Třinec porazil Pardubice, Sparta vyhrála v Plzni

Aktualizováno 19. 10. 2014 21:11
Třinec ve 14. kole extraligy porazil Pardubice 5:2 a v čele tabulky má náskok šest bodů.
Třinec si poradil Pardubicemi, které porazil 5:2.
Třinec si poradil Pardubicemi, které porazil 5:2. | Foto: Lukáš Filipec

Praha - Třinečtí hokejisté se po porážce od Sparty vrátili na vítěznou vlnu, když suverénně vstoupili i do druhé čtvrtiny základní části extraligy. Ve 14. kole doma porazili 5:2 Pardubice a navýšili náskok v čele tabulky na šest bodů.

Na druhé místo si polepšil Hradec Králové, jenž po nájezdech zdolal 3:2 Vítkovice.

Třetí Pardubice se dohnala Sparta, která vyhrála v 5:2 Plzni. Všechny góly přitom nastřílela v prostřední periodě.

Druhá třetina se skvěle povedla také Brnu, které porazilo 3:1 Liberec a připsalo si z posledních čtyř zápasů třetí výhru. Bílí Tygři ve svém třetím duelu na ledě soupeřů pod vedením nového kouče Rostislava Čady poprvé neuspěli.

Pátou porážku v řadě si připsala Slavia, Pražané tentokrát podlehli po samostatných nájezdech 2:3 Olomouci.

Penaltový rozstřel rozhodoval také v Mladé Boleslavi, odkud si veze výhru 4:3 poslední Zlín. Středočeši doma prohráli ze sedmi střetnutí šest.

Po třech porážkách zabraly Karlovy Vary, Energie doma udolala 2:1 Litvínov.

Třinec šel od úvodu za vítězstvím

Ocelářů byl od úvodního buly plný led a aktivita se jim vyplatila už v osmé minutě, když se Dravecký zmocnil odraženého puku a pohotově ho zasunul za Kristana. Za pár vteřin mohlo být vedení Třince dvougólové, ale Kristan lapil vyloženou šanci Adamskému, který z brankoviště ani na dva pokusy nezvedl kotouč přes levý beton. Východočeši se začali osmělovat ve druhé desetiminutovce. Hned první příležitost byla z kategorie vyložených, ale Čáslava z mezikruží nastřelil Hamerlíkovo rameno.

Pardubicím se soupeře podařilo zaskočit až zkraje druhé části a Mojžíš bombou pod horní tyč vyrovnal. Hosté několik dalších střídání udávali tón a ve 28. minutě se už možná i viděli ve vedení, ovšem proti Sýkorově dorážce se vyznamenal Hamerlík. Třinec byl přinucen stáhnout hru do tří pětek a v momentech nepohody si pomohl skvělou orientací v předbrankovém prostoru. Těsně po nevyužité přesilovce pět na tři Kreps ve 34. minutě tečoval Noskovu střelu a slovinský brankář nestihl zasáhnout. A to ještě 33 sekund před koncem druhé části ranil hosty třetím gólem Polanský, který nádhernou zadovkou znovu kousek před Kristanem zvedl pod branku Kleslovu střelu.

To už bylo na Pardubice příliš. Zvláště když ve 47. minutě Rothovi stačily jen tři vteřiny, aby nechytatelnou dělovkou využil třineckou přesilovku. Hosté se i navzdory tomu v závěru pokoušeli porážku alespoň zmírnit a povedlo se jim díky brance Nahodila. Tybor v 59. minutě málem z duelu udělal ještě drama, ale jeho velkou šanci v power play zmařil Hamerlík a Orsava následně do prázdné branky přidal pátý gól.

Sparta rozhodla pěti góly v druhé třetině

Plzeň Spartu v úvodu zatlačila, ovšem do šancí se dostávala sporadicky. Vedoucí trefy se Plzeň dočkala až během přesilové hry ve 13. minutě, kdy se ujala tvrdá střela Kubalíka z pravého kruhu. Před koncem první třetiny mohli hosté srovnat, po rychlém brejku našel Klimek na druhém křídle najíždějícího Ďalogu, jenž ale zblízka přestřelil. Deset vteřin po začátku prostřední části ovšem Ďaloga přihrál na levé křídlo rozjetému Pechovi, který svižnou střelou ke vzdálenější tyči vyrovnal. Domácí poté viditelně znervózněli a lépe bruslící hráči Sparty převzali iniciativu.

Ve 29. minutě navíc pykal na trestné lavici Pulpán a Přibyl dvojitou dorážkou na 2:1 zužitkoval přesilovku. O 74 vteřin později potrestali hosté další faul domácích, když křížnou přihrávku Hlinky trefil bez přípravy z levého kruhu Polášek. Černou pětiminutovku Indiánů uzavřel ve 35. minutě Cingel, jenž nekrytý na brankovišti usměrnil nabídku Saboliče z rohu na 1:4. Otřesení domácí se probrali až díky vyloučení Saboliče, jež využil k nechytatelné ráně z voleje Mozík. Dvě minuty na to ovšem Machovský propustil za svá záda nahození Cingela od mantinelu a nechal se po páté obdržené brance vystřídat Mensatorem.

Do závěrečné dvacetiminutovky vstoupili domácí s cílem rychle snížit, ale hosté pozorně bránili a do mnoha šancí je už nepustili. Při Indrákově teči Spartu podržel skvělým zákrokem Novotný a Inidáni nedokázali skórovat ani při přesilové hře. V 54. minutě nedokázal za ležícího Novotného zasunout kotouč po výjezdu zpoza branky Balej a na druhé straně Mensator stačil lapačkou zastavit bekhendový pokus rozjetého Saboliče. Sparta tak vyhrála pátý z posledních šesti zápasů.

Olomouc vyhrála na nájezdy

V pražské O2 aréně začali lépe Olomoučtí. Při hře čtyř proti čtyřem dostal prostor k zakončení na levém kruhu Hrňa a připsal si osmou trefu v sezoně. Další možnost měl z dorážky Knotek a v následné přesilovce hostů Furcha prověřil Jergl. Slavia se dočkala vyrovnání v 9. minutě, kdy po brejku po Vasově přihrávce překonal Trvaje Klhůfek. Hned za 36 vteřin strhli Pražané vedení na svou stranu. Valach předložil puk Bednářovi, který u pravé tyče zakončoval do prázdné branky.

Blízko vyrovnání byl ve 23. minutě Kucharczyk, ale Furcha z dobré pozice nepřekonal. Domácí ve druhé části nevyužili dvě přesilovky při trestech Jergla a Majeského, když při druhé mohl zakončovat po Bednářově přihrávce Školiak, ale netrefil puk. Před pauzou mohl smazat ztrátu Olomouce kapitán Patera, který však nezamířil přesně. V úvodu třetí třetiny se prodral před branku Vas a následně nepropálil obranný val Valach. Pak se na druhé straně ocitl sám před Furchem Cibák, ale neuspěl.

Ve 44. minutě už Olomouc vyrovnala, když se do útočného pásma probil Buc, Patera přistrčil puk Jerglovi, který se radoval z první extraligové branky v kariéře. Další možnost hostů měl Kucharczyk. S blížícím se koncem se Slavia dostala do náporu a Trvaj kryl pokusy Sklenáře a Vase. Přerušilo jej však Novákovo vyloučení a rozhodnout mohl Herman. Prodloužení mohl ještě odvrátit domácí Poletín, ale také šanci neproměnil. V nastavení Trvaje nepřekonal Školiak. V nájezdech se prosadili jen hostující Marosz a Hrňa.

Brnu stačily góly z druhé třetiny

Liberec vsadil od úvodních minut na útočný hokej a v první třetině častěji střílel. V koncovce mu ale chyběla přesnost, která by platila na pozorně chytajícího brankáře Čiliaka. Kometa si vypracovala v oboustranně rychlém hokeji méně příležitostí, domácí střelci napodobovali protivníka. Skóre otevřel ve druhé třetině po přihrávce obránce Kempného nejproduktivnější brněnský hráč Ton, na jehož přesnou střelu po ledě k tyči brankář Lašák nereagoval.

Tygři dopláceli na častá vyloučení, i když se v početní výhodě Brňané dlouho nedokázali prosadit. Teprve při páté přesilovce si najel do střeleckého prostoru obránce Ptáček, který po přihrávce Němce od zadního mantinelu přidal druhý gól. Severočeši v závěru třetiny vypadli z herního rytmu a po chybě v rozehrávce Lašáka překonal Tomáš Svoboda. Zanedlouho ještě poslal puk do sítě obránce Hanzlík, po studia videa ale rozhodčí gól neuznali, neboť o chvíli dříve Lašák při přemístění posunul branku.

Liberci se ještě nabídla v úvodu poslední třetiny možnost korigovat výsledek při dvou přesilovkách. V početní výhodě si ale Bílí Tygři nevytvořili proti pozorné defenzívě protivníka žádnou vážnější střeleckou příležitost. Přesto se Liberci podařilo korigovat čtyři minutu před koncem výsledek zásluhou gólu Filippiho. Hosté se poté ještě pokusili utkání zdramatizovat, Kometa se ale závěrečnému tlaku ubránila.

