Havlát oslavil hattrickem Hertlův návrat na led

Aktualizováno 12. 4. 2014 9:15
Hokejisté San Jose Sharks si výhrou 5:1 v pátečním zápase NHL nad Coloradem zajistili minimálně čtvrté místo v Západní konference, která jim zajišťuje minimálně pro 1. kolo play off úvodní domácí duel
Martin Havlát (9) slaví se svými spoluhráči jeden ze svých tří gólů do sítě Colorada. | Video: youtube.com

San Jose - Hokejisté San Jose Sharks si výhrou 5:1 v pátečním zápase NHL nad Coloradem zajistili minimálně čtvrté místo v Západní konference, která jim zajišťuje minimálně pro 1. kolo play off výhodu úvodních zápasů v domácím prostředí.

Čistým hattrickem ve třetí třetině a navíc jednou asistencí k tomu se na výhře velkou měrou podílel český útočník Martin Havlát, který tak "oslavil" návrat svého krajana Tomáše Hertla na led NHL poprvé od úvodu prosince. Havlát tak byl po zásluze oceněn největší hvězdou zápasu.

Dvacetiletý Hertl strávil na ledě hrál po zotavení z operace přetržených vazů v koleni 15 minut, o dvanáct let starší Havlát pobyl na ledě o minutu déle. V 11. minutě nejprve asistoval u gólu Marleaua na 2:0 a poté ve 46., 54. a 56. minutě zkompletoval svůj šestý hattrick v soutěži.

"Hattrick? Už to nějakou dobu trvalo"

Nejdříve se prosadil tečí, poté ze samostatného úniku a třetí gól zaznamenal do prázdné branky při power play soupeře. Naposledy vstřelil rodák z Mladé Boleslavi hattrick v NHL před více než osmi lety, přesně 2. listopadu 2005.

"Už to nějaký čas trvalo. Ze všeho nejdůležitější ale je, jak jsme zápas odehráli a že jsme ho dotáhli do vítězného konce," řekl český útočník o svém prvním hattricku v dresu San Jose, který byl tou nejlepší možnou reakcí na to, že ho trenér Todd McLellan nenominoval na minulý zápas.

"Byla to velmi dobrá odpověď. A nejde jen o ty góly, ale i o předvedený herní projev a že na ledě bojoval o každý puk. Lajna, v níž nastupoval, byla naše nejlepší a on byl její důležitou součástí," chválil McLellan výkon Havláta, jehož postavil do druhé řady k Patricku Marleauovi a Loganu Coutureovi.

"Moc jsme toho spolu letos neodehráli, ale dnes to fungovalo, jak bych si představoval. Oba to jsou skvělí hráči a je příjemné s nimi hrát," reagoval Havlát.

I spoluhráč Dan Boyle věří, že se Havlát odrazí výkonem proti Coloradu k lepším zítřkům.

Hertl se dočkal hlasitého potlesku

"Měl jsem za něho velkou radost. Je jeden z těch kluků, co mají za sebou náročnou sezonu. Je tady od toho, aby dával branky, a potřebujeme, aby to dělal i v play off. Doufám, že dnešní zápas ho nakopne ještě k větším a lepším věcem," řekl na adresu českého útočníka.

Hertl, jenž před zraněním vévodil kanadskému bodování nováčků, si při nástupu na led vysloužil od diváků hlasitý potlesk. Během utkání si vytvořil několik šancí, ale nebodoval. "Koleno je v pořádku, i když se cítím trochu unavený. Věřím, že zítra budu hrát o mnoho lépe," řekl po utkání Hertl.

Ale trenér McLellan měl na jeho výkon jiný pohled. "Tomáš hrál o něco lépe, než jsem očekával. Podnikl několik dobrých akcí podél mantinelu, při prvním střídání si připsal střelu. To ho muselo dostat do pohody, nemohl si představovat lepší začátek."

"Dostával se i dál do gólových šancí a jsem si jistý, že mu to dodalo sebevědomí. Opravdový test ho ale čeká zítra a jak zvládne zátěž ve dvou hracích dnech po sobě. Uvidíme, jak se bude cítit ráno," komentoval výkon českého mladíka trenér Sharks.

Palát dál útočí na rekord Hlinky

Naopak další zelenáč Ondřej Palát přispěl jednou trefou k výhře Tampy Bay 3:2 nad Columbusem.

V současné chvíli má frýdecko-místecký rodák na svém kontě 59 bodů a v posledním utkání základní části může ještě vyrovnat nebo i překonat rekord Ivana Hlinky, jenž ve své premiérové sezoně v NHL zaznamenal o bod více. Žádný jiný český hráč nebyl v historii soutěže jako nováček produktivnější.

Jiří Tlustý vstřelil vítěznou branku Caroliny, která uspěla v Detroitu 2:1. Kladenský odchovanec, jenž je v hledáčku reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičky pro mistrovství světa, skóroval v posledních pěti utkáních čtyřikrát a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Ve vzájemném duelu se gólově prosadili Jiří Hudler i Michael Frolík, který se nakonec radoval z vítězství Winnipegu 5:3 nad Calgary.

Devils prohráli nájezdy i potřinácté

Branka uzdraveného Patrika Eliáše po asistenci Jaromíra Jágra znamenala v závěru první třetiny vedení New Jersey 2:1 nad New Yorkem Islanders, ale soupeři nakonec podlehli 2:3 po samostatných nájezdech.

Devils tak ani ve třináctém rozstřelu sezony nezlomili prokletí nájezdů a v součtu s minulým ročníkem v nich zaznemanali sedmnáctou porážku v řadě. V penaltové loterii se za poražené neprosadil Jágr.

"Je to až komické," řekl o trápení Devils v nájezdech útočník Ryan Carter.

Tentokrát v nich dostali lekci od Islanders, kteří proměnili všechny tři nájezdy. Oku lahodící byla zejména provedení Joshe Baileyho a Ryana Stromea, kteří si vychutnali Martina Brodeura otočením o 360 stupňů kolem vlastní osy a zakončili bekhendem do odkryté části branky.

NHL už zná všechny postupující

NHL už zná všechny postupující týmy do play off. Poslední vstupenku do vyřazovací části si vybojoval Dallas, který porazil na svém ledě St. Louis 3:0.

Jeho vítězství znamenalo konec nadějí pro Phoenix, který s čtveřicí českých hráčů (Radim Vrbata, Martin Hanzal, Martin Erat a Zbyněk Michálek) už nemůže Dallas v posledních dvou utkáních základní části předstihnout.

Washington - Chicago 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Branky: 10. a 37. Beagle, 3. Ovečkin, 22. Bäckström. Střely na branku: 27:34. Diváci: 18.506.

Detroit - Carolina 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)

Branky: 44. Sheahan - 9. Lindholm, 19. Tlustý. Střely na branku: 29:19. Diváci: 20.066.

Tampa Bay - Columbus 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)

Branky: 35. a 39. Brewer, 24. Palát - 34. Jenner, 57. Savard. Střely na branku: 22:38. Diváci: 18.686.

New Jersey - NY Islanders 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 12. Carter, 20. Eliáš (Jágr) - 11. Lee, 41. Strome, rozhodující sam. nájezd Bailey. Střely na branku: 27:30. Diváci: 15.858.

Dallas - St. Louis 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky: 26. Daley, 32. Seguin, 45. Garbutt. Střely na branku: 40:22. Diváci: 18.532.

Calgary - Winnipeg 3:5 (0:2, 3:1, 0:2)

Branky: 22. Hudler, 32. Monahan (Hudler), 33. Russell - 8. Frolík, 17. E. Kane, 29. Klingberg, 50. Postma, 60. Wheeler. Střely na branku: 38:27. Diváci: 19.289.

San Jose - Colorado 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)

Branky: 46., 54. a 56. Havlát, 4. Boyle, 11. Marleau (Havlát) - 36. Bordeleau. Střely na branku: 30:33. Diváci: 17.562.