli poražení finalisté z letošního lednového MS Švédové, kteří také ve skupině B porazili Bahrajn těsně 32:31. Vítězný gól vstřelil 52 sekund před koncem Albin Lagergren a výhru následně Seveřanům zachránil brankář Andreas Palicka, který chytil Muhamadu Ahmadovi sedmičku.

18:00

To je od nás pro dnešní den vše. Děkujeme za pozornost a těšíme se u on-line přenosu z nedělního dne.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy