Davidová cítila zoufalství, Karlík se ztratil ve cvakání. Štafeta dojela dvanáctá

Aktualizováno 5. 2. 2022 12:28
Čeští biatlonisté vstoupili do olympijských her v Pekingu 12. místem v závodě smíšených štafet. Tým ve složení Jessica Jislová, Markéta Davidová, Mikuláš Karlík a Michal Krčmář doplatil ve větrně nevyzpytatelném závodě na 4x6 kilometrů na tři trestná kola debutanta Karlíka na třetím úseku. Zlato získali po napínavém průběhu a finiši Norové.
Markéta Davidová pří smíšené štafetě na olympiádě v Pekingu 2022
Markéta Davidová pří smíšené štafetě na olympiádě v Pekingu 2022 | Foto: Reuters

Navzdory třem trestným okruhům Tiril Eckhoffové dotáhl norskou čtveřici k druhému olympijskému triumfu v této disciplíně Johannes Thingnes Bö. Trojnásobný vítěz Světového poháru porazil v cílové rovince úřadující šampiony z Francie, za něž finišoval Quentin Fillon Mailet. Třetí skončili Rusové.

Češi zaznamenali při třetí olympijské účasti ve smíšené štafetě nejhorší umístění v historii. Před osmi lety v Soči skončili na druhém místě, v roce 2018 v Pchjončchangu byli osmí.

Pro Jislovou šlo na úvodním úseku v této disciplíně o olympijskou premiéru. Rodačka z Jablonce nad Nisou trefila při úvodní položce jen dva terče z pěti střel, hrozbu trestného kola ale odvrátila díky třem náhradním nábojům. Naděje v úvodu naopak ztratilo Slovensko, za nějž musela Ivona Fialková na tři trestná kola.

Jislová zvládla v mrazivých podmínkách s dvěma dobíjeními i stojku a předávala Davidové na sedmém místě se ztrátou minuty a 21 vteřin. Při dojezdu nechtěně zlomila švýcarské soupeřce Leně Häckiové hůl, ta však brzy získala novou a pokračovala.

"Vítr na střelnici se těžko četl, chtělo to dříve zareagovat. Jsem ráda, že jsem to ale zvládla a vyhnula se trestnému kolu. První kolo jsem jela špatně, později jsem se ale cítila až lehce a překvapilo mě, že jsem se dokázala držet. Až na tu ležku spokojenost," řekla před kamerou České televize Jislová.

Hlavní česká naděje Davidová si před střelbou vleže upravila mířidla, nepotřebovala ani jeden náhradní náboj a posunula se na šesté místo. Jedenáctá žena Světového poháru však překvapivě ztrácela v běhu. U stojky zvládla dostřelit tři terče na poslední tři náboje, ale na trati ztratila dalších 27 sekund na nejrychlejší a předávala devátá.

"Bohužel jsem nebyla schopná jet. Na střelnici jsem to na dnešní podmínky zvládla relativně dobře, ale na trati jsem nestačila vůbec nikomu. Akorát mě všechny holky předjížděly," posteskla si mezi novináři Davidová. "Bylo to ryzí zoufalství, takhle bezmocně jsem se ještě necítila. Vůbec nevím, čím by to mohlo být. Cítila jsem se tady dobře, na tréninku jsem měla také dobré lyže. Prostě nevím, ale takhle šíleně se mi snad ještě v životě nejelo," litovala pětadvacetiletá biatlonistka.

Podle šéftrenéra Ondřeje Rybáře byla chyba v lyžích. "Mluvil jsem s Markétou i s klukama ze servisu. Markéta zaslouží velkou omluvu, protože se stalo faux pas s lyžemi. Lyže namazané špatně nebyly, ale zrovna u Markéty s tím párem byly nějaké trable v buňce. Markéta měla lyže, na kterých se dalo hodně špatně závodit. Za to zaslouží naši omluvu," řekl novinářům Rybář.

Na třetím úseku prožil olympijský debut Karlík, který dostal přednost před Jakubem Štvrteckým. Dvaadvacetiletý biatlonista sice trefil první tři terče, následně však pětkrát minul a musel na dvě trestná kola. Češi vypadli z první desítky a nepolepšili si ani po střelbě vestoje, po níž musel Karlík na další trestné kolo.

"Těžká a tvrdá premiéra. Musím říct, že jsem nepočítal, že se budu na střelnici hned takhle trápit," pokrčil rameny Karlík, podle nějž o nervozitu nešlo. "Dostal jsem se do problémů, že přestalo foukat nebo foukalo o dost míň a já se ztratil ve cvakání. Nevím, jestli jsem cvakal moc, nebo málo, ale pak už jsem nevěděl, kde na tom terči jsem," dodal.

Před závěrečným úsekem tak předával Krčmářovi jako čtrnáctý s takřka tříminutovou ztrátou. Ten sice štafetě o dvě příčky polepšil a v závěru přespurtoval Ukrajince Dmytra Pidručného, i tak ale reprezentace ztratila na čelo tři minuty a 34 vteřin.

V napínavém závěru vedl po poslední střelbě Eduard Latypov a těsný náskok hájil před Böem a Fillonem Mailletem až do cílové rovinky. Tam se však přes něj oba soupeři přehnali. Norové se tak vrátili na trůn po osmi letech, Rusové získali v této disciplíně první olympijskou medaili. V náročných podmínkách nemusely na trestné kolo jen reprezentace Švédska a domácí Číny.

Program olympijských závodů v biatlonu pokračuje v pondělí vytrvalostním závodem žen.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:

Biatlon - smíšená štafeta (4×6 km): 1. Norsko (Olsbuová Röiselandová, Eckhoffová, T. Bö, J.T. Bö) 1:06:45,6 (3 trest. okruhy + 13 dobíjení), 2. Francie (Chevalierová-Bouchetová, Simonová, Jacquelin, Fillon Maillet) -0,9 (3+11), 3. Rusko (Nigmatullinová, K. Rezcovová, Loginov, Latypov) -1,5 (1+13), 4. Švédsko -41,0 (0+13), 5. Německo -1:05,5 (2+18), 6. Bělorusko -1:14,6 (2+14), 7. USA -2:12,7 (1+12), 8. Švýcarsko -2:20,4 (2+11), 9. Itálie -2:39,7 (2+14), 10. Rakousko -2:58,6 (2+13), …12. ČR (Jislová, Davidová, Karlík, Krčmář) -3:34,6 (3+17).