Čechům v Mugellu body utekly. Italové slavili domácí hattrick. Jezdci vzdali hold Haydenovi

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 4. 6. 2017 14:45
Jakub Kornfeil v letošní sezoně Moto3 získal pouze pět bodů v Le Mans. Svoji bilanci si nevylepšil ani při Velké ceně Itálie v Mugellu. Bez bodu skončil také Karel Abraham MotoGP.
Jakub Kornfeil.
Jakub Kornfeil. | Foto: Friedrich Weisse

Mugello - Jakub Kornfeil popáté v této sezoně mistrovství světa silničních motocyklů třídy Moto3 nebodoval, v nedělní Velké ceně Itálie obsadil dvacáté místo. Blíže k bodům měl Karel Abraham v MotoGP, který obsadil 16. místo. Všechny tři závody v Mugellu vyhráli domácí italští jezdci.

Český jezdec se po startu z 21. pozice ještě o několik míst propadl a během celého závodu se pohyboval na hraně druhé a třetí desítky průběžného pořadí.

V cíli se z vítězství radoval domácí Andrea Migno, na něhož Kornfeil ztratil tři vteřiny. "Je až neuvěřitelné, že ta skupina vydržela celou dobu závodu. Rád bych řekl, že jsem byl ve skupině o vítězství, ale to rozhodně není pravda. Moje malé vítězství bylo, že jsem se tam dokázal udržet, a to je vše. Stálo to obrovské úsilí," uvedl český jezdec.

V Mugellu si fanoušci i všichni jezdci i členové týmů připomněli  69 vteřinami ticha památku tragicky zesnulého šampiona třídy MotoGP Nickyho Haydena.

69 vteřin ticha za Nickyho Haydena:

Také po závodě třídy Moto2 slavili Italové, když si pro první vítězství po osmi letech dojel Mattia Pasini. Domácí jezdec přitom v roce 2007 vyhrál právě v Mugellu, tehdy to bylo ve třídě do 250 ccm.

Domácí hattrick završil Andrea Dovizioso na Ducati, jenž v závodě královské třídy MotoGP za sebou udržel lídra šampionátu Mavericka Viňalese s Yamahou. Také další dvě pozici patřily Italům a znovu pořadí Ducati, Yamaha.. Na stupně vítězů se postavil Danilo Petrucci, za nímž dojel miláček domácího publika Valentino Rossi.

Aktualizujeme…

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Mugellu:

Moto3: 1. Migno (It./KTM) 39:43,963, 2. Di Giannantonio (It./Honda) -0,037, 3. Guevara (Šp./KTM) -0,166, 4. D. Binder (JAR/KTM) -0,362, 5. Canet (Šp./Honda) -0,364, 6. McPhee (Brit./Honda) -0,419, …20. Kornfeil (ČR/Peugeot) -3,053.

Průběžné pořadí (po 6 z 18 závodů): 1. Mir (Šp./Honda) 108, 2. Canet 74, 3. Di Giannantonio 71, 4. Fenati (It./Honda) 68, 5. Migno 68, 6. McPhee 63, …24. Kornfeil 5.

Moto2: 1. Pasini (It./Kalex) 39:30,974, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -0,052, 3. Á. Márquez (Šp./Kalex) -0,136, 4. Morbidelli (It./Kalex) -3,643, 5. Oliveira (Portug./KTM) -5,124, 6. Marini (It./Kalex) -13,266.

Průběžné pořadí (po 6 z 18 závodů): 1. Morbidelli 113, 2. Lüthi 100, 3. Á. Márquez 78, 4. Oliveira 70, 5. Bagnaia (It./Kalex) 53, 6. Pasini 49.

MotoGP: 1. Dovizioso (It./Ducati) 41:32,126, 2. M. Viňales (Šp./Yamaha) -1,281, 3. Petrucci (It./Ducati) -2,334, 4. Rossi (It./Yamaha) -3,685, 5. Bautista (Šp./Ducati) -5,802, 6. M. Márquez (Šp./Honda) -5,885, …16. Abraham (ČR/Ducati) -42,306.

Průběžné pořadí (po 6 z 18 závodů): 1. M. Viňales 105, 2. Dovizioso 79, 3. Rossi 75, 4. M. Márquez 68, 5. Pedrosa (Šp./Honda) 68, 6. Zarco (Fr./Yamaha) 64, …19. Abraham 9.

před 4 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.