Exkluzivně: Jak funguje čistka v českém fotbale

Jiří Šidliák
2. 4. 2008 17:00
Podle ČMFS již Lněnička předsedou ORK není
Ondřej Lněnička, pro vedení ČMFS nepohodlný člověk
Ondřej Lněnička, pro vedení ČMFS nepohodlný člověk | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Na fotbalovém svazu to neustále vře. Hlavním účastníkem sporů je opět Ondřej Lněnička, (bývalý) předseda Odvolací a revizní komise (ORK).

Ten se po pravomocném rozsudku soudu odmítl vzdát své funkce a dále se cítí být šéfem komise. Naopak předseda ČMFS Pavel Mokrý se sešel s "novými" členy ORK a ti si zvolili nového vedoucího.

"Mgr. Ondřej Lněnička se protizákonným způsobem pokouší udržet ve funkci předsedy ORK ČMFS, i přes zcela jednoznačné a pravomocné rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu," uvedl ve svém prohlášení poslaném v úterý novinářům ČMFS. Podepsáni pod ním jsou Pavel Mokrý a šéf svazové legislativy Marcel Petrásek.

Čtěte také: Fotbalová válka vrcholí. Kritika svazu odvolal soud

Ještě ten samý den se mělo uskutečnit setkání nové ORK, kdy odvolané Lněničku a Radka Dvořáka nahradili Adam Važanský a Jiří Volný, bývalý šéf ORK, jenž čelí obvinění z trestného činu krácení daně a v loňském roce strávil pět měsíců ve vazbě.

Z komuniké ze zasedání komise zveřejněného na internetových stránkách ČMFS plyne, že se v úterý sešli pouze tři členové komise.

"Přítomni: JUDr. Ladislav Novotný, JUDr. Jiří Volný a Bc. Adam Važanský. Omluveni: Ing. Jiří Ficner, JUDr. Jindřich  Urbánek," je uvedeno ve zprávě.

Nedostali pozvánku

Ani jeden z "omluvených" však o jednání komise vůbec nevěděl.

"Žádná pozvánka na zasedání ORK, které se mělo údajně konat v úterý 1. dubna, mi nepřišla. Pokud vím, tak ji neobdržel ani pan Urbánek," potvrdil Aktuálně.cz člen komise Jiří Ficner.

Zbývající tři členové přesto byli usnášeníschopní a místo Lněničky si zvolili nového předsedu. Stal se jím Ladislav Novotný.

Lněnička a Dvořák byli podle rozsudku soudu zvoleni neoprávněně, neboť ve druhém kole voleb na loňské valné hromadě došlo k procedurální chybě. Ovšem nový předseda Novotný i oba náhradníci byli paradoxně také zvoleni v tomto kole.

To je podle ředitele legislativního oddělení ČMFS Marcela Petráska v pořádku.

"Proti volbě pana Novotného ani obou náhradníků nikdo žalobu nepodal," řekl svazový legislativec novinářům na tiskové konferenci po zasedání výkonného výboru 19. března.

Podle Lněničky svaz spouští další "hon na čarodějnice": "Již dříve zde byla podivná rozhodnutí ve věci trestu místopředsedy Kubíčka, odvolání pánů Fouska a Doležala, nyní moje odstavení. Myslím, že to bude pokračovat."

Jasno má i další oponent současného vedení ČMFS Jiří Kubíček. Na svazu podle něj zvolili spolehlivou metodu na odstavení nepohodlných osob.

"ČMFS podá prostřednictvím některého svého člena žalobu sám na sebe, de facto jde ale o akci proti nějakému nepohodlnému člověku," objasnil sportovní ředitel Olomouce.

"Svaz pak ve veškerých těchto kauzách zastupuje JUDr. Žák (současně také člen disciplinární komise, pozn. redakce). Ten pak nepodá odvolání proti rozsudku, který momentálně vyhovuje těm co vládnou, nikomu nic neřeknou a pak se vytasí s rozsudkem," doplnil Kubíček.

"Člověk, kterého se žaloba týká, se až do doby, než je rozsudek pravomocný vůbec nic nedozví, a nemá šanci se bránit," vysvětlil druhý místopředseda svazu svůj pohled na věc.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V noci na dnešek zemřel právník a někdejší politik Zdeněk Jičínský, bylo mu 91 let. Na přelomu 50. a 60. let byl mj. v komisi pro přípravu ústavy

Zdroj: ČTK
Další zprávy