Neslyším vás. Hvězdný Čechošvýcar gestem podráždil Prahu: Chtěl jsem lidi utišit

jzp jzp
14. 5. 2024 5:45
Hrdinou pražského zápasu mistrovství světa mezi Českem a Švýcarskem byl česky mluvící hokejista. Bohužel pro domácí šlo o Kevina Fialu, který reprezentuje Švýcarsko. V závěru reagoval na publikum provokativním gestem.
Gesto Kevina Fialy po úspěšné proměněném nájezdu proti Česku na MS 2024
Gesto Kevina Fialy po úspěšné proměněném nájezdu proti Česku na MS 2024 | Foto: ČTK

Ve švýcarské nominaci na šampionát 27letý Fiala chyběl, protože později během turnaje čekal s manželkou Jessicou narození dítěte.

I když porod nakonec přišel dříve, generální manažer Švýcarů Lars Weibel stejně už moc nepočítal s tím, že by se hvězdný křídelník zámořského Los Angeles připojil dodatečně.

Fiala ale do Prahy přiletěl. A hned ve svém prvním vystoupení zazářil.

Proti domácímu Česku, zemi, z níž pocházejí jeho rodiče, skóroval ve hře i v závěrečných nájezdech a pomohl ke dvoubodové výhře 2:1.

Celkově vystřelil třikrát (víc pokusů měl ze Švýcarů jen obránce Roman Josi) a zvládl obří icetime 22:17. Dojem pokazil snad jen dvouminutovým vyloučením.

"Hrál neuvěřitelně, jsem za něj moc rád," smekl trenér Švýcarska Patrick Fischer.

Sám Fiala se přitom po dlouhém letu z L.A. necítil stoprocentně. "Abych byl upřímný, tak na začátku zápasu to bylo fajn, ale pak už jsem byl trochu unavený," líčil v jednom z několika pozápasových rozhovorů.

Před novináři střídal němčinu s angličtinou, ale zvládl i reakci v češtině, které rozumí a kterou sám ovládá, byť nedokonale. Ve Švýcarsku se totiž narodil českým rodičům.

Když teď dorazil do dějiště světového šampionátu, na letišti ho vyzvedávala česká babička. "Bylo hezké ji vidět, moc často se to nestává, protože žiju ve Spojených státech, zatímco ona střídavě v Česku a ve Švýcarsku," líčil Fiala. 

"Na Prahu jsem se hodně těšil. Byl jsem tady na mistrovství před devíti lety a taky v dětství, a to docela často. Musím si to tu znovu prohlédnout a zajít domů za babičkou," dodal.

Hokejově v Praze ukázal, proč v poslední základní části NHL nasbíral 73 bodů (29+44). Brankáře Lukáše Dostála překvapil v přesilovce střelou pod víko a v nájezdech ho převezl kličkami.

Po proměněném nájezdu, který doprovázelo hlasité bučení pražské arény, se Fiala rozhodl fanoušky podráždit. Zvednutím ruky k uchu naznačil, že nic neslyší.

"Neplánoval jsem to, jen jsem byl plný emocí. Lidi fandili hrozně hlasitě, což mi přišlo super, ale chtěl jsem je trochu utišit," vysvětloval gesto.

Fiala na Čechy umí. Trápil je už jako náctiletý benjamínek na mistrovství světa v Praze a Ostravě před devíti lety, kdy ve skupinovém klání také skóroval v přesilovce a v závěrečných nájezdech. 

Tehdy však dvoubodovou výhru 2:1 brali Češi, neboť našli víc nájezdových střelců. Jedním z nich byl Jakub Voráček, který v pondělí večer v pražské hale nehrál, ale spolukomentoval zápas pro Českou televizi.

"Musíme uznat, že to bylo pěkné," hodnotil Fialův úspěšný pokus.

A co na českou prohru Fialova babička? "Ptal jsem se jí, komu bude fandit. A samozřejmě fandila nám," smál se hvězdný Čechošvýcar.

Proměněný nájezd Kevina Fialy:

 

Právě se děje

Další zprávy