Plzeň, Sparta, Jablonec, dolů Zlín a Baník, míní bookmakeři

Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 7. 2015 6:00
Co čekat od ligové sezony 2015/16? Podívejme se na kurzy bookmakerů, ti mají jasno o nadvládě Plzně a Sparty. Stejně jako o pádu Zlína s Baníkem.
Holek vs Kolář, Sparta vs Plzeň. Podle bookmakerů se o titulu opět rozhodne právě tady
Holek vs Kolář, Sparta vs Plzeň. Podle bookmakerů se o titulu opět rozhodne právě tady | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Jako by od sebe všichni tuzemští bookmakeři opisovali pěkně přes kopírák. Kdyby se jejich vize, jež vyčíslili svými kurzy, měly v příštích měsících zhmotnit, skoro by se Synot liga ani nemusela hrát.

Pro titul by si došel někdo z dvojice Plzeň-Sparta, přičemž o kapku větší pravděpodobnost letos sázkové kanceláře prvně přiznaly Viktorii. Třetí by skončil Jablonec, sestoupily by skoro jistě Zlín s Ostravou , přičemž právě jejich trenéři "Bob" Páník, resp. Radomír Korytář by se také jako první propuštění kouči v soutěži odebrali na úřad práce a sociálního zabezpečení. Jen Synot Tip to hůř než s Páníkem vidí s vládcem olomoucké lavičky Leošem Kalvodou.

Sázkové kanceláře svými kurzy vždy popíší model, jak by to celé mělo nejpravděpodobněji dopadnout. Jenže těch 240 budoucích zápasů může s jejich předpoklady, opřenými o statistiky z minulosti, pochopitelně i pořádně zatřást.

Že by se ale do mistrovské hry vložil někdo jiný než Plzeň, Sparta, případně Jablonec, se jeví jako takřka nemožné.

Další v pořadí favoritů titulu už je totiž Mladá Boleslav, přičemž kurz 30:1 značí, že to slůvko favorit tady už vlastně ani neplatí.

Obhájit titul dokázal naposledy Jarolím

Za posledních 6 sezon získaly titul 3x Plzeň, 2x Sparta a 1x Liberec, který hrál na jaře o záchranu, takže s obživnutím jeho mistrovských ambic se rozhodně nepočítá.

Pozor! Posledním, kdo v zemi dokázal titul obhájit, byla Jarolímova Slavia, která uspěla v sezonách 2007-08 a 2008-09. Pak odstartovala již zmíněná šestiletka, kdy se při oslavách zisku titulu postupně střídaly Sparta - Plzeň - Liberec - Plzeň - Sparta a Plzeň.

Pavel Vrba tedy dokázal s Viktorií Plzeň mnohé, ale obhájit titul nikoli. O to je pro Miroslava Koubka, v pořadí druhého z jeho následovníků, úkol předstihnout Spartu i podruhé v řadě ošemetnější.

Kurzový rozdíl mezi Plzní a Spartou vidí bookmakeři těsný. Tipsport 2,10 na Plzeň a 2,30 na Spartu, stejně jako Chance. Fortuna pak vypsala 2,15 na Západočechy a 2,2 na Letenské.

Synot Tip stejně jako Victoria Tip rozevřely nůžky nejvíc, o čtyři desetiny. Za uhodnutý titul Plzně u nich zinkasujete dvojnásobek vkladu, šance Sparty popsaly kurzem 2,4.

Bez výjimky vidí všechny sázkové kanceláře jako těsného favorita Plzeň. Proč?  "Nový systém Sparty může být trochu rizikem, proto se konzervativně kloním spíš k Plzni," říká Ondřej Vích, hlavní bookmaker Fortuny.

Zatímco Plzeň v létě občerstvila mistrovský kádr o jediného nového muže základní sestavy, pravého záložníka Kopice, a jinak jen připravila na další posty mladší alternativy, Sparta do kádru řízla pořádně.

S jasnou aspirací na základní sestavu přišli Steinhöfer, Frýdek a Fatai, hodně se čeká i od Paixaa, který může být alternativou za střelce Lafatu, jenž promarodil celou přípravu. A s nimi všemi počítá trenér Zdeněk Ščasný do nového systému 3-5-2, se kterým hodlá narušit přežité stereotypy - a hlavně s ním uspět doma i v Evropě.

Umístění v lize totiž rozdává Plzni, Spartě i dalším aspirantům jízdenky do pohárové Evropy, přičemž mezi kvalitou té mistrovské a nemistrovské je teoreticky dost značný rozdíl.

Shoříš v Evropě, ale uspěješ doma

Pokud se bavíme o mistrovských ambicích Sparty a Plzně, je nutné dodat dost důležitou věc. Pokud jeden z nich na podzim skupinu ať už jakéhokoli evropského poháru hrát bude, zatímco ten druhý nikoli, pak si ten v pohárech neúspěšný celek chvíli popláče, dost možná provede i nějaké to personální zemětřesení, ale zároveň se v takové situaci stane i výrazným favoritem domácí soutěže.

Příklady, že to tak obyčejně funguje, jsou nabíledni. Poté, co si Sparta zkazila evropskou sezonu Häckenem, byla pak v lize naprosto suverénní. Zatímco v minulém ročníku totéž prožili Plzeňští po fiasku s rumunskou Ploještí.

Ten, kdo nemusí tříštit své úsilí mezi domácí soutěže a Evropu, ten sice drasticky ztrácí v ekonomické rovině, zato po sportovní stránce získává dočasnou výhodu koncentrace sil.

Jablonec už se průběžným zkvalitňováním kádru, v jehož rámci letos myslel hlavně na útočníky, když přivedl Wágnera s Teclem, dost možná dostal do pozice, že kdyby to byl on, kdo Evropu nedobude, zatímco P+S ano, pravděpodobně by se tím jeho mistrovské šance, vyjádřené nyní obecně kurzem kolem 10:1, o dost zdvihly.

Tím třetím vzadu byl dosud proto, že s Plzní a Spartou nedokázal výsledkově uspět ve vzájemných zápasech. Je takřka jisté, že právě duely téhle trojky budou nejspíš klíčové i tentokrát.

A co tam máme dál?

V Mladé Boleslavi se hvězdný Milan Baroš ještě ani pořádně nerozběhal po dovolené - a v Evropské lize už má klub po vyřazení s norským soupeřem utrum.

V Teplicích pod vedením ambiciózního kouče Davida Vavrušky, na jaře libereckého spasitele, zgruntu přestavují tým a netají se smělou ambicí praktikovat náročný fotbal s vysokým presinkem. Uvidíme, jestli na to mají patřičnou hráčskou kvalitu.

Dukla excelovala v přípravě, když zmákla slovenského mistra Trenčín, pak Olympiakos Pireus a dokonce i Celtic. Vydrží to i na ligu? Podle bookmakerů má trenér Luboš Kozel nejjistější pozici ze všech, nízkou pravděpodobnost jeho odvolání jako prvního z ligových koučů vyjadřují kurzy kolem 20:1.

Slavia se pořád potácí v problémech, život jí komplikuje insolvenční řízení, a co se kádru týče, zjevně se v klubu rozjel výrazně úsporný program, když odešli třeba nákladní cizinci Baez s Boudjemou. A hlavně to podle zveřejněných dokumentů vypadá, že vyrovnaný rozpočet v sezoně zajistí jen prodej Zmrhala a kanonýra Škody. Trenér Dušan Uhrin mladší tak pracuje s omlazeným kádrem plným odchovanců, ale dal se na vojnu, tak holt musí bojovat...

Zlínský kurz na sestup je až hrozivý

Liberec zkvalitňuje kádr posilami ve stylu last-minute, uvidí se, jak na jaře příliš nehrající Rabušic či Shala zapadnou.

Od Olomouce, která si v éře české ligy prožila první pobyt v druholigovém podpalubí, se čeká mimo jiné to, že pomůže zdvihnout průměr ligových návštěv.

A na Slovácku zase doufají, že Afričan Koné bude schopen nahradit stárnoucího goleadora Doška. Příbramští by neradi přetrhli vítěznou niť z jara a místo tradičních úvah o záchraně živí zase plány na Evropu. Už bez Zemana, zato s Bednářem, kterého získali na přestup.

Jihlava vydělala milion eur nečekaným prodejem náhradníka Klimenta, komety Eura "21", do Stuttgartu. Oslabila ale ukončením hostování Hybše a zapůjčením Kučery do Plzně, takže v přípravě to s Vysočinou moc nadějně nevypadalo.

Podobně jako se Zbrojovkou Brno, která pět mačů v řadě nevstřelila ani gól. Nejvíc to čeká od Řezníčka, co se na jaře nudil na lavičce Sparty.

Třeba u Fortuny má Brno kurz na sestup 3,5, Bohemians pak 3,3. A pod nimi s velkým odstupem Ostrava 1,7 a Zlín 1,35.

"Klokani" sbírali na jaře až nečekaně mnoho bodů a sportovně se potřebují srovnat jen se ztrátou Jakuba Rady, prodaného do Boleslavi.

To Zlínu, který se mezi elitu vrací po předlouhých šesti letech, se připisuje pravděpodobnost sestupu div ne na hranici jistoty. Sázkaři vědí, že kurz kolem 1,3 je takřka tutovka. "Mohou překvapit, ale mužstvo Zlína neoplývá ligovými zkušenostmi," vysvětluje kurz Michal Navrátil, bookmaker Victoria tipu.

Ostravský Baník se po 56 letech stěhuje z Bazalů na nový stadion ve Vítkovicích, problémů má však nespočet.

Rozhašené jsou vztahy mezi vedením klubu a fanoušky, s hodně ostrými kritickými slovy na adresu nezkušeného managementu se loučil (či spíše práskl za sebou dveřmi) Milan Baroš a donekonečna dolepovat sestavu talentovanými dorostenci a juniory patrně nelze.

Půtka s magistrátem se zklidnila alespoň do té míry, že Baník smí Bazaly využívat jako tréninkovou základnu, jinak by se mu totálně rozpadla infrastruktura.

Ale forma schází. Generálka s druholigovou Karvinou skončila hrozivě 0:3. A to ještě pořád visí ve vzduchu možnost, že klub prodá brankáře Pavlenku a stopera Frydrycha. Až se to stane, přiblíží se sestupový kurz Baníku na úroveň toho zlínského. Ani teď už od něj není daleko.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Expertní komise, jejíž vznik sama iniciovala, našla několik vědeckých pochybení v odborných článcích a doporučila jejich stažení z časopisů. Konference rektorů teď žádá od profesora Adama vysvětlení pochybností o jeho odborných článcích. Podle rektorů případ vrhá špatné světlo na českou vědu.

Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. Vojtěch se měl ve středu zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, ale kvůli nemoci nebyl přítomen. Funkce se měl ujmout od 1. února.

Adam uvedl, že rezignovat na funkci nehodlá. Vytýkaná pochybení nepokládá za tak zásadní, aby vyžadovala rezolutní a nevratný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy