Oilers chtějí vzkřísit slavnou dynastii. Prim v ní hrál Gretzy, zářil i český útočník

Radek Vičík Radek Vičík
8. 6. 2024 11:00
V noci ze soboty na neděli našeho času vypukne boj o Stanley Cup mezi Edmontonem a Floridou. Oilers chtějí navázat na slavnou éru, v níž hrál hlavní roli Wayne Gretzky.
Wayne Gretzky zůstává dodnes jedním z nejslavnějších  a nejznámějších hokejistů
Wayne Gretzky zůstává dodnes jedním z nejslavnějších a nejznámějších hokejistů | Foto: Reuters

Legendární éra Edmontonu Oilers je spojena s legendárním Waynem Gretzkym. Kanaďanova genialita na ledě udělala z týmu v 80. letech minulého století velmoc.

Na cestě za pohárem se však podíleli také hráči jako byl Jaroslav Pouzar. I role českého útočníka byla pro triumfy týmu velmi důležitá.

Sběratelé trofejí

V osmdesátých letech se Oilers stali největší hokejovou dynastií, která během sedmi let získala pět Stanley Cupů. "The Great One" Gretzky byl pilířem týmu a dovedl ho ke Stanle Cupu v letech 1984, 1985, 1987 a 1988.

Načež se role lídra ujal Mark Messier a Edmonton pod jeho vedením získal v roce 1990 pátý pohár. Tyto triumfy byly nejen důkazem Gretzkyho jedinečných schopností, ale také vnitřní síly party z kanadské Alberty.

Když hokejový celek z města sídlícího na řece Severní Saskatchewan na podzim 1979 vyměnil profesionální ligu WHA za NHL, přišel s ním také velmi talentovaný mladík Gretzky.

Oilers v průběhu let změnili image Edmontonu a přinesli mu i celé provincii velkou slávu. "V této době se Edmonton stal nezpochybnitelným hlavním městem sportu v Kanadě," uvedl bývalý sportovní novinář Cam Cole, který připomněl i úspěch týmu amerického fotbalu Edmonton Elks.

"Losi" získali v letech 1978 až 1982 pětkrát po sobě Grey Cup pro vítěze Kanadské fotbalové ligy (CFL)

Sedm hráčů Oilers z Gretzkyho éry skončilo v hokejové síni slávy NHL: Gretzky, Messier, Paul Coffey, Jari Kurri, Grant Fuhr, Glenn Anderson a Kevin Lowe.

Vedle nich ale na led nastupovala celá řada výjimečných borců, kteří tvořili obrovskou sílu Edmontonu. Gretzky a Messier byli superhvězdami, ale úspěch týmu závisel také na neopěvovaných hrdinech, jako byl i rodák z Čakovce na jihu Čech Pouzar.

Pouzar se nebál hrát do těla

Československý útočník byl v roce 1982 draftován ve čtvrtém kole. Do Edmontonu přišel jako střelecká hvězda. Začátky v NHL ale nebyly snadné. V sezoně 1982-83 nastřílel pouze 15 gólů a v následujícím ročníku ještě o dvě branky méně. Přesto však nebyl jeho vliv na hru Oilers zanedbatelný.

Pouzar měřil 175 cm a vážil 93 kg a na ledě působil velmi silově. Gretzky ho jednou popsal jako "fyzicky nejsilnějšího hráče, se kterým jsem kdy hrál".

Ačkoli se z něj nestal útočník s velkými čísly ve statistikách, v jakého Edmonton doufal, Pouzar se znovu prosadil jako spolehlivý útočník schopný odpracovat si své i v defenzivě

V té době si našel své místo po boku Kena Linsemana a Davea Lumleyho a stal se klíčovým hráčem, který vynikal v kontrole soupeřů a odolával fyzické náročnosti NHL.

Pouzarův přínos byl klíčový zejména při prvním zisku Stanley Cupu Edmontonem v roce 1984. Klíčový gól ve třetím finálovém zápase proti New York Islanders má sice na svém kontě Messier, ale Pouzarův atak na gólmana Billyho Smithe za brankou byl pro tuto akci zlomovým okamžikem.

Český forvard Smithe rozhodil a pomohl změnit vývoj zápasu ve prospěch Edmontonu, což vedlo k vítězství 7:2 ve třetím zápase. Oilers nakonec rozhodli o triumfu v sérii a zisku svého prvního Stanley Cupu vítězstvím 5:2 v zápase číslo pět.

Přestože se Pouzar nikdy nestal hvězdným kanonýrem Oilers, jeho role při úspěchu týmu byla neocenitelná. Byl součástí sestavy Oilers ve čtyřech po sobě jdoucích finále Stanley Cupu a po třech z nich zvedl pohár nad hlavu.

Jeho fyzický styl hry a defenzivní spolehlivost zajišťovaly rovnováhu, kterou tým potřeboval, a doplňovaly útočnou sílu hráčů jako Gretzky, Kurri a Messier. I to přispělo k tomu, že během letošního světového šampionátu v Praze byl Pouzar uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF.

Vstane nová dynastie?

Dnes, kdy se Oilers snaží vzkřísit svoji někdejší slávu ve finále Stanley Cupu proti Floridě Panthers, vládne mezi fanoušky i bývalými hráči nostalgie.

Dres, v němž Wayne Gretzky debutoval v Edmontonu Oilers
Dres, v němž Wayne Gretzky debutoval v Edmontonu Oilers | Foto: Reuters

Znovuzrození týmu připomíná dynastii z 80. let, v jejímž čele stojí současné hvězdy Connor McDavid a Leon Draisaitl. McDavid, momentálně považovaný za nejlepšího hokejistu světa, spolu s německou hvězdou Draisaitlem vyvolávají vzpomínky na dynamické partnerství Gretzkého a Kurriho.

Cesta do finále mezi edmontonskými fanoušky probudila vášeň podobnou té z 80. let. V letošní sezóně Oilers pod vedením trenéra Krise Knoblaucha prokázali houževnatost, překonali Los Angeles, Vancouver a ve finále konference i Dallas.

Knoblauchův klidný styl koučování tomuto týmu dokonale vyhovuje, hodně pomohl i návrat Paula Coffeyho na pozici asistenta trenéra.

Oživení pohárových ambicí Edmontonu povzbudilo město i jeho příznivce. Kanadský premiér Justin Trudeau a Gretzky týmu veřejně vyjádřili svou podporu. "Doufám, že naše úspěchy pomohou sjednotit Kanaďany," věří hvězdný útočník McDavid.

Program finále Stanley Cupu

1. zápas: sobota 8. června 20:00 ET (ne 2:00 SELČ)
2. zápas: pondělí 10. června 20:00 ET (út 2:00 SELČ)
3. zápas: čtvrtek 13. června 20:00 ET (pá 2:00 SELČ)
4. zápas: sobota 15. června 20:00 ET (ne 2:00 SELČ)
případný 5. zápas: úterý 18. června 20:00 ET (st 2:00 SELČ)
případný 6. zápas: pátek 21. června 20:00 ET (so 2:00 SELČ)
případný 7. zápas: pondělí 24. června 20:00 ET (út 2:00 SELČ)

 

Právě se děje

Další zprávy