Sparta napodobila Plzeň a zastřílela si v Jihlavě

21. 7. 2013 22:05
Fotbalisté Teplic, kteří v minulém ročníku zažili krutý boj o holé přežití v Gambrinus lize, zahájili soutěž vítězstvím.
Kapitán Sparty David Lafata dal v utkání s Jihlavou dva góly
Kapitán Sparty David Lafata dal v utkání s Jihlavou dva góly | Foto: CPA

Praha - Sparta si v prvním kole Gambrinus ligy zastřílela v Jihlavě, kterou porazila 4:1 a napodobila tak obhájce titulu z Plzně, kteří už v pátek porazili doma Bohemians Praha 1905 5:0. Za Letenské se dvakrát prosadil kapitán David Lafata.

Fotbalisté Teplic, kteří v minulém ročníku zažili krutý boj o holé přežití, zahájili soutěž vítězstvím. Svěřenci kouče Zdeňka Ščasného doma na Stínadlech porazili Slovácko těsně 3:2.

Severočeši dominovali a vedli už 3:0, situaci si však zkomplikovali v závěrečné čtvrthodince, kdy se trefili hostující Košút a Haša. Za Teplice dal dva góly konžský křídelník Franci Litsingi, třetí branku přidal Jindráček.

I bez Jiřího Štajnera, který v létě přestoupil z Liberce do Mladé Boleslavi, zvládl Slovan první zápas v Olomouci a vyhrál tu 2:1. Dobře se tak naladil před čtvrteční odvetou 2. předkola Evropské ligy doma s Rigou.

Naopak Jablonec na úvod ztratil. Baumit na domácí půdě nedokázal vstřelit branku Brnu a pouze remizoval 0:0. Pod trenérem Romanem Skuhravým sice neprohrál ani v osmém soutěžním zápase, poprvé však neskóroval.

Lafata zajistil rychlými góly výhru

Sparťané začali v Jihlavě hodně sebevědomě a brzy vedli o dvě branky. Už ve druhé minutě proměnil penaltu nařízenou za ruku Kopice David Lafata. Tentýž hráč byl o deset minut později na konci kombinace Matějovského s Kadlecem.

Další gól přidal Hušbauer, který dorazil svou vlastní střelu mezi nohy brankáře Blažka. Jihlava hrozila ze standardních situací a jednu z nich proměnila v gól naděje. Trefil se mladý útočník Šimonek.

Žádné komplikace se ale nekonaly. Sparta po přestávce zvýšila, když se trefil Václav Kadlec po přesném centru Hušbauera.

Lavička ocenil Costu a Matějovského

"Měli jsme velmi dobrý vstup do utkání, to určilo další průběh. Celkově byl náš týmový výkon o aktivitě a efektivitě. Jen mě mrzí, že jsme ve druhé půli ještě nějaké góly nepřidali," uvedl kouč Sparty Vítězslav Lavička, který pochválil obránce Costu a tvůrce hry Matějovského.

"Prohráli jsme zaslouženě, Sparta byla lepší po všech stránkách. Líbil se mi jejich pohyb, jejich kombinace. My jsme tomu naším pomalým a nepřesným fotbalem nedokázali čelit," řekl v pozápasovém rozhovoru trenér Jihlavy František Komňacký.

Brno v Jablonci překvapilo útočným fotbalem

Jablonečtí začali aktivně, z úvodního tlaku ale nic nevytěžili a Zbrojovka začala podnikat nebezpečné brejky. Špit musel zasahovat proti šancím Paška a Markoviče. Na druhé straně brankář Hladký vytáhl Kopicovu hlavičku nad břevno.

Také ve druhé půli hrálo Brno velmi aktivně a skórovat mohl Hyčka, jenže pálil těsně vedle. Domácí si v závěru vytvořili tlak, Kopic však svůj lob namířil vedle branky.

Teplice se mstily za potupnou prohru

Tepličtí měli Slovácku co oplácet, na jaře totiž s tímto soupeřem doma prohráli potupně 0:4. Chyběl jim zraněný útočník Mahmutovič, kterého v sestavě nahradil Nigerijec Salami.

Rozhodující momenty přišli v závěru první půle. Ve 35. minutě pálil Litsingi sice do tyče, svou vlastní ránu ale stihl přesně dorazit. O čtyři minuty později to bylo 2:0, když po rohu odkopával Došek míč tak nešťastně, že trefil Jindráčka a míč se odrazil do sítě.

Hned ve druhé minutě druhé půle udeřily Teplice potřetí, když se ujala povedená akce po ose Vachoušek - Nivaldo - Litsingi. Slovácko přesto dokázalo zápas zdramatizovat. V 75. minutě Košút zblízka prostřelil Grigara a poté se prosadil hlavou střídající Haša. Víc už ale Habancův tým nestihl.

Liberec udeřil před a po přestávce

Sigma začala velkým náporem. Pospíšila ale vychytal Kovář a stejný hráč pak po faulu na Lietavu nastřelil břevno z přímého kopu. Před přestávkou tak udeřil Liberec. Rabušic si potáhl míč a nacentroval Rybalkovi, který šikovnou tečí překonal brankáře Zlámala.

Tam, kde Slovan první poločas skončil, začal také ten druhý. Rohový kop hostů se nešťastně odrazil do tyče a míč pak Rabušic pohotově dorazil do sítě. Sigma sice okamžitě zareagovala, když se přesnou ranou zpoza vápna prosadil Lietava, ale na vyrovnání už síly neměla.

Nová akvizice Olomouce obránce Vlastimil Vidlička ze Sparty sledoval utkání pouze z tribuny.

1. kolo první fotbalové ligy:

Vysočina Jihlava - Sparta Praha 1:4 (1:3)

Branky: 43. Šimonek - 3. z pen a 11. Lafata, 32. Hušbauer, 56. Kadlec. Rozhodčí: Kocourek - Mencl, Blažej. ŽK: Kopic - Holek. Diváci: 4150.

Jihlava: Blažek - Tlustý, Šourek, Kopic, Marek - Karlík, Koloušek - Masopust (71. Kliment), Jungr, Vaculík (90. Kosak) - Šimonek (69. Přeučil). Trenér: Komňacký.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Hušbauer, Vácha, Matějovský (76. Vacek) - Kadlec (85. Skalák), Lafata (82. Juliš) Přikryl. Trenér: Lavička.

Baumit Jablonec - Zbrojovka Brno 0:0

Rozhodčí: L. Kovařík - Peřina, Dobrovolný. ŽK: Zoubele, Jablonský - Janotka, Kroupa, Husár. ČK: 90.+3 Janotka. Diváci: 4082.

Jablonec: Špit - Rossi (28. Zoubele), Eliáš, Beneš, Novák - Kopic (81. Jablonský), Loučka, Vaněk, Piták, Vošahlík (60. Čížek) - Hubník. Trenér: Skuhravý.

Brno: Hladký - Janotka, Schuster, Pernica, Husár - Pašek (87. Přerovský), Kaščák, Zavadil, Traoré (38. Hyčka) - Markovič, Kroupa (72. Škoda). Trenér: Grmela.

FK Teplice - 1. FC Slovácko 3:2
(2:0)

Branky: 35. a 47. Litsingi, 39. Jindráček - 75. Košút, 83. Haša. Rozhodčí: Jech - Filípek, Hájek. ŽK: Nivaldo, Kaufman, Ljevakovič, Matula - Volešák, Trousil, Ondřejka, Reinberk, Došek. Diváci: 5730.

Teplice: Grigar - Matula, Kaufman, Lüftner, Krob - Litsingi (90. Krátký), Ljevakovič (81. Čajič), Vachoušek, Nivaldo (68. Vůch) - Salami, Jindráček. Trenér: Ščasný.

Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil, Košút, Reinberk - Rada (72. Daníček) - Martan (82. Haša), Valenta, Volešák (61. Ondřejka), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.

Sigma Olomouc - Slovan Liberec 1:2 (0:1)

Branky: 56. Lietava - 45. Rybalka, 52. Rabušic. Rozhodčí: Ardeleánu - T. Kovařík, J. Paták. ŽK: Kovář (Liberec). Diváci: 5520.

Olomouc: Zlámal - Koutný, Dreksa, Škerle, Vepřek - Plšek - Petr (55. Schulmeister), Pospíšil (69. Javůrek), Ordoš, Navrátil - Lietava (76. Varadi). Trenér: Kotůlek.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Frýdek - Hušek, Rybalka - Delarge (75. Fleišman), Pavelka, Kalitvincev (81. Hadaščok) - Rabušic (88. Szabó). Trenér: Šilhavý.