Plzeň před Spartou nezaváhala a rozdrtila Slovácko

2. 5. 2015 19:17
Fotbalisté Liberce v nastavení zápasu 36. kola přišli o výhru nad Bohemians 1905.
Radost fotbalistů Plzně
Radost fotbalistů Plzně | Foto: Tomáš Liška

Praha -Tentokrát už žádné klopýtnutí, ale jednoznačný výhra. Plzeňští fotbalisté si doma v rámci 36. kola Synot ligy poradili se Slováckem vysoko 4:0 a před příštím utkáním proti Spartě si zajistili minimálně udržení náskoku tří bodů.

Fotbalisté Liberce v nastavení zápasu přišli o výhru nad Bohemians 1905 a jen remizovali 1:1. Dukla naopak jednogólové vedení proti Hradci doma udržela a vyhrála 1:0. Baník si podělil body s Příbramí po výsledku 0:0.

Plzni usnadnila život červená karta hostů

V Plzni se začalo zhurta. Holenda šel při prvním rohu do souboje s gólmanem Hečou, ten Kovaříkův centr podskočil a za ním naskakující Kerbr si srazil míč ramenem do vlastní branky. Rychlé vedení domácí ještě povzbudilo a Holenda s Kolářem mohli vedení navýšit.

Slovácko, které překvapivě nastoupilo v útoku bez kanonýra Doška, se chytlo až po čtvrthodině, kdy utlumilo tlak domácích. Směrem dopředu se však příliš neprosazovalo. To na druhé straně měl po půlhodině hry po dalším rohu velkou šanci Hubník.

Hned na to přišel další útok, Pilař pronikl do vápna, nacpal se před Mezlíka, který ho stáhnul a po druhé žluté kartě byl vyloučen. Sudí Lerch navíc nařídil penaltu, kterou Kovařík proměnil tvrdou střelou do středu branky.

Hned po minutě druhé půle mohl další gól přidat Pilař, který dostal přihrávku za obranu, ale ve skluzu brankáře Heču nepropálil. V 58. minutě pak Vaněk při závaru nastřelil hlavou břevno.

Konstrukce branky pomohla hostům i v 72. minutě, kdy Kovařík táhl brejk dvou na jediného obránce, připravil tutovku střídajícímu Mahmutovičovi, bosenský útočník však trefil jen tyč odkryté branky. Jenže hned vzápětí si napravil reputaci a samostatný únik na gólmana zakončil gólem, svým desátým v sezoně. Pět minut před koncem pak po Kovaříkově centru přidal i jedenáctý, když tentokráte odkrytou branku trefil.

Slovácko za zápas ani jednou nevystřelilo na domácí branku, trenér Habanec alespoň využil rozhodnutý zápas k tomu, aby v závěru dal šanci teprve osmnáctiletému Galuškovi, pro něhož šlo o ligovou premiéru.

Delargův gól nestačil

Jako první v Liberci zahrozili hosté, ale Mosquerův pokus z úhlu i Škerleho dorážku zlikvidoval liberecký brankář Hroššo. Pak převzal aktivitu Slovan a poprvé se dostal do šance v 23. minutě. Po rychlém brejku Delargeho střílel Mudra, ale gólman Zlámal vyrazil na roh.

Z něj domácí udeřit nedokázali, povedlo se jim to až v 38. minutě. Bakoš po rohovém kopu hlavičkoval do tyče, k dorážce se dostal Delarge a poslal míč do prázdné branky. Konžský útočník se tak střelecky prosadil ve třetím utkání za sebou.

Delarge byl i u první šance Liberce po přestávce, když na vápně našel Bakoše, jehož technická střela šla těsně vedle. Na opačné straně dopadl stejně po přímém kopu hlavičkující Šmíd a poté neuspěli s pohotovou střelou zpoza vápna Rada ani Bartek.

Bohemians v závěru ještě přitlačili a dočkali se vyrovnání. Rozhodčí po Karišikově faulu nařídil pokutový kop, ke kterému se postavil Rada, a i když Hroššo vystihl směr jeho střely, na míč nedosáhl. Klokani tak ukončili černou penaltovou sérii, když tři předchozí pokusy neproměnili.

Na Julisce se opět trefil Beauguel

Dukla začala lépe a v desáté minutě se dostala do vedení. Mareš našel z rohového kopu Beauguela a francouzský útočník na zadní tyči hlavou skóroval. Nejlepší střelec Dukly vstřelil osmý ligový gól v sezoně, na který čekal devět zápasů.

Domácí po změně stran notně ubrali z tempa, ale utkání měli dál pod kontrolou. Hradečtí se sice snažili útočit, jenže jejich akce většinou končily před šestnáctou Dukly a její brankář Rada byl celý zápas prakticky bez práce. Pražané se i kvůli řadě nepřesnostem ve druhé půli do zakončení moc nedostávali, v závěru jen nepřesně z dálky vypálil Považanec. Dukla tak vyhrála i šestý vzájemný ligový zápas a popáté od Hradce neinkasovala.

Zápas fotbalistů Ostravy a Příbrami bezbrankovou remízou. Baník před nejnižší domácí návštěvou sezony (2311) jen zvýraznil svou jarní mizérii a na Bazalech posedmé v řadě nedokázal zvítězit. Příbram se navzdory nepřesvědčivému výkonu dočkala pátého zápasu bez porážky za sebou a zůstává ve hře o účast v pohárové Evropě.

Aktualizujeme

26. kolo první fotbalové ligy:

Dukla Praha - FC Hradec Králové 1:0 (1:0)
Branka: 10. Beauguel. Rozhodčí: Nenadál - Kordula, Hock. ŽK: Marek Hanousek, Matěj Hanousek, Jan Blažek. - P. Dvořák. Diváci: 1538.

Dukla: F. Rada - Karavajev, Štetina, Polom, Matěj Hanousek - Považanec, Gedeon, Marek Hanousek (72. Jan Blažek) - Čajič (85. Kluk), Beauguel, Jakub Mareš (88. Jeřábek). Trenér: Kozel.
Hradec Králové:
T. Koubek - Holeš, Križko, Chleboun, Nosek (78. Tito) - P. Černý - Malinský (57. Halilovič), Trubač, Štípek - P. Dvořák - Vaněček (71. Petrus). Trenér: Barborík.

Slovan Liberec - Bohemians Praha 1905 1:1 (1:0)
38. Delarge - 90.+1 J. Rada z pen. Rozhodčí: L. Kovařík - Pilný, Černý. ŽK: Soungole, Karišik, Bakoš - Škerle, Bratanovič. Diváci: 5217.

Liberec: Hroššo - Sus (36. Coufal), Karišik, Pokorný, Mudra - Šural (72. Breznaník, 85. Pimpara), Pavelka, Delarge, Soungole, Frýdek - Bakoš. Trenér: Vavruška.
Bohemians 1905:
Zlámal - Pauschek, Škerle, Šmíd, Šírl - Moravec, Jindřišek, Bartek (85. Havel), J. Rada, Mosquera (85. Lietava) - Mikuš (66. Bratanovič). Trenér: Pivarník.

Baník Ostrava - 1. FK Příbram 0:0
Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Antoníček. ŽK: Mišák, Narh - Krameš. ČK: 89. Krameš (Příbram). Diváci: 2311.

Ostrava: Pavlenka - Štěpán (46. Sivrič), Frydrych, Kouřil, Lučič - Jirásek, Mišák (79. Šašinka), Kukec - Narh (68. Holzer), De Azevedo, Sukup. Trenér: Frňka.