Zlín v Boleslavi úspěšně otáčel

V sestavě obhájců titulu stejně jako v pátečním vítězném utkání na Slavii chyběly obvyklé ofenzivní opory Balaštík se zraněným Čajánkem, ale tentokrát se zápas pro Zlín v úvodu nevyvíjel dobře. Už v sedmé minutě hosté inkasovali po pohotové dorážce Mikulíka na brankovišti a o necelé dvě minuty později na něj navázal Lenc přesnou střelou švihem z levého kruhu. Vedení 2:0 Mladou Boleslav uklidnilo a v dalším průběhu první třetiny kontrovala hru. Jednu z mála nebezpečnějších zlínských střel vyslal Leška, ale gólman Rittich ji vyrazil.

Ve druhé třetině Zlínu pomohly zpět do zápasu dvě proměněné přesilovky. Ve 22. minutě nejprve Okál potrestal Hruškův faul gólovou tečí Kotvanova nahození a za dalších pět minut Říčka rovněž v početní výhodě vyrovnal na 2:2. Otřesení domácí také mohli skórovat v přesilovce, ale obránce Stříteský trefil jen tyč. Mladou Boleslav vrátil do vedení ve 32. minutě Výborný individuálním průnikem ze středního pásma. Zlínští po druhé přestávce znovu předvedli pohotový nástup do hry, opět se prosadil Okál, tentokrát dokonce po dvaceti vteřinách, a srovnal na 3:3.

Domácí pak měli optickou převahu, hlavně Jarůškova přesilovková šance ve 46. minutě volala po proměnění, ale spolehlivě chytající brankář Kašík vyrazil střelu z bezprostřední blízkosti. Domácí zápas Mladé Boleslavi potřetí v řadě dospěl až do samostatných nájezdů. Zlín proměnil všechny tři, přestože domácí trenéři před druhou sérií zkusili zajímavý tah a poprvé nasadili do hry brankáře Málka.

Vyostřené derby rozhodl jubilant Hruška

Podkrušnohorské derby začali lépe domácí. Ve 2. minutě vybojoval puk za hostující brankou Balán a po jeho nahrávce Pšurný, ještě v minulé sezóně hráč Litvínova, otevřel skóre. O několik minut později mohl po chybě hostující obrany navýšit skóre Vojtěch Tomeček, ale pozorného Francouze neprostřelil. Litvínov i s veteránem Šlégrem v sestavě ožil při vyloučení Dudy, ale jeho stupňující tlak nevedl k větší brankové příležitosti. V 15. minutě se do šance dostal domácí David Hruška, Francouze ale překonat nedokázal.

Druhá třetina se změnila v přehlídku nedovolených zákroků a to zejména ze strany domácích. Mezi 25. až 29. minutou byli postupně vyloučeni čtyři hráči Energie a umožnili prakticky bez přerušení hrát hostům o jednoho muže v poli navíc, 26 sekund měli výhodu pět na tři. Karlovy Vary i díky výbornému Závorkovi dlouho odolávaly, ale hostům se nakonec vyrovnat podařilo. Ve 32. minutě se o to postaral Hübl. V zápase nebylo mnoho minut, kdy se hrálo v plném počtu. Série vyloučených pokračovala i závěrečném dějství. Při Skleničkově trestu nedokázal Francouz zkrotit střelu Balána, pohotově dorážející Radim Hruška vrátil vedení opět na stranu domácích a zároveň oslavil svůj pětistý zápas v extralize.

Po obdržené brance hráči z lázeňského města zuby nehty odolávaly tlaku Vervy, který kulminoval v posledních minutách. Vyrovnání na hokejce měli Martynek, Lukeš a zejména Ručinský, který patnáct vteřin před koncem minul zcela sám puk před Závorkou a nezabranil tak první porážce černožlutých na ledě soupeřů v sezoně.

Hradec zvládl přetahovanou v nájezdech

V hradecké brance dostal přednost Kacetl a předvedl se už v první minutě, kdy zasáhl proti Svačinovi. V 5. minutě však nestačil na střelu Šedivého, který se prosadil ranou pod horní tyč. Branka byla důsledkem vítkovické převahy. Hosté, kteří za posledních sedm kol ani jednou nebodovali, přijeli s jasnou představou. Pro body si chtěli dojít velmi agresivním hokejem a tvrdě dohrávali každý souboj. Vítkovicím se však nedařilo navýšit náskok, neproměnili například únik tří hráčů proti jedinému obránci, naopak domácí srovnali. A šlo a klasický gól do šatny. Třináct sekund před koncem první třetiny se trefil Beránek a připsal si premiérový gól v extralize.

Druhá třetina byla velmi podobná té první. Hosté se tlačili do útoku, hned v první minutě měl například dvě jasné šance Svačina, jenže Kacetl odolával. Otupit jejich nápor se snažil i domácí kouč Draisaitl, jenž si už ve 26. minutě vybral oddechový čas. Hradec pak mohl jít do vedení, ale Dej po pěkné kombinaci trefil jen Šindelářovu lapačku a hostující brankář lapil také šikovnou teč Šimánka. Vzápětí chyboval na druhé straně obránce Slovák a hosté zopakovali úspěšnou kombinaci z první části. Húževka nahrával a Šedivý skóroval.

Ve třetí třetině Hradec znovu ukazoval, že závěrečné části umí. Byl jasně lepší, Kacetl už neměl tolik práce, jenže také Šindelář v hostující brance byl perfektní. Překonal ho pouze ve 49. minutě Skokan, jenž se při kombinaci neukvapil, rozehrál akci a nakonec dorazil do brány Kukumbergovu střelu. Mountfield byl i nadále dominantní, jenže skórovat už nedokázal. V poslední minutě měli přitom příležitosti zadák Slovák a po objetí branky matador Kudrna. Prodloužení se odehrálo prakticky bez příležitostí, pouze Skokan mohl rozhodnout. Jeho teč však zastavil vítkovický gólman a bekhendovou střelu namířil nad branku.

Nájezdy začal perfektně hostující Šedivý, jenž překonal Kacetla potřetí v zápase, ale výhru pro Hradec nakonec urvali domácí mazáci Kudrna se Šimánkem, jenž si připsal rozhodující branku.

14. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 8. Dravecký (Jašek, Klesla), 34. Kreps (Nosek, Dravecký), 40. Polanský (Klesla, Adamský), 47. Roth (Kreps, Polanský), 59. Orsava (Žejdl) - 23. Mojžíš (Marcinko, Semorád), 58. Nahodil (Tybor, Marcinko). Rozhodčí: R. Čech, Homola - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. Diváci: 4543.

Třinec: Hamerlík - Roth, Klesla, Galvas, M. Doudera, Nosek, Linhart, Trončinský, od 41. navíc L. Doudera - Jašek, Kreps, Dravecký - Irgl, Polanský, Adamský - Rákos, Žejdl, Orsava - Ciencala, M. Růžička, Kindl. Trenéři: Kalous a Varaďa.
Pardubice: Kristan - Ščotka, Čáslava, Benák, Havlík, Píša, Mojžíš, Gregorc - P. Sýkora, M. Špaček, T. Zohorna - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, Marcinko, Semorád - Endál, Kaut, Voženílek. Trenéři: Venera a Říha ml.

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 3:1 (0:0, 3:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 24. P. Ton (Kempný), 35. Ptáček (V. Němec, P. Ton), 38. T. Svoboda (V. Němec, Kempný) - 56. Filippi (Víšek, D. Kajínek). Rozhodčí: Hradil, R. Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:7, navíc Dlapa (Brno) na 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6776.

Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Dujsík, Jan Hanzlík, Kuboš, Dlapa, Malec - P. Ton, V. Němec, J. Hruška - T. Svoboda, L. Čermák, Dočekal - Vondráček, Koreis, Burian - P. Mrázek, Kusko, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.
Liberec: Lašák - Vitásek, D. Kajínek, Šimek, Výtisk, Ulrych, Voráček - Bakoš, Vampola, P. Jelínek - Bartek, Bulík, Radivojevič - Valský, Filippi, Víšek - A. Dlouhý, T. Urban, Kica. Trenéři: Čada, M. Černý a Láska.

HC Slavia Praha - HC Olomouc 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Klhůfek (Vas, Poletín), 10. Bednář (Valach, Školiak) - 4. Hrňa (Marosz, Skrbek), 44. Jergl (Patera, Buc), rozhodující sam. nájezd Marosz. Rozhodčí: Hodek, T. Horák - Komárek, J. Ondráček. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 2723.

Slavia: Furch - Valach, Beňovič, Kolařík, Barák, Novák, Štich, Krejčí - Bednář, Školiak, Sklenář - Stránský, T. Doležal, J. Doležal - Poletín, Vas, Klhůfek - J. Veselý, Babka. Trenéři: Lubina a J. Beránek.
Olomouc: Trvaj - Majeský, Vyrůbalík, Houdek, Skrbek, Rašner, Ondrušek - Rác, Marosz, Cibák - Jergl, Patera, Buc - Hrňa, Herman, Laš - Kucharczyk, J. Knotek, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala a Dopita.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 2:5 (1:0, 1:5, 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Kubalík (Simon), 37. Mozík (Kadlec) - 21. Pech (Ďaloga), 30. Přibyl (J. Hlinka, Polášek), 32. Polášek (J. Hlinka, Přibyl), 35. Cingel (Sabolič, Polášek), 39. Cingel (Ďaloga). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:5, navíc Mozík - Sabolič oba 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 5040.

Plzeň: Machovský (39. Mensator) - Kadlec, Moravčík, Kubka, Pulpán, Mozík, J. Jeřábek, od 52. navíc Boháč - Balej, Divíšek, J. Sýkora - M. Dvořák, T. Sýkora, Hollweg - Kratěna, Lev, Kubalík - Indrák, Simon, Schleiss, od 49. navíc M. Beran. Trenéři: Razým, Michal Straka a J. Špaček.
Sparta: F. Novotný - Hrbas, Barinka, Piskáček, Polášek, Ďaloga, J. Mikuš, Pilař - Kumstát, Pech, Rolinek - Přibyl, J. Hlinka, Buchtele - Klimek, Cingel, Sabolič - Dvořáček, Volek, J. Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.

Mountfield Hradec Králové - HC Vítkovice Steel 3:2 po sam. náj. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 20. P. Beránek (T. Knotek, Pláněk), 49. Skokan (Kukumberg, Dej), rozhodující nájezd Šimánek - 5. Šedivý (Húževka), 33. Šedivý (Húževka). Rozhodčí: R. Svoboda, Šindler - L. Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 3885.

Hradec Králové: Kacetl - Vydarený, Slovák, Dietz, Pláněk, Vašíček, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Skokan, Kukumberg, Dej - P. Beránek, T. Knotek, Červený - Rousek, Kopta, Valcourt. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Vítkovice: Šindelář - Kovář, Zíb, Šenkeřík, Čerešňák, Pastor, Stehlík - Svačina, Roman, Huna - E. Němec, M. Hlinka, Vandas - Szturc, Húževka, Šedivý - Kucsera, Kolouch, Tomi. Trenéři: Oremus a Šimíček.

BK Mladá Boleslav - PSG Zlín 3:4 po sam. náj. (2:0, 1:2, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Mikulík (Stříteský, Klimenta), 9. Lenc (Musil, M. Látal), 32. D. Výborný (Jarůšek) - 22. Okál (Kotvan, Leška), 27. Říčka (Holík, Roman Vlach), 41. Okál (O. Veselý), rozhodující nájezd Köhler. Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:2. Diváci: 3640.

Mladá Boleslav: Rittich (od 2. série nájezdů Málek) - Vidmar, Stříteský, Kučný, M. Hruška, Trška, Robar, R. Čermák - Klimenta, Broš, Mikulík - Pabiška, D. Výborný, Jarůšek - Rys, Vrbata, Pacovský - Lenc, Musil, M. Látal. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Zlín: Kašík - Kotvan, Marušák, Tesařík, Řezníček, Žižka, Matějíček - Okál, Leška, O. Veselý - Holík, Roman Vlach, Říčka - J. Ondráček, Sedláček, Köhler - Šťastný, Fořt, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Energie Karlovy Vary - HC Verva Litvínov 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. R. Pšurný (Balán, V. Tomeček), 43. R. Hruška (Balán, Šmach) - 32. Hübl (Lukeš, Ručinský). Rozhodčí: Lacina, Úlehla - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 9:8. Využití: 1:1. Diváci: 2895.

Karlovy Vary: Závorka - Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Šmach, Deyl, T. Dvořák - Duda, J. Kverka ml., Vachovec - D. Hruška, Skuhravý, Heizer - V. Tomeček, Balán, R. Pšurný - Koblasa, R. Hruška, Štals. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.
Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Šlégr, Zeman, Sklenička - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Ručinský - Písařík, Piroš, Gerhát - Šrámek, Smolka, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

1. Třinec 14 11 0 1 2 50:18 34
2. Hradec Králové 14 8 2 0 4 37:30 28
3. Sparta Praha 14 9 0 0 5 45:29 27
4. Pardubice 14 8 1 1 4 39:33 27
5. Litvínov 12 7 2 0 3 36:21 25
6. Mladá Boleslav 14 5 0 4 5 40:46 19