Sparta před rekordní návštěvou vyloupila Brno, Litvínov otočil proti Třinci

8. 1. 2016 19:20
Extraliga pokračuje 34. kolem. Největším lákadlem kola byl zápas Komety proti Spartě, který se hrál v Brně pod otevřeným nebem. V dalších zápasech přivítaly Vítkovice Mladou Boleslav. V Litvínově proběhla repríza loňského finále mezi domácí Vervou a Třincem. Karlovy Vary hostily Zlín, Liberec zase Chomutov. Do Hradce přijela Plzeň a v Olomouci se představily Pardubice.
Sparta před rekordní návštěvou vyloupila Brno.
Sparta před rekordní návštěvou vyloupila Brno. | Foto: Milan Kammermayer

Ostrava - Vítkovice i se starým známým Rostislavem Oleszem v sestavě dokázaly doma zvítězit proti Mladé Boleslavi 4:1. Ostravský tým má za sebou nelichotivou sérii deseti zápasů, ve kterých vyhrál jedinkrát. Dnešní vítězství Vítkovic se zrodilo ve druhé třetině, kdy se Ostravané dostali do dvoubrankového vedení. Navrátilec do sestavy Olesz si připsal jednu asistenci. Vítěznou branku vsítil Marek Hovorka.

V repríze loňského finále se na ledě mistra z Litvínova představil Třinec. Hosté dlouho vedli zásluho Radoslava Tybora, který se poprvé trefil v třineckém dresu. Vervě zajistil tři body Robin Hanzl, jenž rozhodl a otočil skóre na konečných 2:1 pro domácí pět minut před koncem zápasu.

Plzeň uspěla v Hradci 3:1, když rozdělila své branky rovnoměrně do všech třetin. V polovině zápasu srovna hradecký Rastislav Dej, ale plzeňský Lukáš Pulpán ještě před přestávkou rozhodl o osudu utkání. Výhru pojistil Miroslav Indrák.

Na branky chudé utkání mezi Karlovými Vary a Zlínem musely rozhodnout až nájezdy. Zlín vedl už od 28. vteřiny zápasu, kdy se trefil Robert Říčka. Karlovarští vyrovnali v polovině zápasu z hole Martina Bartka. Po nájezdech se nakonec radovali hosté ze Zlína. Rozhodl Petr Holík.

Lídr ligy z Liberce přivítal Chomutov. Bílí Tygři zažili neuvěřitelnou první třetinu, po které vedli 5:1. Liberec nakonec vyhrál 7:1. Dva góly zaznamenali Michal Řepík s Jakubem Valským. Tři kanadské body si připsal Petr Vampola.

Skvělý návrat do zápasu předvedi doma olomoučtí Kohouti proti Pardubicím. Dynamo ještě ve 36. minutě vyhrávalo 3:0. Jenže Olomouc dokázala srovnat a v prodloužení zajistil druhý bod domácím střelec Dávid Buc.

Sparta vyloupila pod širým nebem Brno 4:2. Před rekordní návštěvou se výhra hostí nerodila snadno. 21 500 diváků vidělo vedení Brna o dvě branky, ale Pražané dokázali zápas otočit. Michal Čajkovský necelé tři minuty před koncem rozhodl.

Vítkovicím pomohl návrat Olesze

Ostravané šli ale za vedoucím gól s výrazně větší vehemencí. Strapáč ještě trefil tyč, ale v 18. minutě vyšla souhra v útočném pásmu - Kolouch na Kudělkovu přihrávku před brankou jen nastavil čepel a puk zapadl pod horní tyčku.

Zato úvod druhé části patřil jednoznačně hostům. Jejich tlak došel ve 25. minutě zúročení v přesilové hře, kdy se před brankou prosadil důrazný Pabiška. Hosté byli na koni, jenže v kritické chvíli se ukázal přínos Olesze. Domácí útočník ještě zčerstva po vyrovnání potáhl akci po pravé straně, křížně pak uvolnil Hovorku, který švihem vrátil Vítkovicím už po dvou minutách vedení.

Ostravané pak po vlastní chybě díky Kantorovi přežili Pabiškovu příležitost na vyrovnání a záhy se na ně znovu usmálo štěstí. Odražený puk naslepo skoro z nulového úhlu napálil na mladoboleslavskou bránu Němec a Růžička si patrně vlastním betonem srazil puk za záda.

Za stavu 3:1 v třetí části ustály i přečíslení Klepiše s Lencem, ale také vlastní aktivitou nedovolily Mladé Boleslavi rozjet výraznější tlak. Vítkovice se naposledy prosadily v oslabení, když Burger po brejku s Kovářem zblízka zasunul kotouč počtvrté do branky.

