Mistři z Plzně v European Trophy vyhráli v Oulu

30. 8. 2013 21:30
Ondřej Kratěna dal dva góly Plzně v European Trophy
Ondřej Kratěna dal dva góly Plzně v European Trophy | Foto: CPA

Praha - Hokejisté Plzně vyhráli v European Trophy na ledě Kärpätu Oulu 3:1 a zvýšili své šance na postup do finálového turnaje Salute Red Bull v Berlíně.

Díky čtvrté výhře z pěti zápasů bojují o čelo Severní divize. V přímém souboji o druhou pozici Východní divize podlehly Pardubice v Trutnově TPS Turku 1:4 a účast v prosincovém play off se jim vzdálila.

V Jižní divizi uspěla Sparta doma proti Jyväskylä a díky vítězství 5:4 po samostatných nájezdech se drží v kontaktu se soupeři na předních místech. Ve stejné skupině se druhé výhry dočkal poslední Chomutov, který zdolal Kuopio 6:5 po samostatných nájezdech. První body v Severní divizi získal na pátý pokus Liberec, který doma porazil Tapparu Tampere 6:4.

Vedení zařídil Kratěna

Plzni zařídil vedení v 17. minutě Ondřej Kratěna, který se prosadil při svém návratu do Oulu, kde při angažmá v sezoně 2007/08 získal titul. V druhé třetině vyrovnal Mika Pyörälä. O vítěznou trefu se postaral v 55. minutě Tomáš Sýkora a výsledek potvrdil 111 vteřin před koncem při power play Kärpätu zvýrazněné přesilovou hrou opět Kratěna.

Pardubice v Trutnově, kam se uchýlily kvůli probíhajícím Českým hrám v ČEZ Aréně, prohrávaly v polovině úvodní části 0:2 po trefách Jereho Pulliho a Francise Parého. V 27. minutě sice snížil Jiří Cetkovský, ale brzy vrátil Turku dvoubrankový náskok Markus Seikola a v závěrečném dějství se trefil ještě Veli-Matti Vittasmäki.

Sparta promarnila třígólové vedení

Sparta se po pěti vystoupeních venku představila poprvé v tomto ročníku European Trophy doma a proti Jyväskylä vedla po trefě Zdeňka Bahenského v oslabení a přesilovkovým brankám Petra Tona a Dominika Pacovského v polovině zápasu už 3:0.

V druhé části snížili Jani Tuppurainen s Ossim Louhivaarou. V 46. minutě upravil na 4:2 Jan Buchtele, ale pak se trefil podruhé Tuppurainen a v 54. minutě vyrovnal v přesilovce Jyrki Välivaara. Zápas rozuzlil až ve čtvrté sérii rozstřelu Peter Jánský.

Chomutov v zápase plném obratů nejdříve prohrával po úvodní části 1:2, když za hosty dvakrát skóroval sedmnáctiletý Kasperi Kapanen, jehož slavnější otec Sami v utkání nenastoupil. Za Piráty se trefil Andre Lakos.

Chomutov otočil zápas s Kuopio

V druhé části domácí díky dvěma trefám Tomáše Divíška a jedné Jozefa Baleje otočili na 4:2, ale ještě do pauzy vyrovnali Jasse Ikonen a Janne Kolehmainen. KalPu pak dostal do vedení v 49. minutě Jyri Junnila, ale za dvě a půl minuty vynutil už čtvrtou využitou početní výhodou Chomutova prodloužení Marek Sikora. V nájezdech rozhodl obránce Lukáš Pulpán.

Liberec rychle vedl po přesilovkovém gólu Petra Nedvěda, v druhém dějství zvýšil Petr Kica a na snížení Jarkka Malinena odpověděli Antonín Dušek a z trestného střílení Tomáš Bulík.

V závěrečné části opět snížil Malinen, ale Koba Jass vrátil Bílým Tygrům tříbrankový náskok. Tapparu sice dostali při vyloučení Jakuba Čutty na pět minut a do konce utkání na kontakt Kristian Kuusela a dovršeným hattrickem Malinen, ale v závěru v power play pojistil výsledek Jiří Hunkes.

Hokejová European Trophy - Severní divize:

Kärpät Oulu - HC Škoda Plzeň 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 37. Pyörälä (Pokka) - 17. Kratěna (Pletka), 55. T. Sýkora (Jiří Hanzlík, Slovák), 59. Kratěna. Rozhodčí: Keränen, Kova - Lappalainen, Grundström. Vyloučení: 5:8. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3500.

Eisbären Berlín - Mountfield Hradec Králové 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 21. Olver, 25. Hördler (Mulock, Braun), 28. Braun (Mulock, Hördler), 54. Busch (Olver, Tallackson) - 48. Švihálek (Marek, Ptáček). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 3100.

Hokejová European Trophy - Jižní divize:

Piráti Chomutov - KalPa Kuopio 6:5 po sam. nájezdech (1:2, 3:2, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Lakos (Malec), 26. Divíšek (Lakos), 26. Balej (Šagát, Sikora)), 37. Divíšek (D. Hruška, Lakos), 51. Sikora (Šagát), rozhodující sam. nájezd Pulpán - 6. K. Kapanen (Kauppinen, Timonen), 20. K. Kapanen (Kerälä, Foss), 38. Ikonen (Harjama, Koivisto), 40. Kolehmainen (Timonen), 49. Junnila (Riekkinen). Rozhodčí: Kalivoda, Turčan - Frodl, Charvát. Vyloučení: 7:10, navíc Hřebejk (Chomutov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 4:2. Diváci: 1711.

HC Sparta Praha - JYP Jyväskylä 5:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:2, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 19. Bahenský (Forman), 28. P. Ton (Pacovský), 30. Pacovský (Piskáček, J. Hlinka), 46. Buchtele (Kumstát, Kubát), rozhodující sam. nájezd Jánský - 35. Tuppurainen (Perrin, Löfman), 40. Louhivaara, 48. Tuppurainen, 54. Välivaara (Tuppurainen). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:6, navíc Perrin (Jyväskylä) 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1048.

Hokejová European Trophy - Východní divize:

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - TPS Turku 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Cetkovský (T. Nosek, T. Zohorna) - 7. J. Pulli (Palmroth), 11. Paré (Koskiranta, Sexton), 32. Seikola (Kumeliauskas), 49. Vittasmäki (Paré, Kumeliauskas). Rozhodčí: Homola, Úlehla - Blümel, Lučan. Vyloučení: 8:5. Bez využití. Diváci: 1685.

Bílí Tygři Liberec - Tappara Tampere 6:4 (1:0, 3:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 2. Nedvěd (Bartek, Hunkes), 25. Kica (Psota, Dušek), 35. Dušek (Voráček), 39. Bulík z trestného střílení, 54. Jass (Nedvěd, Hunkes), 60. Hunkes - 33. Malinen (Kuusela), 51. Malinen (Kuusela), 56. Kuusela (Malinen, McRae), 58. Malinen (Bailen). Rozhodčí: Vyloučení: 5:5, navíc Čutta 5 min. a do konce utkání, Vampola (oba Liberec) 10 min. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 1492.