Koho Pelta upíchne na Strahov? Dukla by na poháry přikývla

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 2. 2014 13:30
Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta bojuje za přestavbu Strahova, ale kromě reprezentace by o něj měla zájem jen Dukla
Takhle to na Strahově vypadá nyní. Vyroste tu moderní aréna? A pro koho?
Takhle to na Strahově vypadá nyní. Vyroste tu moderní aréna? A pro koho? | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Národní stadion na Strahově, to je idea, kterou prosazuje zejména Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR. Chtěl by přestavět zchátralý Stadion Evžena Rošického na moderní arénu pro 30 000 lidí.

Pelta se u tohoto projektu těší podpoře mocného spojence Miroslava Janstu, předsedu České unie sportu (ex-ČSTV).

Ten v ponděním rozhovoru pro Aktuálně.cz zmínil, že Pelta už jedná s některými kluby, zda by na novém Strahově nehrály své zápasy se zahraničními soupeři, případně tam přenesly svoje sídlo.

Deník Aktuálně.cz proto oslovil pražské kluby s dotazem, jestli už s nimi někdo jednal a jestli by si takové stěhování uměly představit.

Obě "S" se jenom diví

Aby měl stadion opravdu reálné uplatnění, musely by na něm hrát kluby se silnou diváckou základnou. Ale Sparta i Slavia vyjádřily pouze údiv.

"Nikdo nás v tomto směru neoslovil. A diskusi o Strahově vnímáme zatím v rovině poměrně nekonkrétních představ, takže my k tomu jako Sparta žádný další komentář nemáme," říká Ondřej Kasík, mluvčí Sparty.

Jeho slávistická kolegyně Soňa Nouzáková se takřka zděsila. "Strahov? Proč? Slavia patří tradičně do Edenu, opravdu nemáme důvod na tom něco měnit."

Pozitivní reakce ovšem přišla z Dukly. "Kdybychom snad výhledově hráli evropské poháry, byli bychom připraveni se o tom s předsedou Peltou bavit. I proto, že na Julisce bychom z hlediska předpisů o nutné vybavenosti stadionů mohli hrát jen předkola," vysvětluje Michal Prokeš, generální manažer Dukly.

Na Bohemians či ve Viktorii Žižkov vzbudila taková možnost spíše pobavené reakce. "No, až budeme hrát ty evropské poháry, jistě pak  zvážíme, jestli by naši fanoušci nevnímali Strahov spíš jako neutrální půdu," prohodil Dariusz Jakubowicz, šéf "klokanů".

"Až budeme hrát Ligu mistrů, jistě se tou myšlenkou budeme zabývat, ale zatím to není úplně aktuální," zasmál se Jiří Vrba z druholigové Viktorie Žižkov.

Dvě tisícovky fandů Dukly by nestačily

Dukla úplně nevyloučila ani možnost úplného přestěhování na Strahov. "To bychom ale museli posoudit celou řadu faktorů. Juliska je přeci jen tradičním stadionem Dukly, jistě bychom brali ohled na naše fanoušky. Ale i na potřeby českého fotbalu," říká Prokeš.

Ani případná ochota Dukly Praha ke stěhování na Strahov by ale asi bohužel provozní náklady nového stadionu nevyřešila. Průměrná návštěva na Julisce totiž v minulé sezoně činila 1905 diváků.

Miroslava Peltu to ovšem netrápí: „Rozhodně nemám obavu o případné využití stadionu, který by v případě realizace primárně sloužil potřebám národního týmu a českému fotbalu jako celku. To je naše jednoznačná priorita. Co se týče dalších možností a otázky, zda stadion ještě víc využít po fotbalové stránce, všechno je předmětem dalších jednání."

Peltovi se jako logičtější jeví varianta přimět stát a město, aby na stadion přispěly investicí kolem tří až čtyř miliard korun. A teprve potom řešit, jak by se stadion využil.  "Teď s kluby rozhodně žádná konkrétní nevedeme. Obecně se ale dá říci, že pokud stadion vznikne a nabídne vysoký standard se špičkovým zázemím pro fanoušky, mohl by mít potenciál i pro klubový fotbal. Ale teď nemůžeme předbíhat dalším událostem, jde opravdu o vzdálenou budoucnost a teď se bavíme jen v rovině teorie.“

Ministr Chládek: To se nedá stihnout

Nový stadion by podle Miroslava Jansty mohl sloužit i atletům, v jeho zázemí by pak našly útočiště i sekretariáty České unie sportu, Českého olympijského výboru a sportovních svazů.

Pelta a spol. chtějí se stadionem na Strahově aspirovat na pořádání fotbalového Eura 2020, ale má to háček. Vládní garance na financování stadionu by museli získat do 25. dubna tohoto roku. Na tento den UEFA vyhlásila uzávěrku závazných kandidatur doplněných kompletní dokumentací.

Marcel Chládek, nový ministr školství, už se nechal slyšet, že tento termín se v žádném případě nedá stihnout. Pelta a Jansta to vidí jinak a naděje se nevzdávají.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy