Hradec Králové, České Budějovice a Litvínov jsou ve čtvrtfinále play off extraligy

9. 3. 2024 17:36
Hokejisté Hradce Králové zajistili postup z předkola do čtvrtfinále play off extraligy. Na ledě Vítkovic vyhráli dnešní třetí zápas 3:1, v celé sérii, která byla reprízou loňského semifinále, zvítězil finalista minulého ročníku 3:0. Stejným poměrem postoupily i České Budějovice, které vyhrály v Karlových Varech 3:1. Litvínov si postup zajistil díky vítězství v Plzni v prodloužení 3. zápasu.
Smutný gólman Lukáš Klimeš
Smutný gólman Lukáš Klimeš | Foto: ČTK

Po dvou těsných domácích výhrách si svěřenci kouče Tomáše Martince vypracovali v Ostravě tříbrankový náskok, poté co se v každé třetině prosadili postupně Ralfs Freibergs, Jeremie Blain a Aleš Jergl. Za domácí snížil až v samém závěru Petr Fridrich.

"Uvidíme, koho dostaneme, ale soupeř jako soupeř. Ať už to budou Pardubice, Sparta, nebo někdo jiný. Stát se může cokoliv a těžký bude každý soupeř," řekl gólman vítězů Lukáš Pařík.

Východočeši začali dobře. Uběhly sotva tři minuty a šli do vedení, když obránce Freibergs vypálil od modré čáry a poslal puk pod horní tyčku, odkud se puk odrazil do sloupku a zamířil ven z branky. Královéhradečtí se sice radovali, ale rozhodčí gól uznali až po následném přerušení, kdy si gólovou situaci prohlédli na videu.

Vzápětí mohl srovnat vítkovický útočník Zdráhal, jenž se ocitl úplně volný mezi kruhy, zblízka však nedokázal prostřelil Paříka v hostující brance. Ostravanům pak ve vlastní přesilovce pláchl Perret, Auvitu ho zahákoval a rozhodčí nařídili trestné střílení. Puk si vzal Kevin Klíma, pokusil se vymíchat Klimeše, ale jeho zakončení zastavila tyčka.

Vítkovičtí se nedokázali dostat do tempa, naopak hosté nadále hrozili. Miškář svou dělovkou zazvonil na horní tyčku, krátce nato hosté ujeli do přečíslení tři na jednoho, po Pavelkově přihrávce vystřelil Perret, Klimeš ale ostravský celek podržel.

Na opačné straně se uvolnil Raskob, předal puk do mezikruží Kriegerovi, jenže ten nedokázal překonat Paříka. Následovala přesilovka Hradce Králové, kterou v jejím závěru zužitkoval Blain. Ten vypálil od modré čáry, Klimeš vyrazil kotouč do prostoru, kam si sjel Percy, jenž si bruslí srazil puk do vlastní branky.

Ostravanům se už tak složitá výchozí pozice ještě více zkomplikovala v čase 48:14, kdy Prčík sekl holí mezi nohy Eberleho a rozhodčí po prověření videa uložili vítkovickému bekovi trest na pět minut a do konce utkání.

V dlouhé přesilovce nejprve Okuliar trefil tyčku, pak se ale Perret otočil za vítkovickou brankou, všiml si Jergla, který sám před Klimešem zachoval klid a bekhendem poslal puk pod jeho beton. Vítkovičtí se v závěru dočkali alespoň čestné branky, když v čase 57:47 Fridrich povedenou střelou snížil na konečných 1:3. Hostující gólman tím přišel o sérii neprůstřelnosti, která trvala přesně 124 minut a 46 sekund.

Hradec Králové tak po třech výhrách nejrychlejším možným způsobem postoupil do extraligového čtvrtfinále, kam se od sezony 2012/13, před kterou získal extraligovou licenci po odchodu Mountfieldu z Českých Budějovic, dostal v každém ročníku.

Naopak Vítkovice skončily v předkole poprvé po třech letech. Předloni se jim podařilo postoupit do čtvrtfinále a loni do semifinále, kdy v nejdelší sérii, která trvala 577 minut a 53 sekund čisté hry, podlehly právě Hradci Králové v poměru 3:4 na zápasy.

První úder už v úvodu

České Budějovice ovládly třetí zápas předkola play off extraligy na ledě Karlových Varů 3:1 a po vítězství v sérii 3:0 na zápasy postoupili do čtvrtfinále. Svěřenci kouče Ladislava Čiháka v něm vyzvou obhájce titulu Třinec.

Jihočeši po dvou domácích triumfech potvrdili i na západě Čech roli favorita série. Už na konci třetí minuty vedli, když se počtvrté v letošních vyřazovacích bojích prosadil kapitán Milan Gulaš. Ve 37. minutě zvýšil Jáchym Kondelík. Ondřej Procházka pak sice před polovinou třetí části oživil naděje domácích, už o 37 sekund později však uklidnil tým Motoru Brant Harris.

"Jsme strašně rádi, že jsme to tak rychle zvládli a můžeme odpočívat. I když se to nezdálo, byla to těžká série, ale rozhodly speciální týmy v přesilovkách a v oslabení. Musím kluky při těchto situacích pochválit, protože Vary se k ničemu moc nedostaly. Nám vycházely přesilovky, což bylo klíčové," řekl zkušený útočník českobudějovického týmu Lukáš Pech.

Hosté měli skvělý start, když už ve třetí minutě potrestal vyloučení Koffera kanonýr Gulaš. Nepříjemný moment se odehrál ve 12. minutě, kdy po běžném kontaktu s hráčem domácích musel být lékařskou službou z ledu odvezen Hovorka, jenž si držel pravou nohu v oblasti holeně.

Jen krátce nato fauloval Valský kolenem McFaddena a po následné prohlídce videozáznamu obdržel od rozhodčích trest na pět minut a do konce zápasu. Západočeši sice sehráli pětiminutovou přesilovku lépe než na ledě soupeře, ale větší šanci ke skórování si vytvořil jen Hladonik, když se nadvakrát snažil protlačit puk pod Hrachovinovými betony. Paradoxně byli ke vstřelení branky blíže Jihočeši, když ujel domácí obraně v oslabení Přikryl, ale jeho střela jen těsně minula levou tyčku karlovarské branky.

V úvodu druhého dějství se zcela sám před českobudějovickou brankou ocitl Černoch, ale jeho pokus z bezprostřední blízkosti Hrachovina ustál. První desetiminutovka této části hry byla i kvůli sérii vyloučení z obou stran značně rozkouskovaná, ale i přesto byl ve 27. minutě blízko vyrovnání Procházka - jeho prudká střela z mezikruží prošla vedle branky.

V polovině zápasu opět začal být aktivnější Motor, zejména jeho první formace. Krátce po svém vyloučení ujel ve 30. minutě Doudera, ale společně s Harrisem Frodla nepřekonali. Hostům se povedlo navýšit vedení ve 37. minutě při vyloučení Hladonika, když Pech ideálně v předbrankovém prostoru našel Kondelíka, pro něhož už nebyl problém podruhé dostat puk za karlovarského gólmana. Byla to již sedmá přesilovková trefa hostů v sérii.

"My jsme si k přesilovkám sedli, něco jsme si řekli, jsou tam variabilní kluci v této hře. Je to i o instinktu, kdo se tam jak postaví. Nám to vyšlo a Vary si s tím nedokázaly poradit, nevěděly, jak to bránit. Bylo to klíčové v celé sérii," prohlásil Pech.

"Celou základní činnost jsme měli oslabení výborné, ale do play off jsme si to bohužel nepřenesli. V play off rozhodují speciální týmy, ve hře pět na pět jsme s nimi drželi krok, ale přesilovky byly 2:7, což nám nedávalo šanci na úspěch," řekl domácí kapitán Jiří Černoch.

I do závěrečné třetiny vstoupili aktivněji Českobudějovičtí a ve 42. minutě mohl navýšit vedení Beránek, jenže Frodl včas zasáhl svým levým betonem. Ve 46. minutě již puk za čáru domácí branky prošel, ale po trenérské výzvě karlovarské střídačky byl gól odvolán. O tři minuty později se hráči z lázeňského města již dočkali kontaktní branky, když hru o jednoho muže navíc po závaru před Hrachovinou využil Kangasniemi.

Šance domácích na zvrat však záhy pohasly: Beránkovu střelu vyrazil Frodl jen před sebe, Harris zasunul puk potřetí do karlovarské branky a definitivně tak rozhodl o postupu Motoru do čtvrtfinále. Domácím už nepomohla ani dvě minuty trvající hra bez brankáře.

"Prohráli jsme sérii 0:3, ale každý ten zápas jsme mohli vyhrát, hlavně u těch prvních dvou jsme měli jednou vyhrát. Nestalo se… Sérii rozhodly přesilovky. Moc nás mrzí, že pro nás už dnes po třech zápasech předkola předčasně skončila sezona, série se zlomila v Budějovicích, kde jsme nebyli schopní vyhrát," mrzelo Černocha.

Rozhodnutí v prodloužení

Hokejisté Litvínova postoupili jako třetí tým po Českých Budějovicích a Hradci Králové z předkola play off do čtvrtfinále extraligy. Sérii s Plzní dnes uzavřeli svěřenci trenéra Karla Mlejnka na západě Čech výhrou 2:1 v prodloužení třetího utkání a opanovali ji jasně 3:0.

Domácí Indiáni šli sice po gólu Martina Bučka ve druhé minutě rychle do vedení, jenže Severočeši vzápětí zásluhou Andreje Kudrny už po 31 sekundách vyrovnali. Na další gól se v bojovném duelu čekalo až do prodloužení. V čase 75:04 rozhodl v přesilovce Ondřej Jurčík, jenž si u prvního litvínovského gólu připsal asistenci. Domácí tým tak končí nepovedený ročník na 12. místě.

Hned po půl minutě od úvodního buly domácí díky zákrokům gólmana Kloučka přečkali šance Sukeľa s Ondřejem Kašem a naopak po zadovce Mertla otevřel ve druhé minutě skóre ranou z pravého kruhu Bučko. Hned o půlminutku později ale Jurčík našel dlouhým pasem rozjetého Kudrnu, ten přesnou střelou zakončil souboj tváří v tvář Kloučkovi a vyrovnal na 1:1.

Poté se hrálo otevřeně na obě strany. Matýsovu teč zastavil pozorný gólman Tomek, na druhé straně zblízka neuspěl Ondřej Kaše, Kudrna v dobré pozici přestřelil. Následně převzali iniciativu Indiáni, jenže Tomek v osmé minutě skvěle vyrazil tečovaný pokus Schleisse a lapačkou chytil střelu mezi kruhy nekrytého Söderlunda. Hosté zareagovali zlepšením defenzivy a do pauzy se hra uklidnila.

V prostřední části pokračovala bitva plná osobních soubojů. Dorážku nekrytého Hlavy stačil pohotově vyrazit Klouček a v největší příležitosti selhal ve 27. minutě Soukup, který minul odkrytou branku. Hokejovější hosté nedokázali využít ani početní výhodu a podobně si vedli i domácí.

Čekání na chybu pokračovalo i v závěrečné dvacetiminutovce. Indiáni promarnili další přesilovku a ve 45. minutě Indrák prováhal vhodný moment pro zakončení. Početní výhoda nevyšla ani hostům. Až v 55. minutě musel Klouček zlikvidovat skrytou střelu Kirka z levého kruhu. O dvě minuty později Schleissův únik po pravé straně zastavil faulem Jaks a po přezkoumání situace sudími na videu inkasoval trest na pět minut a do konce utkání.

Ještě v základní hrací době nestačil Mertl po Holešinského přihrávce zasunout kotouč za čáru a na začátku prodloužení si Tomek poradil s nebezpečným nahozením Zámorského. Ubráněné dlouhé oslabení hosty povzbudilo, ale Ondřej Kaše v 68. minutě z přečíslení dvou na jednoho netrefil branku.

Právě nejaktivnějšího hráče hostujícího celku v 74. minutě fauloval Pour a musel ven dokonce na čtyři minuty. Nejprve paradoxně zahrozil samostatným únikem Soukup. Tomek svůj tým proti jeho bekhendu podržel, ale v 76. minutě rozhodl o výhře a postupu hostů táhlou střelou z prostoru mezi kruhy Jurčík.

Severočeši vykřesali naději

Liberec zvítězil ve třetím utkání série na ledě Olomouce 4:3 a odvrátil tak první mečbol Hanáků, kteří vedou v sérii 2:1. Bílí Tygři v utkání skórovali jako první, pak ale ve druhé třetině třikrát inkasovali a prohrávali 2:3. Vyřazení a konec sezony favorita série však góly ve třetí části zažehnali Lukáš Derner a při oslabení v čase 52:40 Marek Zachar. V neděli budou mít Olomoučtí další pokus na dovršení postupu, čtvrtý duel začne v 17 hodin.

Na začátku zápasu střílel z osy hřiště olomoucký Navrátil, jenže zamířil jen do Hrenákova betonu. Naopak hned první větší šance Liberce skončila brankou. Trenéru Pešánovi vyšel tah s přesunutím Vlacha ze čtvrté do první formace - důrazný útočník se mu za to po střele Filippiho odvděčil úspěšnou dorážkou z brankoviště.

Liberec mohl zvýšit náskok v přesilové hře pěti proti třem, jenže od Rychlovského se puk odrazil těsně vedle tyče. Bílí Tygři mohli také inkasovat, Knotek však v samostatném úniku během oslabení bekhendem Hrenáka nepřekonal.

Na začátku druhé třetiny předvedl dobrý zákrok domácí brankář Sedláček a rychlým přesunem od tyčky k tyčce vzal velkou šanci Rychlovskému. Poté měli Hanáci smůlu při tvrdé střele Škůrka, která se zastavila o vzdálenější tyč Hrenákovy branky. Štěstí si je však našlo o chvilku později, kdy se Řezníčkem nahozený puk od zadního hrazení odrazil do brankoviště, kde si ho Hrenák nešťastně srazil do vlastní branky.

Jen o chvíli později se navíc olomoucký obránce prosadil podruhé a střelou od modré čáry otočil vývoj utkání na stranu Hanáků. Jenže vedení Olomouci nevydrželo dlouho - odražený puk si našel Bulíř a překonal Sedláčka střelou mezi betony. Domácí přesto před koncem druhé třetiny znovu strhli vedení na svoji stranu. Tvrdou střelu Škůrka usměrnil za Hrenákova záda Kusko.

Ve třetí třetině znovu podržel domácí Sedláček, který nejdříve pokryl zakončení Rychlovského a následně i slepené pokusy Hawryluka a Filippiho. Nestačil až na střelu Dernera, který usměrnil do sítě střílenou přihrávku od Filippiho. Poté navíc Bílí Tygři skórovali ve vlastním oslabení, když Zachar zakončil samostatný únik střelou nad beton olomouckého brankáře.

V další šanci se sám před Sedláčkem ocitl Hawryluk, domácí gólman však vytáhl důležitý zákrok. Olomouc ale i přes závěrečnou hru bez brankáře srovnat nedokázala, Bulíř naopak netrefil odkrytou branku Hanáků, ale o výhru už Liberec nepřišel.

Předkolo play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Vítkovice Ridera - Mountfield Hradec Králové 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 58. Fridrich (P. Zdráhal, Claireaux) - 4. Freibergs (Miškář, Lalancette), 39. Blain (Šťastný, Okuliar), 53. Jergl (Perret, Šťastný). Rozhodčí: Stano (SR), Úlehla - J. Ondráček, J. Svoboda. Vyloučení: 5:3, navíc Prčík (Vítkovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 6209. Konečný stav série: 0:3.

Vítkovice: Klimeš - Raskob, Percy, Grman, Mikuš, Prčík, Auvitu - M. Kalus, Claireaux, P. Zdráhal - Roberts Bukarts, Krieger, Rihards Bukarts - Fridrich, M. Barinka, R. Půček - M. Přibyl, Dej, Lednický. Trenér: Trnka.

Hradec Králové: Pařík - Blain, Freibergs, Pláněk, T. Pavelka, McCormack, Pilař, Jank - Jasper, Tamáši, Perret - Jergl, Kevin Klíma, Okuliar - Šťastný, Estephan, Eberle - Miškář, Lalancette, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.

Karlovy Vary - České Budějovice 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 49. O. Procházka (Kangasniemi, T. Rachůnek) - 3. Gulaš (Pech, Štencel), 37. Kondelík (Pech, Štencel), 50. Harris (M. Beránek, Pýcha). Rozhodčí: Hradil, Veselý - Kajínek, Gerát. Vyloučení: 6:4, navíc Valský (České Budějovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 4746. Konečný stav série: 0:3.

Karlovy Vary: Frodl - Bartejs, D. Mikyska, Plutnar, Huttula, Stříteský, McFadden, Dlapa - O. Beránek, Černoch, Hladonik - Kangasniemi, Gríger, T. Rachůnek - O. Procházka, Kofroň, T. Redlich - Kružík, Koffer, A. Rulík. Trenér: Eismann.

České Budějovice: Hrachovina - Hovorka, Gulaši, Kachyňa, M. Doudera, Štencel, Pýcha, Štich - Gulaš, Kondelík, F. Přikryl - Kubík, Harris, M. Beránek - Valský, Pech, D. Simon - Vopelka, Koláček, M. Toman. Trenér: Čihák.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Bučko (Mertl) - 2. A. Kudrna (Jurčík), 76. Jurčík (Baránek). Rozhodčí: J. Ondráček, Květoň - Brejcha, Zíka. Vyloučení: 9:6, navíc Jaks (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 6531. Konečný stav série: 0:3.

Plzeň: Klouček - Zámorský, Laakso, Bučko, Piskáček, Dujsík, Kvasnička, Malák - Matýs, M. Indrák, Söderlund - Rekonen, Šiler, Holešinský - Schleiss, Mertl, Pour - Jansa, M. Soukup, P. Straka. Trenér: Kořínek.

Litvínov: M. Tomek - Zile, Baránek, Jaks, Šalda, D. Zeman, Czuczman, Demel - Koblasa, M. Sukeľ, Kirk - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - A. Kudrna, Jurčík, Abdul - Havelka, Gut, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.