Pastrňák asistoval u vítězného vstupu do play off. Skórovali Nečas a Kämpf

21. 4. 2024 6:45
Martin Nečas přispěl v úvodním utkání 1. kola play off NHL gólem a přihrávkou k výhře hokejistů Caroliny 3:1 nad New Yorkem Islanders. Boston porazil i díky jedné asistenci Davida Pastrňáka na svém ledě Toronto 5:1. Jediný gól hostů vstřelil David Kämpf.
Sestřih prvního zápasu série mezi Bostonem a Torontem | Video: NHL.com

Carolina otevřela skóre ve druhé minutě, přesilovou hru využil Jevgenij Kuzněcov střelou z levého kruhu po přihrávce Nečase. Z dorážky brzy vyrovnal Kyle MacLean a další gól padl až na začátku třetí třetiny.

Nejdříve ale zahodil velkou šanci obránce Islanders Noah Dobson, který trefil z mezikruží tyč a z dorážky do odkryté branky jej vleže vychytal Frederik Andersen.

"Snažil jsem se udělat něco, abych zvýšil šanci, že puk chytím," řekl k zákroku Andersen, jenž odhodil hokejku a natáhl před sebe ruce. Dobson mu vyprášil vyrážečku. Kouč Islanders Patrick Roy, bývalý skvělý gólman, připustil, že je tento moment zmrazil.

"Na jedné straně je povzbuzující, že jsme odehráli solidní zápas. Udělali jsme spoustu dobrého, bojovali jsme a vypracovali si šance. Ale výsledek je frustrující," řekl Roy.

Islanders nezúročili střeleckou převahu 34:36. "Udělal nespočet zákroků, kterými nás podržel. Byl rozdílovým hráčem," ocenil trenér Caroliny Rod Brind´Amour výkon Andersena. Podle něj se v zápase projevilo, že Islanders bojovali poslední měsíc o účast v play off.

"Zpočátku jsme se nemohli rozjet. Až postupem času jsme se soupeři vyrovnali v rychlosti a dostali se do toho," doplnil kouč.

Nerozhodný stav zlomil ve 44. minutě Stefan Noesen, který poslal do branky sraženou střelu. Výhru Caroliny zpečetil Nečas při risku Islanders bez gólmana. Český útočník vybojoval puk u mantinelu v oblasti červené čáry a vystřelil do prázdné branky.

Boston vedl od třetí minuty, když se prosadil z přečíslení Johnny Beecher. Domácí odskočili v prostřední třetině na 4:0. U všech tří branek ve druhém dějství figuroval Jake DeBrusk, který dvakrát skóroval v přesilových hrách a na jeden gól přihrál.

První hvězdou zápasu byl ale zvolen Jeremy Swayman, jenž zastavil 35 střel. Překonal jej pouze ve 42. minutě z blízka Kämpf, který zakončil kombinaci Toronta do odkryté branky.

Boston pojistil první bod v úvodním utkání série při hře hostů bez gólmana. Pastrňák vystihl na útočné modré čáře přihrávku a Trent Frederic stanovil konečný výsledek.

"Začali jsme velmi dobře. Udělali jsme ale několik malých chyb, které využili. Rozhodovaly centimetry. Ochutnali jsme, o čem série bude," uvedl útočník Toronta Auston Matthews. Nejlepší střelec základní části nevyužil krátce před druhým gólem zaváhání Swaymana a jeho pokus z úhlu do odkryté branky skončil na tyčce.

Brad Marchand si připsal přihrávku u obou gólů DeBruska a v historické klubové produktivitě play off se osamostatnil na druhé příčce od Davida Krejčího a Patrice Bergerona. Na kontě má 130 bodů (53+77) a před ním je už pouze Ray Bourque (36+125).

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 1. zápasy:

Carolina - New York Islanders 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Branky: 2. E. Kuzněcov (Nečas), 44. Noesen, 59. Nečas - 9. MacLean. Střely na branku: 26:34. Diváci: 18.825. Hvězdy zápasu: 1. E. Kuzněcov, 2. Andersen, 3. Skjei (všichni Carolina).

Boston - Toronto 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)

Branky: 36. a 38. DeBrusk, 3. Beecher, 26. Carlo, 58. Frederic (Pastrňák) - 42. Kämpf. Střely na branku: 24:36. Diváci. 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Swayman, 2. DeBrusk, 3. McAvoy (všichni Boston).