Místo senzace výbuch. Rakouský sen skončil nečekanou porážkou

Aktualizováno 21. 5. 2024 15:39
Hokejisté Rakouska měli reálnou naději na první postup do čtvrtfinále MS od roku 1994, ta ovšem zhasla nečekanou prohrou 2:4 s Velkou Británií. Tedy týmem, který dosud nezískal na turnaji ani bod a už před zápasem pražské skupiny A měl jistotu sestupu. Prohra Rakušanů zároveň znamená, že Finové už si zajistili účast mezi nejlepší osmičkou. V utkání skupiny B zdolali Němci 6:3 Francii.
Zklamaní hokejisté Rakouska po prohře s Velkou Británií
Zklamaní hokejisté Rakouska po prohře s Velkou Británií | Foto: Reuters

Rakušané potřebovali k udržení postupových nadějí zdolat Brity v základní hrací době a pak doufat, že jim pomohou Švýcaři tříbodovým vítězstvím nad Finskem.

Na úkor Seveřanů by pak postoupili díky lépe zvládnutému vzájemnému zápasu, v němž zvítězili 3:2.

O čest hrající Britové jim ale od začátku statečně vzdorovali. Rakušané sice vyhráli první třetinu na střely na branku 10:5, ale bezgólovým stavem nepohnuli, protože ztroskotávali na výborně chytajícím Bownsovi.

Hned v nástupu do druhé části fauloval Dowd v šanci Zwergera a musel na trestnou lavici. Unterweger otevřel skóre a zdálo se, že Rakušané směřují za splněním poloviny ze svých postupových plánů. Jenže opak byl pravdou.

Ve 27. minutě špatně střídali, navíc fauloval Stapelfeldt a O'Connor tvrdou ranou do horního růžku v dvojnásobné přesilovce vyrovnal. Britové byli ve druhé části dokonce výrazně střelecky aktivnější (16:7), skóre ale zůstalo rovnovážné.

Hned po 11 vteřinách třetího dějství se proti pravidlům provinil Raffl a Perlini poslal Brity do vedení.

V 51. minutě navíc zvýšil Mosey, a když to Rakušané zkusili necelých pět minut před koncem v zoufalé snaze o obrat s hrou bez gólmana, definitivně rozhodl Dowd.

Až 45 vteřin před vypršením základní doby odpověděl za Rakušany Mario Huber.

Němci otočili za 22 vteřin

Němečtí hokejisté porazili na závěr základní skupiny v Ostravě Francii 6:3 a připsali si pátou výhru na turnaji. Obhájci stříbrných medailí sice třikrát prohrávali, ve druhé třetině ale v rozmezí 22 vteřin utkání otočili.

Hned po úvodní buly se dostal do šance Perret, útočník extraligového Hradce Králové ale přestřelil německou branku. Více práce než Grubauer měl francouzský brankář Papillon.

Se svými spoluhráči přestál první oslabení a poté zlikvidoval i samostatný nájezd Kahuna. V 11. minutě pomohla Grubauerovi tyč po Cantagallově střele, z dalšího brejku neuspěl Stachowiak.

Bezbrankový stav se změnil v 17. minutě, kdy se prosadil na svém domácím ledě Claireaux. Vítkovický útočník si na závěr MS připsal premiérovou branku.

Německo ještě v první třetině vyrovnalo, osm vteřin po konci přesilové hry využil menšího zaváhání Papillona Michaelis.

Oba týmy se příliš nesoustředily na obranu a na hře to bylo znát. Ve 22. minutě vrátil Francii vedení Rech, jehož gól museli rozhodčí zkontrolovat i videa. Puk se totiž od kamery v brance odrazil zpět do hry.

Němci poté ubránili první oslabení a opět udeřili; po přečíslení se prosadil obránce Kälble.

Francouzi dokázali rychle odpovědět a o 22 vteřin později opět vedli, když svůj brejk zakončil jistě kapitán Treille. Po sérii dalších přečíslení na obou stranách Němci duel otočili. Peterkova branka ještě nebyla po kontrole u videa s ohledem na Reichlův ofsajd uznána, druhá formace se však o dvě minuty později prosadila již v souladu s pravidly. Vyrovnal Stachowiak. A za 22 sekund přidal čtvrtý gól Kastner.

V 36. minutě rozhodčí neuznali Němcům další gól pro předchozí nedovolený atak brankáře, mrzet je to ovšem nemuselo. Na začátku třetí části se prosadil z dalšího brejku Stachowiak a ve 45. minutě v přesilovce Reichel. Místo Papillona nastoupil do hry Junca a zápas již dochytal bez inkasované branky.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Rakousko - Velká Británie 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 23. Unterweger (Zwerger, Haudum), 60. M. Huber (Haudum, Zwerger) - 28. O'Connor (Lake), 42. Perlini (Dowd, O'Connor), 51. Mosey (Duggan, Tetlow), 56. Dowd (Perlini). Rozhodčí: Pearce (Kan.), Hribik - Ondráček, Špůr (všichni ČR). Vyloučení: 4:5. Využití: 2:2. Diváci: 16.306.

Rakousko: Kickert - Nickl, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Brunner, Stapelfeldt - T. Raffl, Nissner, M. Huber - Zwerger, Rossi, Schneider - Ganahl, Baumgartner, Haudum - P. Huber, Wukovits, Rohrer. Trenér: Bader.

Velká Británie: Bowns - Halbert, Sam Jones, Mosey, D. Phillips, M. Richardson, Batch, Tetlow - Dowd, Perlini, Neilson - Betteridge, Lake, O'Connor - Curran, Lachowicz, Norris - Duggan, Davies, Shudra. Trenér: P. Russell.

Francie - Německo 3:6 (1:1, 2:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 17. Claireaux (Addamo, Perret), 22. Rech (Boudon, Chakiachvili), 27. Treille (T. Bozon, Guebey) - 20. Michaelis (Kahun, Ehliz), 26. Kälble (Stachowiak, Peterka), 32. Stachowiak (Reichel), 32. Kastner (Michaelis, Szuber), 42. Stachowiak. 45. Reichel (Sturm, Pföderl). Rozhodčí: Hronský (SR), Ch. Holm - Lundgren (oba Švéd.), Hynek (ČR), Vyloučení: 8:2, navíc Tiffels (Něm.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 9109.

Francie: Papillon (45. Junca) - Llorca, Crinon, Guebey, Auvitu, Cantagallo, Chakiachvili, Thiry - Claireaux, Addamo, Perret - Bertrand, Boudon, Rech - T. Bozon, Bellemare, Treille - Dair, Colomban, K. Bozon - Bruche. Trenér: P. Bozon.

Německo: Grubauer - Wissmann, J. Müller, Szuber, M. Müller, Wagner, Kälble, Fohrler, Ugbekile - Kahun, Sturm, Tiffels - Peterka, Stachowiak, Reichel - Pföderl, Michaelis, Ehliz - Ehl, Kastner, Tuomie. Trenér: Kreis.

1. Švédsko 6 6 0 0 0 29:8 18
2. Německo 7 5 0 0 2 34:24 15
3. USA 6 4 0 1 1 31:13 13
4. Slovensko 6 3 1 1 1 25:17 12
5. Lotyšsko 6 1 3 0 2 16:23 9
6. Kazachstán 7 2 0 0 5 12:31 6