Růžička řeší krizi v obraně. Beky pro MS si musí vyrobit

Adam Sušovský Adam Sušovský
10. 12. 2014 6:00
Český hokej trápí akutní nedostatek kvalitních obránců. V sezoně mistrovství světa v Praze tak musí Vladimír Růžička narychlo nějaké vyrobit podle šablony Ondřeje Vitáska.
Vladimír Růžička zjistil, že nemá k dispozici dost obránců: Pro mistrovství světa v Praze tak bude muset narychlo nějaké kvalitní vyrobit.
Vladimír Růžička zjistil, že nemá k dispozici dost obránců: Pro mistrovství světa v Praze tak bude muset narychlo nějaké kvalitní vyrobit. | Foto: ČTK

KomentářVladimír Růžička oznámil nominaci na Euro Hockey Tour do Soči a leckoho překvapil. Do Ruska na turnaj, kvůli kterému se zastaví i Kontinentální liga, bere namísto těch nejlepších dostupných patnáct hráčů z extraligy a z toho hned šest obránců.

Michal Kempný, Martin Pláněk, Vladimír Eminger, Adam Polášek, Vojtěch Mozík. Všechno to jsou beci, kteří ještě před sezonou patřili mezi průměr v extralize (jen Eminger hrál ve Finsku), a nikdo je vlastně pořádně neznal. Teď mají z pozice nezkušených bažantů táhnout českou defenzívu a mohou společně doufat, že by na ně trenér mohl ukázat i při nominaci na šampionát v Česku.

Jak je to možné? Trenér Vladimír Růžička si totiž udělal inventuru obránců a zjistil, že Češi na skladě moc velkou zásobu lepších kusů v kvalitnějších soutěžích nemají. Vlastně tam nemají skoro žádné jiné.

A tak teď musí Růžička do rezervy před domácím šampionátem nějaké vyrobit.

Patent Růžička má: Ondřej Vitásek

„A to tak, že do nich (bažantů z extraligy) dostaneme těžké mezinárodní zápasy. Proto jsem obránce moc neobměnil oproti minulému turnaji, protože tihle hráli minule dobře a musejí získávat zkušenosti. Na šampionátu v Praze budeme pod obrovským tlakem,“ prohlásil Růžička.

Patent i šablonu na rychlovýrobu kvalitních beků má. Loni takhle těsně před turnajem pustil do přípravných zápasů neznámého Ondřeje Vitáska a ten se pak na šampionátu v Minsku stal jedním z nejlepších českých obránců.

„Potřebuju do nich dostat co nejvíce českých zápasů, přesně tak, jak to bylo loni, kdy někteří odehráli první zápasy teprve před mistrovstvím. Myslím, že mají totiž velkou šanci, aby do Prahy jeli,“ řekl Růžička.

V KHL jen šest obránců

Spočítáno to má dobře, vlastně se ani nemá kde seknout. Stačí se podívat do ruské KHL, kde by zadáky pro reprezentaci napočítal prsty svých rukou. Nejlepší hokejovou soutěž v Evropě hraje jen šest obránců s českým pasem, o kterých se navíc ani nedá říct, že by oproti jiným nějak vyčnívali.

Podle kanadského bodování se mezi nejlepších padesát beků celé soutěže probojovali jen Ondřej Němec a Filip Novák. Ale i ti, alespoň podle statistik, letos patří jen k tamnímu průměru.

A vedle nich už v KHL hrají jen další čtyři jiní: Jan Kolář, Jiří Hunkes, Miroslav Blaťák a Lukáš Krajíček.

Bída i v NHL, protřídí ji Stanley Cup

Co je pro Růžičku v tomhle ohledu ještě horší, lepší není situace ani za oceánem. Ani v NHL není pro reprezentaci do obrany moc odkud brát, do nejlepší soutěže na světě jich letos zasáhlo jen deset, navíc řada z nich do Prahy nemusí přijet kvůli boji o Stanley Cup nebo nevyhovující lékařské prohlídce.

„Nic si nenalhávejme, ani v NHL obránců moc nemáme. Vždyť já ještě budu muset jet přemlouvat Marka Židlického, aby přijel,“ řekl Růžička na adresu sedmatřicetiletého beka New Jersey, u něhož to podle výsledků New Jersey vypadá, že by teoreticky jako jeden z mála mohl být volný.

Radko Gudas a Andrej Šustr totiž hrají za Tampu Bay, která letos útočí na Stanley Cup, a dá se předpokládat, že ve vyřazovacích bojích může jít daleko. Rovněž týmy Michala Rozsívala (Chicago), Romana Poláka (Toronto), Jakuba Kindla (Detroit) a Ladislava Šmída (Calgary) zatím šlapou směrem k vyřazovacím bojům.

A tak zbývá jen Zbyněk Michálek (31 let) ze slabé Arizony, Michal Jordán z ještě horší Caroliny, který navíc většinu času tráví na farmě v AHL, a Jan Hejda (36 let) z Colorada, který se však na jaře nechal ještě za éry Hadamczika slyšet, že v reprezentaci skončil.

Útok se bude stavět podle Jágra

Skončil však i Jaromír Jágr, který rozhodnutí, že český dres už nikdy neobleče, učinil na posledním šampionátu v Minsku. Vzhledem k jeho povaze však tato silná slova nejde brát moc vážně a s tím na přelomu roku Růžička také odletí na inspekční cestu do zámoří.

Jede tam hlavně za Markem Židlickým (aby na MS přemluvil alespoň jeho do obrany) a Jaromírem Jágrem, na základě jehož rozhodnutí bude stavět útočné formace. Z hlediska útočníků je totiž v zámoří situace mnohem luxusnější, za současných výsledků by totiž mohl do Prahy přijet i čtvrtý muž kanadského bodování celé soutěže Jakub Voráček.

A jasné aspiranty má Růžička i v Evropě: "Z kádru, který bereme teď do Soči, pro mistrovství světa počítám s Romanem Červenkou, Vladimírem Sobotkou a Jakubem Klepišem. Pro šampionát navíc počítám jistě i s Jiřím Novotným, toho jsem teď ani nepovolával, protože vím, co od něj můžu očekávat, a nemusí mi nic dokazovat," nechal se slyšet trenér.

O útoku však začne přemýšlet, až bude v lednu znát stanovisko Jágra. Teď je důležité zmobilizovat obranu.

Nominace české reprezentace na turnaj Euro Hockey Tour v Soči:

Brankáři: Jakub Kovář (Jekatěrinburg), Šimon Hrubec (Třinec), Pavel Francouz (Litvínov)

Obránci: Petr Zámorský (Espoo), Michal Kempný (Brno), Martin Pláněk (Mountfield HK), Ondřej Němec (Mytišči), Lukáš Krajíček (Minsk), Jan Kolář (Vladivostok), Vladimír Eminger, Adam Polášek (oba Sparta), Vojtěch Mozík (Plzeň), Ondřej Vitásek (Liberec).

Útočníci: Roman Červenka (Petrohrad), Michal Birner (KalPa), Vladimír Sobotka (Omsk), Jakub Klepiš (Třinec), Martin Zaťovič (Lada), Tomáš Filippi (Liberec), Jan Kovář (Magnitogorsk), Roman Horák (Viťaz), Michal Řepík (Lahti), Lukáš Radil (Pardubice), Radek Spoleňák (TPS Turku), Jakub Valský (Liberec), Tomáš Mertl (Mountfield HK), Erik Hrňa (Třinec), Dominik Simon (Plzeň).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy