Kladno půjde s Jágrem nahoru, míní Kýhos. A gólové hody v extralize zase ustanou

Vladimír Kýhos
23. 9. 2019 18:10
Komentář - Kladno si po pěti letech zvyká na hokejovou extraligu a v prvních čtyřech kolech získalo pouze bod. Naopak Olomouc patří mezi tři mužstva, která ani jednou neodešla s prázdnou. Dění v extralize komentuje pro Aktuálně.cz bývalý útočník, medailista ze Sarajeva a zkušený trenér Vladimír Kýhos.
47letý útočník Jaromír Jágr se stal v zápase proti Energii nejstarším střelcem v extraligové historii.
47letý útočník Jaromír Jágr se stal v zápase proti Energii nejstarším střelcem v extraligové historii. | Foto: ČTK

Není lehké připravit mančaft na začátek extraligy a chytit se hned od prvního kola. Každý si myslí, že se nachystal co nejlépe, ale až samotné zápasy vám nastaví zrcadlo.

Překvapily mě výsledky Sparty, hlavně ty přestřelky s Plzní a Libercem. Sparta podle mě složila výborný tým, od gólmanů přes obranu až po útočníky, ale první zápasy se jim, co se týče defenzivy, moc nepovedly.

Je to klasický začátek ligy, až na ten počet branek. Čím to, že padá tolik gólů? Po čtyřech kolech je těžké to zdůvodňovat, ale vypadá to, že jsou týmy nažhavené a ženou se dopředu. Mluví se o tom, že všichni chtějí hrát do útoku, postupem času se však zaměří více na obranu.

Na začátku jsou hráči plní sil a chtějí se ukázat. Obzvlášť ti, kteří měnili působiště. Chtějí ukázat kvalitu a dokázat klubům, které je pustily, že to nebylo dobré rozhodnutí. Mají zvýšenou motivaci.

Nováček z Kladna se zatím v extralize poněkud trápí, vstup se mu moc nepovedl. Ale napovídala o tom už příprava a výsledky Rytířů. Mluvilo se o tom, jestli Kladno dostatečně posílilo. Ono je to těžké, protože věříte, že si to hráči, kteří vybojovali postup, v extralize uhrají.

A možná ano, po čtyřech kolech nechci Kladno hodnotit nějak negativně a odepisovat ho. Zbývá 48 kol a třeba za měsíc může být všechno úplně jinak. Někteří hráči teprve poznávají extraligu, vyhodnotí si to, budou se problémovým partiím věnovat v tréninku a myslím, že se zlepší.

Vladimír Kýhos

Hokejový trenér Vladimír Kýhos

Hrál za Litvínov a s reprezentací získal stříbrnou medaili na olympiádě v Sarajevu 1984. V pozici hlavního trenéra vedl šest extraligových mužstev, naposled vloni v listopadu Mladou Boleslav. Ve zbytku sezony si od trénování odpočinul, nicméně případné nabídce na návrat do práce by se nebránil.

Kladno má spoustu hráčů, kteří extraligu nehráli, anebo jen minimálně. Je velký rozdíl naskočit někde na pár zápasů třeba na hostování, a jít do extraligy jako nováček se skoro celým základním kádrem. Hráči sbírají zkušenosti a v tomto ohledu by jim měl pomoct Jarda Jágr.

Jágr pomůže hlavně po psychické stránce

Na výsledky prvních dvou zápasů s Třincem a Hradcem mělo velký vliv, že Jágr kvůli zranění nehrál. Jeho přínos mančaftu je podle mě znát hlavně po psychické stránce, i když v minulé sezoně byly i momenty, kdy na ledě připomínal sám sebe v nejlepších letech.

Je opravdu úctyhodné, že se v 47 letech dokáže přinutit k tréninku a že se dokáže připravit na zápas. Všichni víme, jak to s přibývajícím věkem je. Má štěstí, že nikdy neprodělal velké zranění, ale hlavně má chuť do hokeje, chce pořád hrát.

Jágrův přínos mimo led se zdálky těžko hodnotí, museli bychom u týmu být. Ale je to legenda a majitel klubu, spoluhráči si pod ním těžko dovolí něco ošidit. Takový Martin Réway má v Kladně asi poslední šanci. Určitě dokáže, že je to hokejista, ale záleží na jeho přístupu k tréninku a životu obecně. Tam měl podle mě v minulosti největší problémy.

Karlovy Vary můžou být štikou ligy

Kladno má bod a v pátek bude hrát důležitý zápas proti poslednímu Zlínu. Jeho utkání jsem neviděl, ale co čtu referáty a vidím statistiky, nevyznívá to, že by hrál Zlín nějak extra špatně. Jen mu to tam nepadá a je jasné, že čím déle to bude trvat, všichni budou nervóznější. Fanoušci, vedení. Hráči si nebudou věřit a to se pak pomalu zapadá do krize.

Nahoře se mimo jiné pohybuje Olomouc, která už v minulém ročníku ukázala svůj potenciál. Pro mě to není žádné překvapení. Rosťa Olesz jim hodně pomůže a jinak je mužstvo už dlouho pohromadě. Jeho devízou je obrovská bojovnost a soudržnost. To se nemění.

V Olomouci jsou i kluci, které znám z působení v Brně. Vím, jací to jsou rafani a že vůbec nic nevypustí. Platí, že Olomouc má hru založenou na dobré defenzivě, ale její útočníci už jsou v extralize také nějakou dobu a dokázali zlepšit i produktivitu. Navíc po play-off mají zase více zkušeností a jsou sebevědomější. S Olomoucí se musí počítat.

V předchozí sezoně byla Olomouc štikou ligy, teď by to mohly být klidně Karlovy Vary. Po postupu vloni dokazovaly dobrou výkonnost, byť se do play-off nakonec nedostaly. Teď na západě obměnili kádr, dobře posílili a mají vyšší ambice. Jde o to, aby byli schopni udržovat výkony konstantní, protože vloni měli dlouhou sérii vítězství, jenže pak přišel pád.

Trenéra Martina Pešouta dobře znám, on své kvality naplno dokázal při postupu z první ligy, kde si s Energií počínal suverénně. Má v týmu mix mladých kluků s těmi staršími a zkušenějšími. Třeba takový Venca Skuhravý pořád nepatří do starého železa.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 procent na 5,3 miliardy Kč

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy