Liberec vyhrál v Olomouci a vytvořil nový rekord, Vítkovice útočí na desítku

Aktualizováno 26. 2. 2016 20:28
Základní část extraligové sezony vrcholí. Ve 49. kole doma Třinec padl se Spartou po nájezdech 2:3. Zlín vyhrál doma s Hradcem 4:1. Chomutov rozhodl s Brnem v poslední části a vyhrál 5:2. Mladá Boleslav doma vyhrála s Plzní 5:1. Vítkovice vyhrály v Karlových Varech 5:1. Liberec zvítězil v Olomouci 2:0. Pardubice doma zvládly utkání s Litvínovem.
Hokejisté Liberce vytvořili nový extraligový rekord v počtu vítězství.
Hokejisté Liberce vytvořili nový extraligový rekord v počtu vítězství. | Foto: ČTK

Třinec - Ve 49. kole extraligové sezony přivítali Oceláři na svém ledě pražskou Spartu. Sparta se během první třetiny dostala do dvoubrankového trháku, ale Oceláři zápas srovnali ještě ve druhé třetině a poslali zápas do prodloužení, zápas musely nakonec rozhodnout až samostatné nájezdy. V dovednostní soutěži vystřelil bonusový bod Spartě Hamilton.

PSG Zlín přivítal Hradec Králové a potvrdil domácí formu z posledních zápasů. V první třetině šli domácí rychle do vedení z hole Holíka. Na tento gól ještě Mountfield stihl zareagovat, ale v prostřední periodě zcela vyhořel. Ševci třemi brankami rozhodli a připsali si další tři body po výhře 4:1.

Chomutov už s trenérem Růžičkou na střídačce přivítal Kometu, která ještě bojuje o desítku. Hosté sice vedli po gólu veterána Tona, ale Piráti zabrali a v poslední periodě čtyřmi brankami otočili vývoj utkání. Po vítězství 5:2 ještě Piráti zabojují o elitní šestku.

Mladá Boleslav zabrala v pravý okamžik. V důležitém domácím zápase proti Plzni vyhrála 5:1. Hosty sice poslal do vedení v první třetině Jeřábek, ale domácí zápas dokonale otočili. Nejprve na začátku druhé periody otočili vývoj utkání a ve třetí části zasadili další tři gólové rány.

Vítkovice zajely do Karlových Varů, kde rozstřílely domácí Energii 5:1. Čímž se Vítkovice zase přiblížili elitní desítce. Rozhodla druhá třetina, kde hosté vstřelili čtyři branky.

Liberec vyhrál v Olomouci a vytvořil nový rekord extraligy v počtu vítězství v jedné sezoně. Bílí Tygři překonali 38. výhrou v sezoně rekord Pardubic (2002/03) a Jihlavy (1981/82). Opatrné utkání rozhodl v oslabení na konci druhé třetiny Jaroslav Vlach. Do prázdné branky se ještě trefil Branko Radivojevič, jenž upravil na konečných 2:0 pro Liberec.

Pardubice doma porazily v záchranářském duelu Litvínov 2:1. Když rozhodující branku vstřelil domácí střelec Petr Sýkora, jenž se v letošní sezoně trefil podvacáté.

Boleslavi se proti Plzni v sezoně daří

Indiáni hráli aktivně a v 6. minutě se dostali do vedení. Kratěnovu šanci při plzeňském oslabení ještě Rittich zastavil, následnou Jeřábkovu střelu ale již nepokryl.

Mladá Boleslav se do hry dostala až ve druhé třetině a podařilo se jí duel rychle otočit. Ve 22. minutě vyrovnal pohotově dorážející Musil a o 78 sekund později překonal Polívku po Klepišově přihrávce Klimenta. Mezi góly měl navíc další velkou šanci Jarůšek.

Hned na začátku třetí třetiny přiblížil domácím tři body Pacovský, kterému gól připravil po ukázkovém přečíslení Jarůšek. Bruslaři se pak zaměřili hlavně na pozornou defenzivu a čekali na šance. V 52. minutě se dočkali čtvrté branky, když Polívku překonal Lenc. Rozhodčí Fraňo sice nejprve vehementně gestikuloval, že gól neuzná pro předešlou hru vysokou holí, po konzultaci s kolegou u videa ale názor změnil. Výhru domácích podtrhl pátým gólem Hyka.

Pražané pokořili hranici sta bodů

I když Třinec vstoupil do zápasu aktivněji, Sparta dokázala, že se nachází v mnohem lepší střelecké pohodě. Navzdory tomu, že jí scházeli tři ze čtyř nejproduktivnějších hráčů Hlinka, Sabolič a Buchtele, lehce nabrala dvougólové vedení. Ve 13. minutě se prosadila čtvrtá formace mladíků, když Černoch po ledě doklepl mezi Hrubcovy betony ránu Čajkovského.

Hosté se ani nesnažili tvořit hru, ale z brejků byli nebezpečnější. Po třinecké chybě se dostali v 17. minutě do přečíslení a Piskáček zblízka do sítě za bezmocného Hrubce jen usměrnil dokonalou přihrávku Přibyla.

Třinec se rychle zmátořil a blesková odpověď ho vrátila do hry. Už za 38 sekund se nad Taylorovu lapačku zápěstím z levého křídla trefil Adamský.

Domácí šli ve druhé části s větším hladem za vyrovnáním. Dosáhl ho v 26. minutě důrazný Plíhal, který na brankovišti přetlačil Dragouna s Taylorem a zasunul puk do branky.

Domácí v prodloužení promarnili i téměř dvouminutovou přesilovku a následně se museli dlouho bránit ve třech proti pěti. Po Formanově ráně je zachránil Hrubec. Porážku hostů v nájezdech v poslední sérii odvrátil Kudrna a Hamilton hned čtvrtou penaltou rozhodl o teprve druhém vítězství Pražanů v Třinci z posledních jedenácti duelů.

Liberec překonal rekord Pardubic a Jihlavy

V šesté minutě měla obrovskou šanci Olomouc: Mikúš našel parádní "žabičkou" Húževku, který zblízka napálil puk jen do gólmana Schwarze. Hosté měli největší příležitosti při vyloučení Staňka. Konrád chytil s vypětím sil bekhendovou ránu Bulíře, dělovku Šimka od modré čáry i Birnerovu dorážku. Hosté o chvilku později hráli 80 vteřin v pěti proti třem, Olomoučtí ale nelehké chvíle přestáli bez úhony.

V polovině utkání měli domácí další obrovskou šanci, v níž strážce liberecké branky vychytal lapačkou Řípu. Ještě před přestávkou hrála Olomouc přesilovku, ve které ale chybovala při zakládání útoku, Vlach zacílil puk nad Konrádovu lapačku a poslal Liberec do vedení.

Tři minuty před vypršením základní hrací doby nevyužili své možnosti k zajištění prodloužení Holec a obránce Jaroměřský, jenž byl sám před brankou ze situace natolik překvapen, že ani nestačil zakončit.

Olomouc měla potom ještě k dispozici přesilovku, kterou domácí trenéři umocnili odvoláním Konráda z branky, ale hosté ve čtyřech proti šesti dokázali rozhodnout, když Radivojevič trefil prázdnou branku.

Berani ještě zabojují o šestku

Domácí se dostali do vedení v sedmé minutě, kdy proměnili první přesilovou hru v zápase. Při Mertlově trestu se v závaru dostal puk k Petru Holíkovi, který překonal ležícího Kacetla. Hradec rychle odpověděl, protože už za 59 sekund se prosadil z dorážky Bednář.

Mountfield byl lepší i ze začátku prostředního dějství, například Dejovu střelu zastavila tyč. A když se Zlín ubránil i při Cibákově vyloučení, převzal aktivitu. Štumpf našel před brankou nikým nehlídaného Romana Vlacha, jenž uspěl střelou z první.

Vzápětí mohlo být vyrovnáno, ale Dej tváří v tvář Kašíkovi neuspěl. A tak se zase radovali domácí. Ondráček zamotal za brankou hlavu Kacetlovi a poslal puk na Marunu, jenž jej zblízka nasměroval za záda hostujícího gólmana. A do pauzy Berani přidali ještě jednu trefu. Na 4:1 upravil Urbanec, jehož lehké nahození propadlo Kacetlovi mezi betony.

Do závěrečného dějství vstoupili Východočeši s brankářem Svobodou, oživení jejich hry to ale nepřineslo. Zlín má díky dnešní výhře jistotu, že v případě účasti v předkole začne sérii na domácím ledě.

Piráti také ještě hrají o šestku

První gól vstřelilo Brno - ve 12. minutě uvolnil Hruška zadovkou Tona, který střelou bez přípravy překonal Kristana.

Dokonalý zámek předvedla v polovině druhé třetiny první formace Chomutova, jenže šance Kašeho a Rutty vedly jen k další přesilové hře domácích. V ní se Chomutov přece jen poprvé prosadil i gólově. Po ostřelování hostující branky si Skinner vyjel od pravého mantinelu a střelou zápěstím srovnal stav zápasu.

Jen 63 sekund ve třetí třetině stačilo Chomutovu, aby se dostal do vedení, když Kämpf z prostoru mezi kruhy ranou zápěstím rozvlnil síť za Čiliakem podruhé. Z vedení se domácí neradovali dlouho. Už v 45. minutě po chybě Kristana a nahrávce Tona skóroval Ostřížek do odkryté branky.

Vedení zpět na stranu Chomutova strhl Červenka, který se prosadil ve 49. minutě střelou přes obránce nad Čiliakovo rameno. Vedení potvrdil Chomutov za necelé tři minuty. Nejdříve se trefil od pravého mantinelu Harant a vstřelil svůj první gól za Chomutov, za dalších 66 sekund svým druhým dnešním gólem poslal Kämpf domácí už do tříbrankového vedení a hosté již nenašli sílu na jakýkoliv náznak obratu.

Pardubice zvládly záchranářský duel s Litvínovem

Zápas začaly lépe Pardubice a už po minutě neproměnil gólovou šanci Orsava. Litvínovská odpověď byla hodně hlasitá, když Martynek vystihl rozehrávku domácích a svoji střelu otřel o tyč. Konstrukce branky pak při střele Tomáška v přesilovce zachránila i na druhé straně Petráska.

Pardubice byly i díky třem přesilovkám v první části střelecky aktivnější a právě v početní výhodě otevřely skóre, když se na brankovišti prosadil důrazný Marcinko.

Litvínov následně dokázal poprvé na delší dobu zatlačit domácí do defenzívy a hned také srovnat skóre. Před Maxwellem se nejlépe zorientoval Hübl a nadvakrát dostal kotouč za čáru. Radost hostů ale trvala pouze necelé tři minuty. Při hře čtyři na čtyři se puku ujal Sýkora a svůj úprk zakončil netypicky kličkou do bekhendu. Od inkasovaného gólu se Litvínov dostával stále více do hry.

Hosté zkusili 77 vteřin před koncem třetí části odvolat brankáře, ale více než dvě nepřesné střely nevyprodukovali.

Vítkovice ztrácí na play off už jen 3 body

Energie se dostala do šance ve čtvrté minutě, ale Rachůnek ještě neuspěl. O dvě minuty později si už ale nabruslil na Bičánkovu přihrávku a překonal Bartošáka povedeným blafákem do bekhendu.

Vítkovice zahájily obrat v utkání ve vlastním oslabení. Při Slobodově vyloučení Kovář nahodil puk o zadní mantinel, ten se dostal ke Szturcovi, který u levé tyče překvapil gólmana Závorku.

Po 45 vteřinách druhé třetiny se dostaly Vítkovice do vedení. Po zmatcích v obraně domácích se puk dostal ke Kolouchovi, který dorážel do odkryté branky. Ve 24. minutě při Bičánkově vyloučení napřáhl od modré čáry Čerešňák a potřetí překonal nejistého Závorku.

Opaření Západočeši dále kupili další chyby, které Moravané nekompromisně trestali. Ve 33. minutě při dalším oslabení domácích pálil od modré Sloboda a odraženou střelu od zadního hrazení protlačil do branky Zdráhal. Kalich hořkosti si v prostředním dějství vypili domácí hráči hned o minutu později, když Závorkou vyražený puk trefil ze vzduchu Kucsera.

Po páté brance si za pískotu poloprázdné KV Arény vzala domácí střídačka oddechový čas, který však na průběhu zbytku utkání již nic nezměnil. Poslední třetina se bez většího vzruchu a šancí dohrála již jen z povinnosti.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport

49. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 2:3 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Adamský (Dravecký, Plíhal), 27. Plíhal (Svačina, Dravecký) - 13. Černoch (Čajkovský, Hamilton), 17. Piskáček (Přibyl, Forman), rozhodující nájezd Hamilton. Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:6, navíc Klimek (Sparta) 10 min. Bez využití. Diváci: 4986.

Třinec: Hrubec - M. Doudera, Galvas, Jank, Stehlík, Slovák, Hrabal, od 33. navíc Nosek - Irgl, Kopecký, Tybor - Dravecký, Plíhal, Svačina - Rufer, Polanský, Adamský - Matuš, M. Kovařčík, Jašek. Trenéři: Dopita a Mucha.

Sparta: Taylor - Polášek, Piskáček, Čajkovský, Švrček, J. Mikuš, Hrbas, Eminger, Kalina - Forman, Přibyl, Dragoun - Hamilton, Klimek, A. Kudrna - Netík, Pech, Kumstát - O. Procházka, Černoch, Hozák. Trenéři: Jandač a Moták.

BK Mladá Boleslav - HC Škoda Plzeň 5:1 (0:1, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 22. Musil (Hyka), 23. Klimenta (Klepiš, Holub), 44. Pacovský (Jarůšek, D. Výborný), 52. Lenc (Klepiš, Rýgl), 58. Hyka (Bárta) - 6. Jeřábek (Kratěna). Rozhodčí: Fraňo, Polák - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 4:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3853.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Voráček, Robar, Holub, Rýgl, Kučný - Jarůšek, D. Výborný, Pacovský - Klimenta, Klepiš, Lenc - Hyka, Musil, L. Pabiška - Ďurač, R. Hruška, Bárta. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Plzeň: Polívka - Kudroč, Jeřábek, Kadlec, Kvasnička, Kubka, D. Sklenička - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Bližňák, Johnson - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - Hollweg, Lev, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

PSG Zlín - Mountfield Hradec Králové 4:1 (1:1, 3:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. P. Holík (Říčka), 28. Roman Vlach (Štumpf, O. Veselý), 35. Maruna (J. Ondráček, Cibák), 38. Urbanec (Cibák, Maruna) - 8. Bednář (Šimánek, Vydarený). Rozhodčí: Hribik, R. Svoboda - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 4563.

Zlín: Kašík - Řezníček, Kotvan, Matějíček, Urbanec, O. Horák, Stuchlík - Bukarts, P. Holík, Říčka - Štumpf, Roman Vlach, O. Veselý - J. Ondráček, Cibák, Maruna - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Hradec Králové: Kacetl (41. A. Svoboda) - Pláněk, Vydarený, K. Pilař, Frühauf, Pavlas, Dietz, Hronek, od 41. navíc Čáp - Bednář, Mertl, Šimánek - Honejsek, Ihnacak, Červený - Courchaine, Miškář, Dej - Köhler, Vantuch, Kopta. Trenéři: Kýhos, T. Martinec, Tvrdík a V. Sýkora.

Piráti Chomutov - HC Kometa Brno 5:2 (0:1, 1:0, 4:1)

Branky a nahrávky: 32. Skinner, 42. Kämpf (D. Květoň), 49. Červenka (Tomica, Račuk), 52. Harant (Račuk), 53. Kämpf (J. Mrázek) - 12. Ton (J. Hruška), 45. Ostřížek (Ton, J. Hruška). Rozhodčí: Hrubý, Šindler - D. Jelínek, J. Ondráček. Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Diváci: 4911.

Chomutov: Kristan - Rutta, Skinner, Valach, J. Mrázek, Šidlík, Pereťagin, Harant - D. Kaše, Červenka, Tomica - D. Květoň, Kämpf, Hřebejk - Ölvecký, Dušek, Sklenář - Chlouba, Račuk, Chrpa. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

Brno: Čiliak - Kuboš, T. Kaberle, Kováčik, Hanzlík, Trška, Malec, Kozák - Dočekal, L. Čermák, R. Zohorna - Špirko, V. Němec, J. Káňa II - Ton, J. Hruška, Ostřížek - Vondráček, H. Zohorna, Burian - od 41. navíc F. Dvořák. Trenéři: Zábranský, Pešout a K. Pokorný.

HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 40. J. Vlach (Vitásek, Plodek), 59. Radivojevič (Vampola). Rozhodčí: Šír, R. Čech - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:7. Bez využití. V oslabení: 0:2. Diváci: 5141.

Olomouc: Konrád - Skrbek, Vyrůbalík, Ondrušek, Jaroměřský, Staněk, Houdek - Buc, Herman, Laš - Eberle, Řípa, Holec - Skladaný, Húževka, T. Mikúš - Pekr, Rác, Vodný. Trenéři: Venera a Tomajko.

Liberec: Schwarz - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk, od 41. navíc Plutnar - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, Plodek, Krenželok - Ordoš, Stránský, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

HC Energie Karlovy Vary - HC Vítkovice Steel 1:5 (1:1, 0:4, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. T. Rachůnek (Bičánek, J. Svoboda) - 12. Szturc (Kovář), 21. Kolouch (Kucsera, Vandas), 24. Čerešňák (Olesz, M. Hlinka), 33. P. Zdráhal (Štencel, Sloboda), 34. Kucsera (Vandas, Kolouch). Rozhodčí: Hejduk, Lacina - Bláha, Frodl. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 2077.

Karlovy Vary: Závorka - T. Dvořák, Bičánek, Benák, Gulaši, Redlihs, M. Rohan, Baránek, J. Tomeček - Bartek, Haščák, Vachovec - J. Svoboda, Kůs, T. Rachůnek - Huna, J. Kverka ml., Gorčík - V. Tomeček, Osmík, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

Vítkovice: Bartošák - Čerešňák, Kovář, Štencel, Pastor, Sloboda, Klok - Olesz, M. Hlinka, P. Kafka - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Balán, Hovorka - Szturc, Burger, E. Němec. Trenéři: Svozil a Petr.

HC Dynamo Pardubice - HC Verva Litvínov 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Marcinko (Redenbach, Gregorc), 27. P. Sýkora - 24. Hübl (Kubát, Lukeš). Rozhodčí: Hodek, Pešina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:9, navíc Kubát (Litvínov) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7338.

Pardubice: Maxwell - Štajnoch, Čáslava, Ščotka, Gregorc, Bokroš, M. Šeda - P. Sýkora, Nahodil, Marcinko - Moňa, Redenbach, Orsava - Rapáč, Tomášek, Poulíček - Voženílek, Kaut, M. Beran. Trenéři: Draisaitl a Potajčuk.

Litvínov: Petrásek - Kubát, Chaloupka, F. Pavlík, T. Pavelka, Gula, Frolo - Martynek, Hübl, Trávníček - M. Hořava, K. Reichel, Lukeš - Duda, Šimeček (21. Jánský), Piroš - Jurčík, Válek, Gerhát. Trenéři: Rulík a Šlégr.