Messi: Děkujeme osudu. Teď už šanci na titul nepustíme

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
9. 5. 2014 13:00
Dvě kola před koncem ročníku tak má všechny trumfy v boji o titul v ruce odepisovaná Barcelona.
Lionel Messi děkuje přízni osudu. Zaváhání Realu Cristiana Ronalda i Atlétika mu vrátilo do ruky všechny trumfy v boji o mistrovský titul. | Foto: Reuters

Barcelona/Madrid - Ještě minulou sobotu by si na obhajobu titulu Barcelony v La Lize vsadili zřejmě jen nejskalnější fanoušci Barcy nebo největší snílci.

Katalánci totiž doma jen remizovali se zachraňujícím se Getafe 2:2 a neúplná tři kola před koncem soutěže ztráceli na vedoucí Atlético Madrid tři body. Navíc lídr tabulky měl k dobru nedělní dohrávku na hřišti Levante, kterému "o nic" nejde. A k tomu ještě v tabulce třetí Real Madrid, který v tu chvíli ztrácel na Barcu tři body, měl oproti svému největšímu rivalovi hned dva zápasy k dobru.

Barca oproti svým dvěma soupeřům navíc nedisponovala zrovna nijak oslnivou formou. Prohrála totiž tři z pěti posledních soutěžních zápasů, vypadla s Atlétikem ve čtvrtfinále Ligy mistrů, Real ji zase vyučil ve finále španělského Královského poháru.

Zato oba její madridští rivalové svou výbornou formu potvrdili postupem do finále Ligy mistrů, a tak se zdálo, že si to spolu na dálku rozdají i ve španělské nejvyšší soutěži.

Messi: Musíme té situace využít

Během pouhých čtyř dnů však byly všechny prognózy na ligového vítěze postaveny na hlavu. Atlético v neděli v Levante prohrálo 0:2, Real sice doma zachránil domácí remízu 2:2 s Valencií až v nastavení druhé půle, jenže ve středeční dohrávce opět jen remizoval 1:1 na hřišti Valladolidu

Dvě kola před koncem ročníku tak má všechny trumfy v boji o titul v ruce odepisovaná Barcelona, která sice ztrácí na Atlético zmíněné tři body, v posledním kole jej však přivítá na Nou Campu a jakákoli výhra jí díky lepším vzájemným zápasům zajistí celkové prvenství.

"Jsme dnes v lepší formě než v minulých týdnech. Dostali jsme znovu možnost vyhrát španělskou ligu, je to jen na nás. Musíme téhle situace využít a už nezaváhat," pochvaluje si přízeň osudu Lionel Messi, který věří, že Barca titulem uctí památku nedávno zesnulého Tita Vilanovy.

Barcelona však ještě předtím musí zvládnout nedělní duel na hřišti nováčka z Elche, který rovněž bojuje o záchranu. Pokud by však zvládla vyhrát, příští neděli na Nou Campu by se mohli fanoušci těšit na velké finále proti Atlétiku.

Ramos: Byli jsme potrestáni za bránění

Ještě pět minut před koncem středečního zápasu si udržoval naději na mistrovský titul i Real, v 85. minutě však na hřišti Valladolidu přišel o vedení a nyní je jeho šance na ligový primát už jen v rovině teorie, protože má s oběma rivaly v boji o titul horší vzájemné zápasy.

Na vedoucí Atlético nyní ztrácí čtyři body, takže by musel spoléhat na to, že jeho madridský rival nevyhraje v neděli doma s Málagou a prohraje v Barceloně a navíc by Barca nesměla vyhrát v neděli v Elche. Real by pak slavil titul v případě výher nad Celtou Vigo a Espaňolem.

"Je škoda, že se dvěma zápasy do konce a veškerou snahou, kterou jsme vynaložili, je pro nás téměř nemožné vyhrát ligu. Prakticky jsme přišli o titul, ale pokud ještě existuje matematická šance, Real Madrid je povinen bojovat," uvedl obránce Sergio Ramos, který 400. zápas v dresu Realu oslavil ve středu parádním gólem.

"V posledních deseti minutách jsme zhřešili tím, že jsme zvolnili tempo proti týmu, který bojuje o záchranu a vždycky umí věci zkomplikovat. Byli jsme nedbalí a oni nás nachytali," litoval Ramos po gólu střídajícího Humberta Osoria z 85. minuty.

Pirát Marcel Kolaja byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který je členem evropské frakce zelených, byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu (EP). Ve druhém kole získal 344 hlasů z 668 platných. Kolaja byl v první polovině pětiletého volebního období místopředsedou EP, z obhajoby funkce ale ve středu "z taktických důvodů" po druhém kole odstoupil.

Pět kvestorů spolu s předsedou a 14 místopředsedy tvoří vedení EP. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu, jsou členy předsednictva s poradním hlasem.

Ve středu si EP zvolil za předsedkyni maltskou lidoveckou političku Robertu Metsolaovou. Post místopředsedkyně obhájila Češka Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.