Dortmund otočil šlágr proti Bayernu a odskočil bavorskému klubu na rozdíl sedmi bodů

10. 11. 2018 18:16
Fotbalisté Borussie Dortmund porazili Bayern Mnichov 3:2 a upevnili si první místo, šlágr 11. bundesligového kola rozhodl střídající Paco Alcácer. Brémy prohrály 1:3 s Mönchengladbachem po hattricku Alassaneho Pléy. Třetí porážce Werderu v řadě nezabránili ani čeští reprezentanti Jiří Pavlenka s Theodorem Gebre Selassiem.
Fotbalisté Dortmundu zvýšili svůj náskok na čele bundesligové tabulky.
Fotbalisté Dortmundu zvýšili svůj náskok na čele bundesligové tabulky. | Foto: Reuters

Oslabená Hertha Berlín s Vladimírem Daridou v základní sestavě prohrála 1:4 v Düsseldorfu, Pavel Kadeřábek odehrál celé utkání při výhře Hoffenheimu 2:1 nad Augsburgem. Na posledních 20 minut se na hřiště dostal Ondřej Petrák a prohře Norimberku 0:2 s posledním Stuttgartem nezabránil.

V Dortmundu se v první velké šanci ocitl domácí kapitán Reus, Neuera ale neprostřelil. Skóre tak otevřel na druhé straně bývalý kanonýr Borussie Lewandowski, když využil přesný Gnabryho centr. V 48. minutě spadl Reus ve vápně po kontaktu s Neuerem a penaltu proměnil. Vedení obhájci titulu vrátil o čtyři minuty později znovu Lewandowski po pohledné kombinaci Gnabryho s Kimmichem.

Borussia byla po změně stran aktivnější, v krátkém sledu mohli vyrovnat Reus i střídající Alcácer. Reus se dočkal až v 67. minutě, kdy se položil do Piszczekova centru a z těžké pozice poslal míč k tyči. Pro kapitána Dortmundu to byl osmý ligový gól v sezoně a na stejný počet dosáhl v 74. minutě i Alcácer, když zakončil únik. Španělský útočník dal jako první hráč od roku 1963 osm gólů ve svých prvních šesti bundesligových zápasech.

Bayern z posledních sedmi ligových utkání má jen osm bodů a na Borussii jich ztrácí už sedm. Tak velkou ztrátu na čelo po 11 kolech ještě nikdy v historii nedokázal dohnat.

Francouzský útočník Pléa se v Brémách prostřílel do čela tabulky kanonýrů. Poprvé překonal Pavlenku v 39. minutě, kdy si poradil se dvěma obránci. Další gól přidal krátce po změně stran po signálu z rohového kopu a první hattrick v německé lize zkompletoval po prudkém Wendtově centru z levé strany střelou do protipohybu padajícího Pavlenky. Bývalý hráč Nice si v sezoně polepšil na osm gólů, porážku Werderu zmírnil Sahin.

Hertha hrála od 41. minuty v deseti, protože po druhé žluté kartě musel ze hřiště levý bek Mittelstadt. Nováček z Düsseldorfu přesilovku využil a nakonec vyhrál 4:1. Düsseldorf přerušil šestizápasovou sérii porážek, Hertha čeká na vítězství už pět utkání a je osmá.

Hoffenheim poslal do vedení v 65. minutě Kramarič po individuální akci Joelintona, o pět minut později vyrovnal lobem kanonýr Augsburgu Finnbogason. Čtvrtou ligovou výhru v řadě a posun na páté místo zařídil domácím v 83. minutě z dorážky Nelson.

Německá fotbalová liga - 11. kolo:

Brémy - Mönchengladbach 1:3 (59. Sahin - 39., 48. a 52. Pléa), Düsseldorf - Hertha Berlín 4:1 (84. a 90.+2 Raman, 50. Usami, 63. Hennings - 88. Selke), Freiburg - Mohuč 1:3 (72. Sallai - 6. Gbamin, 18. Mateta, 75. Onisiwo), Hoffenheim - Augsburg 2:1 (65. Kramarič, 83. Nelson - 70. Finnbogason), Norimberk - Stuttgart 0:2 (68. Baumgartl, 82. Thommy), Dortmund - Bayern Mnichov 3:2 (49. z pen. a 67. Reus, 73. Alcácer - 26. a 52. Lewandowski).

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

před 56 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun.