14. 10. 2012 19:21
O první výhře po devíti zápasech rozhodl útočník Petr Tenkrát.
Petr Tenkrát.
Petr Tenkrát. | Foto: Lenka Rybaříková

Praha - Sparťanští hokejisté si mohou zhluboka oddechnout. Černá série bez vítězství, která trvala dlouhých devět zápasů, je minulostí. Pražané ve 12. kole extraligy na domácím ledě porazili úřadující mistry z Pardubic těsně 3:2.

Rozhodující gól vstřelil ve třetí třetině útočník Petr Tenkrát. Sparta přesto zůstává s pouhými osmi body na posledním místě ligové tabulky.

Krejčího branka Pardubicím nestačila

Svěřenci kouče Sýkory začali lépe a po šesti minutách šli do vedení. Prosadila se lajna mladíků a Forman překonal Salfického. Pardubičtí ale skóre otočili. Nejprve ve 14. minutě brankář Neuvirth nestačil na střelu Brendla, a na začátku druhé třetině po perfektně sehrané přesilovkové kombinaci zakončoval přesně David Krejčí.

Sparta vyrovnala ve 38. minutě v oslabení. Při čtyřminutovém trestu Jaroslava Hlinky šokoval hosty Broš.

Ve 46. minutě pak utkání rozhodl po přihrávce Hlinky šikovný Tenkrát. Pardubice mohly vyrovnat, Neuvirth ale v závěru dvakrát vychytal ve vyložené šanci Barteka.

Budějovice rozhodly v závěrečné půlminutě

V dalším utkání porazily České Budějovice doma Karlovy Vary 5:3. Na jihu Čech se dlouho schylovalo k  prodloužení, jenže Mountfield udeřil dvakrát během poslední půlminuty základní hrací doby.

Domácí tak v hodině dvanácté napravili prohospodařený třígólový náskok. Jihočeši vedli 3:0 po trefě Deje a dvou brankách Šimánka. Jenže ve třetí třetině přišel kolaps. Kumstát ve 41., Skladaný ve 49. a Vachovec v 51. minutě srovnali stav, který zlomil až v čase 19:30 Červený. Vše ještě zpečetil gól Kotalíka.

Červenka, Růžička i Květoň dali dvě branky

Hokejisté Slavie a Třince rozehráli ve vzájemném duelu gólové dostihy. Utkání, které v normální hrací době skončilo 5:5, rozhodli v samostatných nájezdech hostující Oceláři.

Za domácí dvakrát skóroval Roman Červenka, za hosty se dvakrát prosadili Martin Růžička a David Květoň. Oba navíc uspěli v nájezdech, zatímco slávisté štěstí neměli ani jednou. Třinec se díky výhře vyhoupl do čela tabulky před Kometu Brno, která má ovšem zápas k dobru.

Jágr neproměnil dvě trestná střílení

Kladenští Rytíři jsou na čtvrtém místě. Jágrova družina si doma poradila s Litvínovem, střelecká produktivita Středočechů ovšem poměrně klesá. Tři body Kladnu přinesl hubený výsledek 2:1. Domácí vedli po brankách Eberleho a Plekance, jemuž asistovali Jágr a Tlustý. Hosté pouze snížili zásluhou Majdana. Kladenští mohli dát více branek, jenže Jaromír Jágr neproměnil hned dvě trestná střílení.

Parádní obrat se povedl nováčkovi z Chomutova. Severočeši prohrávali po dvou třetinách s Vítkovicemi 0:2, přesto dokázali dovést zápas do prodloužení, když se v poslední minutě prosadil Zálešák. V pětiminutovém overtimu potom rozhodl o bodu navíc pro Chomutov Michael Frolík.

Na druhé místo, pouze o skóre za Třinec, se vyšvihla Plzeň. Indiáni dokázali zvítězit 4:1 ve Zlíně. Na branku Gulaše ze 3. minuty odpověděl o tři minuty později domácí Čech, nicméně potom už se trefovali pouze hosté.

12. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Forman (Přibyl, Milam), 38. Broš, 46. Tenkrát (J. Hlinka, D. Kočí) - 15. Brendl (T. Zohorna), 24. Krejčí (Kolář, Hemský). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Beneš, Štofa. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5470.

Sparta: Neuvirth - Milam, Krstev, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, D. Kočí - Ton, Broš, I. Rachůnek - Tentkrát, J. Hlinka, T. Rachůnek - Jánský, Foster, Vantuch - Bahenský, Přibyl, Forman. Trenéři: Sýkora a Votruba.

Pardubice: Salfický - Benák, Kolář, Ďaloga, Kindl, Píša, V. Kočí, Vašíček - Hemský, Krejčí, Starý - Brendl, T. Zohorna, Buchtele - Bartek, Beech, Somík - Semorád, Šagát, Cetkovský (21. T. Nosek). Trenéři: Hynek a Lubina.