Litvínov navázal na loňské finále

V úvodu se hrálo bez šancí, ale ve čtvrté minutě už slavil vedení Třinec. Tybor se prohnal do útočného pásma a z levého kruhu prostřelil Petráska.

Ve 35. minutě Petrásek zasáhl po třinecké kombinaci proti Polanskému a z brejku po Trávníčkově přihrávce vyrovnal Martynek, který doklepl puk do odkryté branky.

Vedení se dočkal Litvínov, když se po kombinaci v rohu s Doležalem dostal před branku Hanzl a nejproduktivnější hráč loňského play off rozhodl. Těsný náskok už Severočeši uhájili i v závěrečné power play.

Plzeň znovu vyloupila Hradec

Plzeňští se prosadili v 8. minutě při první přesilovce. Byla to smršť: Indrák nejprve přestřelil prázdnou bránu, poté Lev trefil břevno, nakonec však Kubalík tečoval Jeřábkovo nahození a hosté šli do vedení. Byla to dvacátá branka mladého reprezentanta v sezoně.

Ve druhé části se domácí zvedli. První impuls dal Kacetl, který ve 22. minutě zneškodnil Preisingerovi trestné střílení.

V následné přesilovce chyboval gólman Machovský a Dej dorážkou vlastní střely na začátku 32. minuty vyrovnal. Hosté přesto vedli i po druhé dvacetiminutovce. Ve 37. minutě totiž překonal Kacetla parádní ranou Pulpán.

Ve třetí třetině se Hradec snažil vyrovnat, ale nebyl příliš nebezpečný. V 53. minutě se dorážkou prosadil Indrák. Plzeň tak vyhrála v Hradci i druhé utkání v sezoně.

Sparta zkazila radost rekordní návětěvě

Rekordních 21 500 diváků v první třetině branku nevidělo. Hned na začátku druhé části byl vyloučen Švrček a Kometa přesilovou hru po třinácti sekundách využila. Lukáše překonal od modré Kuboš.

Ve 31. minutě ale předvedl důraz kapitán Čermák a dorážkou v pádu zvýšil. Při Burianově vyloučení se však hra přesunula do obranného pásma domácích a přestože Čiliaka hosté v početní výhodě nepřekonali, ve 35. minutě se jim podařilo snížit. Švrčkovu střelu od modré tečoval Hamilton. A vzápětí mohlo být vyrovnáno. Hrbas ale po Pechově průniku trefil jen levou tyč.

V úvodu třetí části měli domácí několik šancí zvýšit, Lukáše však nepřekonali a ve 45. minutě toho litovali. Přibyl totiž využil kontaktu Stehlíka s rozhodčím Šindlerem, vybruslil si zpoza branky před Čiliaka a vyrovnal. Oba týmy poté měly několik příležitostí, v závěru však Sparta rozhodla o zisku tří bodů. Nejprve se na konci přesilové hry prosadil obránce Čajkovský, v 59. minutě uzavřel skóre důrazný Klimek.

Varům se playoff vzdaluje

V důležitém zápase o udržení naděje na účast ve vyřazovacích bojích se první formace domácích nestačila na ledě ještě ani rozkoukat a nikým neatakovaný Říčka střelou z mezikruží otevřel po 28 vteřinách skóre.

Druhou třetinu začala svižněji Energie, a to i bez svého kapitána Bičánka, který v průběhu první třetiny odstoupil ze hry. Bartek ve 33. minutě nachytal hostujícího gólmana nenápadnou střelou od mantinelu, která k překvapení všech skončila v síti Jihomoravanů. Poklidnou atmosféru v KV Areně ještě o minutu později rozvířila bitka mezi Gulašim a Bukartsem.

Příležitost k rozhodnutí zápasu mělo PSG v závěrečných sekundách základní hrací doby, když při vyloučení Marosze a Sičáka dostalo možnost hrát 17 vteřin přesilovku pět na tři a v prodloužení 68 sekund čtyři na tři. Nabídnuté početní výhody sice Zlín nevyužil, ale přesto bral bod navíc, když při samostatných nájezdech se trefili pouze Holík a Bukarts.

Tygři rozdrápali Piráty

Liberec se poprvé prosadil v oslabení. Jelínek dorazil za Čechova záda Vlachovu střelu a odstartoval tak libereckou brankovou smršť.

Druhý gól Bílých Tygrů přidal ve 13. minutě Derner, který tečoval Mojžíšovo nahození od modré čáry. Za dalších 12 vteřin se lídr tabulky radoval potřetí, když parádní kombinaci prvního útoku zakončoval do zcela odkryté branky Birner. Zároveň vyhnal Čecha z branky, nahradil ho Kopřiva.

Ani ten však nedokázal zastavit liberecký nápor a v přesilové hře přidal čtvrtou branku domácích Řepík. Stejný hráč si pak gólovou radost zopakoval i o chvíli později, když znovu v početní výhodě zvyšoval již na 5:0. Liberečtí vstřelili čtyři branky v rozmezí necelých pěti minut. Šest vteřin před první přestávkou se dočkali i Chomutovští, kteří zásluhou Valacha rovněž zužitkovali přesilovou hru.

Ve druhém dějství Chomutov přeci jenom přidal na aktivitě a Lašák měl více práce. Ve velké šanci se ocitl hostující Dlapa, liberecký brankář se blýsknul výborným zákrokem. Na opačné straně zahrozil Krenželok, také Kopřiva byl připraven. Branky se tak diváci ve slušně zaplněné Home Credit aréně dočkali až v posledních vteřinách druhé třetiny. Valského přihrávku si nešťastně za záda vlastního brankáře srazil obránce Valach - 6:1.

Třetí třetina se dohrávala již víceméně z povinnosti. Bílí Tygři bavili diváky nápaditými kombinacemi a v poklidu kontrolovali výsledek utkání. Skóre zápasu pak definitivně uzavřel svou druhou brankou večera Valský.

Olomouc předvedla famózní obrat

Kohoutům se první třetina vůbec nepovedla. Už ve 14. minutě málem inkasovali, když sudí po skrumáži před Konrádem zkoumali přes videosudího, zda nepadla branka do olomoucké sítě. Pak po chybě unikl při návratu z trestné lavice domácí obraně Bokroš a prostřelil Konráda. Následně zásluhou Orsavy navýšilo Dynamo vedení, když Kohouti několikrát nedokázali vyhodit kotouč z obranné třetiny.

Mizérie Kohoutů pokračovala i ve druhé části. Ve 25. minutě trestala Olomouc opět druhá formace Pardubic - Petr Sýkora zůstal sám před Konrádovou brankou a po Marcinkově skvělém pasu zvýšil.

Domácí se prosadil ke konci druhé třetiny v přesilovce, v níž od modré čáry pálil Buc a před Maxwellem tečoval Knotek. O minutu později prošel pardubickou obranou Jergl a překonal i Maxwella - 2:3.

Třetí třetina začala brejkem Dynama, Poulíček ale našel připravenou Konrádovu lapačku. V početní převaze pak Pardubice nastřelily tyčku a Rolinek přestřelil prázdnou branku. Ve 49. minutě bylo vyrovnáno: Pekr vybojoval puk za brankou hostí a nahrál najetému Knotkovi, který přesnou ranou mezi betony trefil přesně.

Čtyři minuty před koncem hráli početní převahu domácí a Vodný trefil tyčku. V závěru oslabení navíc Dynamo vyhodilo puk a Olomouc měla možnost hrát 11 vteřin pět na tři. Bez efektu, ale v prodloužení pak trefil bod navíc pro Olomouc parádní ranou Buc.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport

34. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Steel - BK Mladá Boleslav 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 18. Kolouch (Kudělka, Vandas), 27. Hovorka (Olesz, Kudělka), 34. E. Němec (Tomi), 54. Burger (Kovář) - 25. Pabiška (Urban, Klepiš). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4513.

Vítkovice: Kantor - Čerešňák, Kudělka, Kovář, Pastor, Štencel, Štich - Olesz, Strapáč, Hovorka - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Burger, Balán - Tomi, M. Hlinka, E. Němec. Trenéři: Svozil a Petr.

Mladá Boleslav: Martin Růžička - Stříteský, Voráček, Trončinský, Rýgl, Ovčačík, Kučný - Jarůšek, Klepiš, Bárta - M. Látal, Musil, Lenc - Hyka, Urban, Klimenta - Kubica, R. Hruška, Pabiška. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC Verva Litvínov - HC Oceláři Třinec 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 35. Martynek (Trávníček, R. Hanzl), 56. R. Hanzl (J. Doležal) - 4. Tybor (Polanský, Slovák). Rozhodčí: Pešina, Souček - Skopal, Belko. Vyloučení: 2:7. Bez využití. Diváci: 4158.

Litvínov: Petrásek - Chaloupka, Kubát, T. Pavelka, F. Pavlík, Frolo, Gula - M. Hořava, Duda, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Trávníček - Vantuch, Gerhát, Piroš - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Třinec: Hrubec - Nosek, Linhart, Klesla, Galvas, Slovák, M. Doudera - Irgl, Žejdl, Dravecký - J. Sýkora, Polanský, Tybor - Kopecký, Plíhal, Adamský - Jašek, Rufer, Matuš. Trenéři: Dopita a Mucha.

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 32. Dej (Honejsek) - 9. D. Kubalík (Jeřábek, Kracík), 37. Pulpán, 53. Indrák (D. Kubalík, Kracík). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Frodl, Bláha. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 5346.

Hradec Králové: Kacetl - K. Pilař, Čáp, Pláněk, Jank, Dietz, Vašíček, Hronek - Bednář, Kukumberg, Dej - J. Kudrna, T. Knotek, Courchaine - Honejsek, Ihnacak, Červený - P. Beránek, Nedvídek, Kopta. Trenér: Kýhos, T. Martinec a Tvrdík.

Plzeň: Machovský - Jeřábek, Moravčík, Kadlec, Sklenička, Kudroč, Pulpán - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Bližňák, Lev - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - M. Beran, Přikryl, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

HC Energie Karlovy Vary - PSG Zlín 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 33. Bartek (T. Rohan, Kůs) - 1. Říčka (Bukarts), rozhodující sam. nájezd P. Holík. Rozhodčí: Horák, Šír - Pešek, D. Jelínek. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 3063.

Karlovy Vary: Závorka - T. Dvořák, Bičánek, Sičák, Redlihs, Benák, Gulaši, J. Tomeček - J. Svoboda, Marosz, T. Rachůnek - Bartek, Kůs, Huna - V. Tomeček, Bulík, Vachovec - Gorčík, Osmík, T. Rohan. Trenéři: Oremus a Mlejnek.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Žižka, Matějíček, Řezníček, Urbanec - Bukarts, P. Holík, Říčka - Ondráček, Maruna, Kubiš - Okál, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, Cibák, T. Sýkora. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Bílí Tygři Liberec - Piráti Chomutov 7:1 (5:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. P. Jelínek (J. Vlach), 13. Derner (Mojžíš), 14. Birner (Vampola, Řepík), 15. Řepík (Birner), 18. Řepík (Ševc), 40. Valský (Vampola), 58. Valský (Birner) - 20. Valach (Červenka). Rozhodčí: Hodek, R. Čech - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 7:9. Využití: 4:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5667.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk, Plutnar - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Lakatoš, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Chomutov: J. Čech (14. M. Kopřiva) - Rutta, Skinner, Valach, Jánošík, Harant, Pereťagin, Dlapa - Červenka, Vl. Růžička ml., Vondrka - D. Květoň, Račuk, Tomica - Hřebejk, Ölvecký, Sklenář - Chlouba, Dušek, R. Veselý. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

HC Olomouc - HC Dynamo Pardubice 4:3 v prodloužení (0:2, 2:1, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 37. J. Knotek (Buc, Skrbek), 39. Jergl (Holec), 49. J. Knotek (Pekr), 63. Buc (Skrbek) - 15. Bokroš, 19. Orsava (Marcinko, P. Sýkora), 25. P. Sýkora (Marcinko). Rozhodčí: Hrubý, R. Svoboda - Bryška, Lukš. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 4891.

Olomouc: Konrád - Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Ondrušek, Jaroměřský - Laš, J. Knotek, Buc - Vodný, Řípa, Eberle - T. Mikúš, Húževka, Kucharczyk - Jergl, Holec, Pekr. Trenéři: Venera a Tomajko.

Pardubice: Maxwell - Nedbal, Čáslava, Bokroš, Gregorc, Štajnoch, L. Havlík, Šeda, Ščotka - Orsava, Nahodil, Rolinek - P. Sýkora, Redenbach, Marcinko - Rapáč, Kaut, Poulíček - Moučka, Cetkovský, Voženílek. Trenéři: R. Král a Zadina.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 2:4 (0:0, 2:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 22. Kuboš (J. Káňa II), 31. L. Čermák (P. Mrázek, H. Zohorna) - 35. Hamilton (Švrček), 45. Přibyl (Buchtele), 58. Čajkovský (Sabolič), 59. Klimek (Sabolič). Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Jiří Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 21.500 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - Kuboš, T. Kaberle, Kováčik, Malec, Trška, Stehlík - P. Ton, J. Hruška, Ostřížek - Špirko, V. Němec, J. Káňa II - H. Zohorna, L. Čermák, P. Mrázek - Vondráček, Koreis, Burian. Trenéři: Hadamczik, K. Beran a Pokorný.

Sparta: Lukáš - Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, J. Mikuš, Kalina - Forman, Přibyl, Buchtele - Hamilton, Klimek, Sabolič - Netík, Pech, Kumstát - M. Procházka, Dragoun, A. Kudrna. Trenéři: Jandač a Moták.