14. 10. 2012 19:21
O první výhře po devíti zápasech rozhodl útočník Petr Tenkrát.
Petr Tenkrát.
Petr Tenkrát. | Foto: Lenka Rybaříková

Praha - Sparťanští hokejisté si mohou zhluboka oddechnout. Černá série bez vítězství, která trvala dlouhých devět zápasů, je minulostí. Pražané ve 12. kole extraligy na domácím ledě porazili úřadující mistry z Pardubic těsně 3:2.

Rozhodující gól vstřelil ve třetí třetině útočník Petr Tenkrát. Sparta přesto zůstává s pouhými osmi body na posledním místě ligové tabulky.

Krejčího branka Pardubicím nestačila

Svěřenci kouče Sýkory začali lépe a po šesti minutách šli do vedení. Prosadila se lajna mladíků a Forman překonal Salfického. Pardubičtí ale skóre otočili. Nejprve ve 14. minutě brankář Neuvirth nestačil na střelu Brendla, a na začátku druhé třetině po perfektně sehrané přesilovkové kombinaci zakončoval přesně David Krejčí.

Sparta vyrovnala ve 38. minutě v oslabení. Při čtyřminutovém trestu Jaroslava Hlinky šokoval hosty Broš.

Ve 46. minutě pak utkání rozhodl po přihrávce Hlinky šikovný Tenkrát. Pardubice mohly vyrovnat, Neuvirth ale v závěru dvakrát vychytal ve vyložené šanci Barteka.

Budějovice rozhodly v závěrečné půlminutě

V dalším utkání porazily České Budějovice doma Karlovy Vary 5:3. Na jihu Čech se dlouho schylovalo k  prodloužení, jenže Mountfield udeřil dvakrát během poslední půlminuty základní hrací doby.

Domácí tak v hodině dvanácté napravili prohospodařený třígólový náskok. Jihočeši vedli 3:0 po trefě Deje a dvou brankách Šimánka. Jenže ve třetí třetině přišel kolaps. Kumstát ve 41., Skladaný ve 49. a Vachovec v 51. minutě srovnali stav, který zlomil až v čase 19:30 Červený. Vše ještě zpečetil gól Kotalíka.

Červenka, Růžička i Květoň dali dvě branky

Hokejisté Slavie a Třince rozehráli ve vzájemném duelu gólové dostihy. Utkání, které v normální hrací době skončilo 5:5, rozhodli v samostatných nájezdech hostující Oceláři.

Za domácí dvakrát skóroval Roman Červenka, za hosty se dvakrát prosadili Martin Růžička a David Květoň. Oba navíc uspěli v nájezdech, zatímco slávisté štěstí neměli ani jednou. Třinec se díky výhře vyhoupl do čela tabulky před Kometu Brno, která má ovšem zápas k dobru.

Jágr neproměnil dvě trestná střílení

Kladenští Rytíři jsou na čtvrtém místě. Jágrova družina si doma poradila s Litvínovem, střelecká produktivita Středočechů ovšem poměrně klesá. Tři body Kladnu přinesl hubený výsledek 2:1. Domácí vedli po brankách Eberleho a Plekance, jemuž asistovali Jágr a Tlustý. Hosté pouze snížili zásluhou Majdana. Kladenští mohli dát více branek, jenže Jaromír Jágr neproměnil hned dvě trestná střílení.

Parádní obrat se povedl nováčkovi z Chomutova. Severočeši prohrávali po dvou třetinách s Vítkovicemi 0:2, přesto dokázali dovést zápas do prodloužení, když se v poslední minutě prosadil Zálešák. V pětiminutovém overtimu potom rozhodl o bodu navíc pro Chomutov Michael Frolík.

Na druhé místo, pouze o skóre za Třinec, se vyšvihla Plzeň. Indiáni dokázali zvítězit 4:1 ve Zlíně. Na branku Gulaše ze 3. minuty odpověděl o tři minuty později domácí Čech, nicméně potom už se trefovali pouze hosté.

12. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Forman (Přibyl, Milam), 38. Broš, 46. Tenkrát (J. Hlinka, D. Kočí) - 15. Brendl (T. Zohorna), 24. Krejčí (Kolář, Hemský). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Beneš, Štofa. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5470.

Sparta: Neuvirth - Milam, Krstev, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, D. Kočí - Ton, Broš, I. Rachůnek - Tentkrát, J. Hlinka, T. Rachůnek - Jánský, Foster, Vantuch - Bahenský, Přibyl, Forman. Trenéři: Sýkora a Votruba.

Pardubice: Salfický - Benák, Kolář, Ďaloga, Kindl, Píša, V. Kočí, Vašíček - Hemský, Krejčí, Starý - Brendl, T. Zohorna, Buchtele - Bartek, Beech, Somík - Semorád, Šagát, Cetkovský (21. T. Nosek). Trenéři: Hynek a Lubina.

HC Mountfield České Budějovice - HC Energie Karlovy Vary 5:3
(2:0, 1:0, 2:3)

Branky a nahrávky: 10. Dej (Vydarený, L. Kohn), 16. Šimánek (Frühauf, Ptáček), 32. Šimánek (Rousek), 60. Červený (Dej, Ference), 60. Kotalík (L. Kohn) - 41. Kumstát (Pech, D. Nosek), 49. Skladaný (D. Nosek, Vachovec), 51. Vachovec (Gulaši, MacDonald). Rozhodčí: Šindler, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:5, navíc Gründling (K. Vary) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4112.

České Budějovice: Kantor - Ptáček, Frühauf, Ferenc, Vydarený, Vráblík, Jank, Kolarz - Rousek, Kotalík, Šimánek - Dej, L. Kohn, Červený - Polodna, Knotek, Suja. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Karlovy Vary: Mensator - Gründling, D. Kohn, J. Látal, Kloz, MacDonald, Gřegořek, D. Nosek, Gulaši - Zucker, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Pech, Zaťovič - Pohl, Skladaný, J. Doležal ml. - Koblasa, Vachovec, J. Heřman. Trenéři: Kýhos, Pešout a Kněžický.

HC Slavia Praha - HC Oceláři Třinec 5:6 po sam. nájezdech
(1:0, 3:3, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Krenželok (Alinč, Kuboš), 23. Červenka (Kalla, Kadlec), 32. Kadlec (Micka, Kalla), 34. Sklenář (P. Jelínek), 44. Červenka (T. Pospíšil, V. Sobotka) - 21. M. Růžička (Bonk, Varaďa), 21. M. Růžička (Bonk), 33. D. Květoň (Peterek, Adamský), 49. D. Květoň (Galvas, Polanský), 49. Adamský (Roth, D. Květoň), rozhodující sam. nájezd D. Květoň. Rozhodčí: Souček, Wagner - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 3174.

Slavia: Furch (33. Kopřiva) - Kadlec, Kučný, Kuboš, Beňovič, Kolařík, Kempný - Pospíšil, Červenka, V. Sobotka - Hertl, Alinč, Krenželok - P. Jelínek, V. Růžička ml., Sklenář - Micka, Kalla, Tomica. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Klesla, Klouček, od 38. navíc Ovčačík - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Peterek, Adamský - Hrňa, Polanský, Orsava. Trenéři: Turek a Janků.

Rytíři Kladno - HC Verva Litvínov 2:1
(1:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Eberle (Valský), 26. Plekanec (Jágr, Tlustý) - 37. Majdan (Posmyk). Rozhodčí: Lacina, Svoboda - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 8000 (vyprodáno).

Kladno: Chábera - Židlický, Černošek, Majeský, T. Kaberle, Macholda, Piskáček, Drtina - Jágr, Plekanec, Tlustý - Hovorka, Patera, Hlaváč - Bicek, Dragoun, M. Látal - Eberle, Valský, Kuchler. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Litvínov: Franěk - Posmyk, Kubát, Stříteský, Holub, Gula, Zeman, K. Černý - Majdan, V. Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Trávníček - J. Černý, Baláž, Ručinský - Martin Frolík, Rapáč, Kubinčák. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Piráti Chomutov - HC Vítkovice Steel 3:2 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 47. Lušňák, 60. Zálešák (Hřebejk), 62. Michael Frolík (Duda) - 16. Roman, 21. Ujčík (Burger). Rozhodčí: Smitka, Hrubý - Rozlílek, Kis. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 4379.

Chomutov: Řehoř (21. Kostúr) - Jurčina, Pulpán, Palin, Mrázek, Rýgl, Bartejs, Rutta, Lučka - Michael Frolík, Kraft, Hřebejk - D. Hruška, Zálešák, Hafenrichter - Duda, V. Polák, Důras - Lušňák, Sikora, Hromas. Trenéři: J. Doležal st. a Antonik.

Vítkovice: Málek - R. Polák, Voráček, Malík, Sloboda, Rehák, Barinka, Sedlák - Ujčík, Burger, Szturc - Huna, Roman, Klimek - Šedivý, T. Káňa, Walker - Svačina, Kucsera. Trenéři: Trličík a Moták.

PSG Zlín - HC Škoda Plzeň 1:4
(1:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 6. F. Čech (Hamrlík, Leška) - 3. Gulaš (Martin Straka, Balej), 24. Martin Straka (Gulaš, Vlasák), 29. Kratěna (St. Pierre, Lev), 42. Pletka (Lev). Rozhodčí: Jeřábek, Šír - M. Čech, Dřínovský. Vyloučení: 6:10. Využití: 0:1. Diváci: 3521.

Zlín: Horčička (29. Sedláček) - Zámorský, Řezníček, Hamrlík, Linhart, Matějíček, Horák - Honejsek, Čajánek, Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Kubiš, Holík, F. Čech - Okál, Melenovský, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Plzeň: Rask - Ševc, J. Jeřábek, Marušák, St. Pierre, Slovák, Jiří Hanzlík - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Balej, Havlíček, Dvořák - Petruška, Pitule, Lev. Trenéři: Razým a Michal Straka.