Vrba mistrovské oslavy odmítá: Řešit teď titul je nesmysl. Nikdo nevíme, co bude na jaře

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
6. 11. 2017 6:24
Porazili největšího konkurenta Slavii 1:0 a mají na ni 14 bodů náskok. Přesto trenér fotbalové Plzně Pavel Vrba nechce o ligovém titulu ani slyšet. Podle něho není nic rozhodnuto a jeho svěřence ještě čeká těžká práce.
Pavel Vrba.
Pavel Vrba. | Foto: Milan Kammermayer

Plzeň - Na tiskovou konferenci přišel klidný, vysmátý ze zisku důležitých tří bodu, ale jak slyšel slovo "titul", nadskočil, jak po útoku hejna sršňů. Plzeňský trenér Pavel Vrba má se svými svěřenci díky výhře nad Slavií v čele nejvyšší české fotbalové soutěže třináctibodový náskok před druhou Olomoucí, přesto po 13 odehraných kolech nechce o rozhodnutém mistrovi ani slyšet.

"Bavit se po 13 kolech o tom, jestli někdo má titul, je prostě nesmysl. Hraje se ještě o 51 bodů. Na druhou stranu 14 bodů (na třetí Slavii, pozn. red) je náskok, o kterém jsme ani netušili, že bychom ho v této fázi soutěže mohli mít," řekl Vrba novinářům.

Plzeň na podzim nezná nic jiného než ligová vítězství, přesto ještě Vrba nepropadá euforii. "Čekají nás ještě strašně těžké zápasy. Teď na podzim máme dva zápasy venku, doma Jablonec a co vy víte, co se stane na jaře. Takže v žádném případě nemůžeme tady někde oslavovat titul," dodal.

Bývalý reprezentační kouč se Slavie zastal a vyzdvihl její kádr, který v létě posílil o řadu zahraničních jmen. Leč v tabulce je pražský tým momentálně až třetí a šéf klubu Jaroslav Tvrdík po nedělní prohře už pogratuloval Plzni k zisku titulu.

"Přivedli spoustu hráčů, má to dobře poskládané. Sám jsem to ale poznal v Machačkale, že chvíli trvá, než si to sedne. Porazili jsme určitě top mužstvo, které má obrovskou kvalitu a obrovsky si toho ceníme," prohlásil Vrba.

Zároveň ale odmítá, že by plzeňská soupiska byla oproti té Pražanů nějak ochuzená. "Kádr je široký a má svou kvalitu. Nemyslím si, že máme o moc horší kádr než Slavia. Jen jsme se rozhodli československou cestou, i tady u nás se dají pořídit kvalitní hráči," upozorňuje třiapadesátiletý kouč.

A že se mu nastavená cesta vyplácí dokazuje příběh Daniela Koláře, kterého si Vrba v létě stáhl zpátky do Plzně, přestože fanoušci ani média v jeho kvality už tolik nevěřili. Teď dvaatřicetiletý záložník rozhodl gólem zápasy proti Spartě i Slavii.

"Pokud si dobře pamatuji, tak někteří novináři ho tlačili spíš do Dukly a psali, že Dan už na to, aby hrál v Plzni, nemá. Jsem rád, že dokazuje, že to není pravda. Že dokazuje, že je to špičkový hráč a že nám v rozhodujících momentech tak těžkých zápasů pomáhá," pochválil Vrba kapitána Viktorie.

Při šíři kádru si navíc mohl dovolit Koláře v týdnu šetřit v Evropské lize, nyní se například ani na lavičku nevešel Václav Pilař. "Hráčům dáváme najevo, že když se nám nebudou v tréninku pozdávat, nemusí se dostat do sestavy a ani do nominace. To tak u větších týmů je, že někteří musí na tribunu," podotkl trenér.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy