Pochodeň z rukou předsedy řeckého olympijského výboru Spyrose Kapralose převzal místopředseda organizační komise Jü Caj-čching a ještě dnes zamíří oheň do Číny. Hry v Pekingu začnou 4. února, kvůli koronaviru se budou konat bez zahraničních fanoušků.
Oheň v Olympii vzplál v pondělí a poté byl převezen do Atén. Slavnostní obřad se pokusili narušit tři aktivisté, kteří se snažili upozornit na porušování lidských práv v Číně, ale zabránila jim v tom policie.
Dnešní ceremoniál proto provázela přísná bezpečnostní opatření a obešel se bez incidentů. Aktivisté však na dopolední tiskové konferenci v Aténách vyzvali k bojkotu olympiády, kterou označili za hry genocidy.
"Opět jsme svědky pokrytectví Mezinárodního olympijského výboru. Olympijskou pochodeň předali vládě, která nemá s olympijskými ideály nic společného. Asi žijí v nějaké jiné realitě," citovala agentura AP Mandie McKeownovou z organizace Mezinárodní tibetská síť.
Místopředseda MOV John Coates už dříve podobná obvinění z netečnosti k porušování lidských práv odmítl. Podle něj výbor může ovlivnit pouze záležitosti týkající se sportu a olympijského hnutí.
Zástupce sdružení bojující za práva Ujgurů Zumretaj Arkin na tiskové konferenci také připomněl čtyři roky trvající tvrdý postup čínského režimu vůči Tibeťanům, Ujgurům a dalším, především muslimským menšinám.
Čína obvinění z cíleného vyhlazování opakovaně odmítá s tím, že chce menšiny pouze začlenit do společnosti. "Kdybych vystoupil na podobné tiskové konferenci v Číně, já - jako Ujgur - bych skončil v táboře, kde by mě sexuálně zneužívali a mučili," uvedl Arkin. "Olympijské hry bude pořádat země, která aktivně provádí genocidu," dodal.