Ayrton Senna formuli 1 obětoval vše. I svůj život

Ayrton Senna formuli 1 obětoval vše. I svůj život
Během své kariéry získal tři tituly mistra světa, vyhrál 41 Velkých cen, získal 65 pole position a vystřídal celkem čtyři týmy.
Sennův osud je spjatý se značkou Williams. Právě její vůz testoval koncem roku 1983 před vstupem do formule 1 a v monopostu britské stáje našel o necelých 11 let později v Imole smrt.
I když si čerstvý šampion britské Formule 3 vyzkoušel kromě Williamsu (na snímku) také McLaren a Brabham, nakonec do formule 1 vstoupil za volantem monopostu Toleman. Už ve druhém závodě kariéry bodoval a vcelku průměrný vůz dovedl ke třem stupňům vítězů a celkově deváté příčce v hodnocení šampionátu.
Sennův raketový nástup samozřejmě zaujal velké hráče. Už ve druhém roce svého působení v F1 dostal příležitost pilotovat Lotus. A hned na druhý pokus ve voze fenomenálního konstruktéra Colina Chapmana zvítězil. Roku 1987 se poprvé postavil na nejvyšší stupínek Velké ceny Monaka, která se pak stala jeho "majstrštykem".
Foto: Reuters
Radek Vičík Radek Vičík
21. 3. 2020 7:01
Projděte si s námi kariéru legendy formule 1 Ayrtona Senny, který se narodil právě před 60 lety v Sao Paulu.
 

Právě se děje

před 39 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy