Michal Šenk
3. 11. 2017 18:14
V pátek se v pražském hotelu Hilton za účasti zástupců 205 národních olympijských výborů a dalších zástupců sportovních federací (byla mezi nimi i řada známých tváří včetně bývalého ukrajinského tyčkaře Sergeje Bubky nebo syna někdejšího kubánského prezidenta Fidela Castra Antonia, který byl součástí kubánské delegace) prezentovala také vzdálenější budoucnost olympijských her. Konkrétně až do roku 2028. Jaké hry v už vybraných místech – v Tokiu, v Pekingu, v Paříži a Los Angeles - budou?
Český vynález - olympijské parky
Český olympijský výbor pro hry v Soči 2014 proměnil pražskou Letnou v pomyslné dějiště her. Snažil se přenést atmosféru olympiády do centra města. Před hrami 2016 v brazilském Riu se tento koncept rozšířil do regionů na Lipno, do Pardubic, Plzně a Ostravy. Nyní před Pchjongčchangem půjde o Ostravu a Brno. Ale projekt se rozšířil i za hranice Česka.
Osvojil si ho Mezinárodní olympijský výbor, získal na něj prostředky z evropského programu Erasmus + a v roce 2018 se k místům, kde takzvané Olympijské festivaly budou, přidávají ve Finsku, Francii, Itálii, Chorvatsku, v Belgii nebo ve Slovinsku.
"Lidé z dodavatelské agentury mi říkali: oni nám to ukradli. Ale je třeba to chápat jinak. Inspirovali se naším projektem, naší myšlenkou a to je skvělé," říká šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Sportovní funkcionáři pak věří, že se tyto parky stanou přirozenou součástí všech dalších olympiád v co nejvíce městech světa.