Neuznaný gól, slzný plyn a smrt. Od největší fotbalové tragédie uplynulo 60 let

Dan Poláček Jiří Škuba Dan Poláček, Jiří Škuba
Aktualizováno 24. 5. 2024 16:10
Přesně před 60 lety zemřelo při srážkách fanoušků v peruánské Limě po utkání olympijské kvalifikace Peru - Argentina 328 lidí a na 500 osob bylo zraněno. Co do počtu obětí se jednalo o nejtragičtější neštěstí v dějinách fotbalu. Podívejte se na další tragédie, které souvisely s nejpopulárnějším sportem na planetě.

Co se týká počtu obětí, incident v ghanské Accře se před třiadvaceti lety stal třetím nejtragičtějším v historii fotbalových zápasů. Psal se 9. květen 2001 a při duelu mezi Hearts of Oak a Asante Kotoko na stadionu Ohene Djan Stadium přišlo o život 126 lidí. 

Domácí do poslední chvíle vedli, ale v závěru se skore otočilo. Naštvaní diváci začali na trávník házet vše, co jim přišlo pod ruku. Policie reagovala střelbou slzného plynu do davu, následovala panika a tlačenice, když se fanoušci snažili utéct. Brány ovšem zůstaly až moc dlouho zavřené, navíc stadion disponoval na svou kapacitu příliš málo východy, čímž si od ghanského institutu architektů vysloužil přezdívku "past smrti". Hodinové šílenství způsobilo, že vinou kompresivní asfyxie zemřelo 116 návštěvníků a dalších deset zahynulo z důvodu různých zranění.

Jaký chaos panoval v ghanském hlavním městě bezprostředně po tragédii je možné ilustrovat na případu Abdula Mohammeda, který se podle egyptských médií nakonec jen těsně vyhnul pohřbení zaživa. Při zásahu slzným plynem omdlel a byl spolu s desítkami dalších těl převezen do márnice. K vědomí přišel až poté, co mu někdo šlápl na nohu.

 

Právě se děje

Další zprávy