HC Mountfield České Budějovice - HC Energie Karlovy Vary 5:3
(2:0, 1:0, 2:3)

Branky a nahrávky: 10. Dej (Vydarený, L. Kohn), 16. Šimánek (Frühauf, Ptáček), 32. Šimánek (Rousek), 60. Červený (Dej, Ference), 60. Kotalík (L. Kohn) - 41. Kumstát (Pech, D. Nosek), 49. Skladaný (D. Nosek, Vachovec), 51. Vachovec (Gulaši, MacDonald). Rozhodčí: Šindler, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:5, navíc Gründling (K. Vary) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4112.

České Budějovice: Kantor - Ptáček, Frühauf, Ferenc, Vydarený, Vráblík, Jank, Kolarz - Rousek, Kotalík, Šimánek - Dej, L. Kohn, Červený - Polodna, Knotek, Suja. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Karlovy Vary: Mensator - Gründling, D. Kohn, J. Látal, Kloz, MacDonald, Gřegořek, D. Nosek, Gulaši - Zucker, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Pech, Zaťovič - Pohl, Skladaný, J. Doležal ml. - Koblasa, Vachovec, J. Heřman. Trenéři: Kýhos, Pešout a Kněžický.

HC Slavia Praha - HC Oceláři Třinec 5:6 po sam. nájezdech
(1:0, 3:3, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Krenželok (Alinč, Kuboš), 23. Červenka (Kalla, Kadlec), 32. Kadlec (Micka, Kalla), 34. Sklenář (P. Jelínek), 44. Červenka (T. Pospíšil, V. Sobotka) - 21. M. Růžička (Bonk, Varaďa), 21. M. Růžička (Bonk), 33. D. Květoň (Peterek, Adamský), 49. D. Květoň (Galvas, Polanský), 49. Adamský (Roth, D. Květoň), rozhodující sam. nájezd D. Květoň. Rozhodčí: Souček, Wagner - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 3174.

Slavia: Furch (33. Kopřiva) - Kadlec, Kučný, Kuboš, Beňovič, Kolařík, Kempný - Pospíšil, Červenka, V. Sobotka - Hertl, Alinč, Krenželok - P. Jelínek, V. Růžička ml., Sklenář - Micka, Kalla, Tomica. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Klesla, Klouček, od 38. navíc Ovčačík - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Peterek, Adamský - Hrňa, Polanský, Orsava. Trenéři: Turek a Janků.

Rytíři Kladno - HC Verva Litvínov 2:1
(1:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Eberle (Valský), 26. Plekanec (Jágr, Tlustý) - 37. Majdan (Posmyk). Rozhodčí: Lacina, Svoboda - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 8000 (vyprodáno).

Kladno: Chábera - Židlický, Černošek, Majeský, T. Kaberle, Macholda, Piskáček, Drtina - Jágr, Plekanec, Tlustý - Hovorka, Patera, Hlaváč - Bicek, Dragoun, M. Látal - Eberle, Valský, Kuchler. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Litvínov: Franěk - Posmyk, Kubát, Stříteský, Holub, Gula, Zeman, K. Černý - Majdan, V. Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Trávníček - J. Černý, Baláž, Ručinský - Martin Frolík, Rapáč, Kubinčák. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Piráti Chomutov - HC Vítkovice Steel 3:2 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 47. Lušňák, 60. Zálešák (Hřebejk), 62. Michael Frolík (Duda) - 16. Roman, 21. Ujčík (Burger). Rozhodčí: Smitka, Hrubý - Rozlílek, Kis. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 4379.

Chomutov: Řehoř (21. Kostúr) - Jurčina, Pulpán, Palin, Mrázek, Rýgl, Bartejs, Rutta, Lučka - Michael Frolík, Kraft, Hřebejk - D. Hruška, Zálešák, Hafenrichter - Duda, V. Polák, Důras - Lušňák, Sikora, Hromas. Trenéři: J. Doležal st. a Antonik.

Vítkovice: Málek - R. Polák, Voráček, Malík, Sloboda, Rehák, Barinka, Sedlák - Ujčík, Burger, Szturc - Huna, Roman, Klimek - Šedivý, T. Káňa, Walker - Svačina, Kucsera. Trenéři: Trličík a Moták.

PSG Zlín - HC Škoda Plzeň 1:4
(1:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 6. F. Čech (Hamrlík, Leška) - 3. Gulaš (Martin Straka, Balej), 24. Martin Straka (Gulaš, Vlasák), 29. Kratěna (St. Pierre, Lev), 42. Pletka (Lev). Rozhodčí: Jeřábek, Šír - M. Čech, Dřínovský. Vyloučení: 6:10. Využití: 0:1. Diváci: 3521.

Zlín: Horčička (29. Sedláček) - Zámorský, Řezníček, Hamrlík, Linhart, Matějíček, Horák - Honejsek, Čajánek, Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Kubiš, Holík, F. Čech - Okál, Melenovský, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Plzeň: Rask - Ševc, J. Jeřábek, Marušák, St. Pierre, Slovák, Jiří Hanzlík - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Balej, Havlíček, Dvořák - Petruška, Pitule, Lev. Trenéři: Razým a Michal Straka.

před 15 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

před 26 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.