Vrba: Týmy proti nám nehrají tak, že jim nejde o nic

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
26. 5. 2013 21:00
Další domácí porážka (1:2) způsobila fotbalistům Plzně v předposledním kole Gambrinus ligy proti Liberci "zbytečné" kompikace v boji o titul.
Svěřenci Pavla Vrby v zápase proti Liberci nedokázali bodovat stejně jako v předchozím domácím zápasem se Slavií. | Foto: CPA Eduard Erben

Plzeň - Další domácí porážka (1:2) způsobila fotbalistům Plzně v předposledním kole Gambrinus ligy proti Liberci "zbytečné" komplikace v boji o titul.

Viktorii přitom stačilo k triumfu proti obhájci titulu vyhrát, jenže stejně jako před dvěma týdny proti pražské Slavii doma neuspěla.

Tentokrát by navíc pro Plzeň byl cenný i zisk bodu, protože v tom případě by jí k titulu stačilo v sobotu remizovat na hřišti Hradce Králové.

V 94. minutě však rozhodl o výhře Liberce gólem do otevřené obrany Luboš Hušek, a Plzni tak velí povinnost v Hradci vyhrát, aby se nemusela spoléhat na souběžně hrané pražské derby mezi Spartou a Duklou.

"Remíza by měla svou cenu, ale chtěli jsme vyhrát jako v jakémkoliv jiném zápase. Je to možná i moje chyba, za stavu 1:1 v 92. minutě jsem měl hráčům říct, že mají hrát zodpovědněji a zhustit prostor ve středu hřiště. Oni ale chtěli vyhrát a získat titul, takže to u nich převládlo," zhodnotil zápas na tiskové konferenci plzeňský trenér Pavel Vrba.

Pane Vrbo, proč Vašemu týmu opět nevyšel první poločas jako se Slavií nebo v Olomouci?
Nejde si vysvětlit to, že nám první poločas opět nevyšel. Hráči hráli prostorově velice špatně. Liberec nás přehrával rychlostí a důrazem. Hráči dostanou podrobný popis způsobu hry Liberce, víme, co hraje a v čem je v jarní části úspěšný. Hráči nedodržují pokyny, neplnili je úplně dobře.

Jste hodně zklamaní, že jste i přes výbornou druhou půli nezískali doma opět ani bod?
Hodnotí se mi to velice špatně. Nejdříve jsme mohli otevřít skóre, měli jsme tam šance, na druhou stranu byl Liberec lepší a vedení si zasloužil. Ve druhé půli hráči splnili to, co jsem po nich chtěl. Vytvořili jsme si spousty situací ve velkém vápně, kterým chyběla jen finální část. Na druhou stranu bohužel rozhodla naše chyba v nastavení.

Čím si vysvětlujete fakt, že u prvního inkasovanému gólu předcházela chyba jednoho z nejzkušenějších hráčů týmu Mariána Čišovského?
Pokud to nezvládají tak zkušení hráči, je to velice zvláštní. Nevím, proč Mario (Čišovský) v situaci, která nebyla tak složitá, zahrál tak, jak zahrál. Mohli mu pomoct i spoluhráči, protože v takovém momentě má fungovat nějaké zajištění. Marian udělal obrovskou chybu, za kterou jsme pykali. V takových zápasech podobné chyby rozhodují, my jsme jí udělali a velkou, dostali jsme z toho gól. Ono se to opakuje, což je velký problém. Je to spíš dotaz na Maria, proč tu situaci řešil takhle složitě a riskantně.

Pořád ale máte oproti Spartě dva body k dobru. Unesou Vaši hráči tlak před zápasem v Hradci?
Situaci máme velice složitou, musíme hrát v Hradci na vítězství. Na druhou stranu máme ještě náskok, zase to bude jen o nás. Buď zápas zvládneme a budeme úspěšní, nebo ne a velmi pravděpodobně skončíme na druhém místě.

Nahrává vám alespoň fakt, že Hradec, který po dnešních zápasech sestupuje do druhé ligy, nebude o nic v posledním zápase hrát?
Nepřipadá mi, že mužstva, které hrají proti nám, hrají o nic. A to bude případ i Hradce, který sestupuje.

Myslíte tím tedy, že Sparta vaše soupeře před zápasem pozitivně motivuje?
Nevím, jestli jsou motivovaní. Fanoušci si před zápasem myslí, že zápas nějak skončí. Ale hráči chtějí vyhrát, ať už se hraje proti komukoliv. Je jedno, jestli hrají proti Spartě nebo nám. Hrají o sebe, o to, aby uspěli. Ukazuje se na tom to, že ten český fotbal není tak hrozný, jak se říká.