Kladno půjde s Jágrem nahoru, míní Kýhos. A gólové hody v extralize zase ustanou

Vladimír Kýhos
23. 9. 2019 18:10
Komentář - Kladno si po pěti letech zvyká na hokejovou extraligu a v prvních čtyřech kolech získalo pouze bod. Naopak Olomouc patří mezi tři mužstva, která ani jednou neodešla s prázdnou. Dění v extralize komentuje pro Aktuálně.cz bývalý útočník, medailista ze Sarajeva a zkušený trenér Vladimír Kýhos.
47letý útočník Jaromír Jágr se stal v zápase proti Energii nejstarším střelcem v extraligové historii.
47letý útočník Jaromír Jágr se stal v zápase proti Energii nejstarším střelcem v extraligové historii. | Foto: ČTK

Není lehké připravit mančaft na začátek extraligy a chytit se hned od prvního kola. Každý si myslí, že se nachystal co nejlépe, ale až samotné zápasy vám nastaví zrcadlo.

Překvapily mě výsledky Sparty, hlavně ty přestřelky s Plzní a Libercem. Sparta podle mě složila výborný tým, od gólmanů přes obranu až po útočníky, ale první zápasy se jim, co se týče defenzivy, moc nepovedly.

Je to klasický začátek ligy, až na ten počet branek. Čím to, že padá tolik gólů? Po čtyřech kolech je těžké to zdůvodňovat, ale vypadá to, že jsou týmy nažhavené a ženou se dopředu. Mluví se o tom, že všichni chtějí hrát do útoku, postupem času se však zaměří více na obranu.

Na začátku jsou hráči plní sil a chtějí se ukázat. Obzvlášť ti, kteří měnili působiště. Chtějí ukázat kvalitu a dokázat klubům, které je pustily, že to nebylo dobré rozhodnutí. Mají zvýšenou motivaci.

Nováček z Kladna se zatím v extralize poněkud trápí, vstup se mu moc nepovedl. Ale napovídala o tom už příprava a výsledky Rytířů. Mluvilo se o tom, jestli Kladno dostatečně posílilo. Ono je to těžké, protože věříte, že si to hráči, kteří vybojovali postup, v extralize uhrají.

A možná ano, po čtyřech kolech nechci Kladno hodnotit nějak negativně a odepisovat ho. Zbývá 48 kol a třeba za měsíc může být všechno úplně jinak. Někteří hráči teprve poznávají extraligu, vyhodnotí si to, budou se problémovým partiím věnovat v tréninku a myslím, že se zlepší.

Vladimír Kýhos

Hokejový trenér Vladimír Kýhos

Hrál za Litvínov a s reprezentací získal stříbrnou medaili na olympiádě v Sarajevu 1984. V pozici hlavního trenéra vedl šest extraligových mužstev, naposled vloni v listopadu Mladou Boleslav. Ve zbytku sezony si od trénování odpočinul, nicméně případné nabídce na návrat do práce by se nebránil.

Kladno má spoustu hráčů, kteří extraligu nehráli, anebo jen minimálně. Je velký rozdíl naskočit někde na pár zápasů třeba na hostování, a jít do extraligy jako nováček se skoro celým základním kádrem. Hráči sbírají zkušenosti a v tomto ohledu by jim měl pomoct Jarda Jágr.

Jágr pomůže hlavně po psychické stránce

Na výsledky prvních dvou zápasů s Třincem a Hradcem mělo velký vliv, že Jágr kvůli zranění nehrál. Jeho přínos mančaftu je podle mě znát hlavně po psychické stránce, i když v minulé sezoně byly i momenty, kdy na ledě připomínal sám sebe v nejlepších letech.

Je opravdu úctyhodné, že se v 47 letech dokáže přinutit k tréninku a že se dokáže připravit na zápas. Všichni víme, jak to s přibývajícím věkem je. Má štěstí, že nikdy neprodělal velké zranění, ale hlavně má chuť do hokeje, chce pořád hrát.

Jágrův přínos mimo led se zdálky těžko hodnotí, museli bychom u týmu být. Ale je to legenda a majitel klubu, spoluhráči si pod ním těžko dovolí něco ošidit. Takový Martin Réway má v Kladně asi poslední šanci. Určitě dokáže, že je to hokejista, ale záleží na jeho přístupu k tréninku a životu obecně. Tam měl podle mě v minulosti největší problémy.

Karlovy Vary můžou být štikou ligy

Kladno má bod a v pátek bude hrát důležitý zápas proti poslednímu Zlínu. Jeho utkání jsem neviděl, ale co čtu referáty a vidím statistiky, nevyznívá to, že by hrál Zlín nějak extra špatně. Jen mu to tam nepadá a je jasné, že čím déle to bude trvat, všichni budou nervóznější. Fanoušci, vedení. Hráči si nebudou věřit a to se pak pomalu zapadá do krize.

Nahoře se mimo jiné pohybuje Olomouc, která už v minulém ročníku ukázala svůj potenciál. Pro mě to není žádné překvapení. Rosťa Olesz jim hodně pomůže a jinak je mužstvo už dlouho pohromadě. Jeho devízou je obrovská bojovnost a soudržnost. To se nemění.

V Olomouci jsou i kluci, které znám z působení v Brně. Vím, jací to jsou rafani a že vůbec nic nevypustí. Platí, že Olomouc má hru založenou na dobré defenzivě, ale její útočníci už jsou v extralize také nějakou dobu a dokázali zlepšit i produktivitu. Navíc po play-off mají zase více zkušeností a jsou sebevědomější. S Olomoucí se musí počítat.

V předchozí sezoně byla Olomouc štikou ligy, teď by to mohly být klidně Karlovy Vary. Po postupu vloni dokazovaly dobrou výkonnost, byť se do play-off nakonec nedostaly. Teď na západě obměnili kádr, dobře posílili a mají vyšší ambice. Jde o to, aby byli schopni udržovat výkony konstantní, protože vloni měli dlouhou sérii vítězství, jenže pak přišel pád.

Trenéra Martina Pešouta dobře znám, on své kvality naplno dokázal při postupu z první ligy, kde si s Energií počínal suverénně. Má v týmu mix mladých kluků s těmi staršími a zkušenějšími. Třeba takový Venca Skuhravý pořád nepatří do starého železa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. Policie znovu navrhuje podat obžalobu

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy