Češi ve Wembley podlehli Anglii a ve skupině skončili třetí. Rozhodla trefa Sterlinga

Raheem Sterling svou hlavičkou z dvanácté minuty rozhodl o výhře Anglie.
Český tým prohrál 0:1 a ve skupině D mistrovství Evropy obsadil konečné třetí místo.
Londýnský zápas rozhodl ve 12. minutě hlavičkou Raheem Sterling.
Porážce nezabránila ani řada fenomenálních zákroků Tomáše Vaclíka.
Declan Rice a Vladimír Darida v zápase Česko - Anglie na ME 2021.
Aktualizováno 22. 6. 2021 23:35
Čeští fotbalisté v závěrečném utkání skupiny D na mistrovství Evropy prohráli s Anglií v Londýně 0:1 a do vyřazovací fáze postoupili z třetího místa. Zápas ve Wembley rozhodl ve 12. minutě hlavičkou Raheem Sterling. Oba týmy měly už před duelem jistou účast v osmifinále.

Český tým po vítězství 2:0 nad Skotskem a remíze 1:1 s Chorvatskem poprvé na turnaji prohrál a skupinu zakončil se čtyřmi body. Za Chorvaty klesl vinou o gól nižšího počtu vstřelených branek. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého postoupili coby jeden ze čtyř nejlepších celků z třetích míst, které ve vyřazovací fázi doplní první dvě mužstva z každé skupiny.

V osmifinále reprezentanti nastoupí proti Nizozemsku, nebo vítězi skupiny E, kterým může být Švédsko, Slovensko, Španělsko i Polsko. O soupeři se rozhodne ve středu. Angličané na šampionátu ještě neinkasovali, získali sedm bodů a na úvod vyřazovací fáze změří v úterý síly s druhým týmem ze silné skupiny F.

"Nemyslím si, že jsme předvedli úplně špatný výkon, ale ve finální fázi nás soupeř jednoznačně předčil. Postup je pro nás úspěch, hodnotím naše vystoupení dobře. Osmifinále bude jedno utkání a může se stát cokoliv. Věřím, že jsme schopni překvapit a postoupit dál," řekl při on-line tiskové konferenci Šilhavý.

Jeho svěřenci neodčinili předloňskou historicky nejvyšší porážku 0:5 z Wembley z úvodu evropské kvalifikace a nenavázali na následné vítězství nad Albionem 2:1 v domácí odvetě. Česká a československá reprezentace nevyhrála na anglické půdě ani na devátý pokus.

Šilhavý postavil stejnou zahajovací jedenáctku jako v pátek proti Chorvatsku. V útoku nechyběl Schick, který vstřelil všechny tři dosavadní české góly na turnaji, ale dnes další nepřidal. Anglický kouč Gareth Southgate nemohl nasadit dvojici Mount a Chilwell, kteří museli do karantény kvůli kontaktu s pozitivně testovaným na koronavirus.

Reprezentanti si po dvou zápasech v Glasgow poprvé na turnaji zahráli ve Wembley. Základnu během Eura mají v Praze a k utkáním létají. Zatímco Angličané před výkopem poklekli na podporu hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), Češi vyjádřili svůj postoj proti nesnášenlivosti tím, že poukázali na nápis na rukávu dresu, odkazující na kampaň s názvem UEFA Respect.

Ostrované začali aktivněji a hned v druhé minutě mohli otevřít skóre, Sterlingovi ale po lobu přes gólmana Vaclíka zkazila radost tyč. Ve 12. minutě se už křídelník Manchesteru City prosadil poté, co zblízka hlavou poslal do sítě míč po Grealishově centru. Sterling dal i druhý anglický gól na turnaji, při předloňské výhře nad Čechy zaznamenal dokonce hattrick.

"Před gólem jsme nezachytili na straně náběh a centr na zadní tyč. Tam jsme to neměli zakryté a dali nám z toho gól," řekl v České televizi obránce Ondřej Čelůstka. "Češi jsou opravdu těžkým soupeřem, není lehké je rozebrat. Začali jsme velmi dobře, byli jsme silní na míči," pochvaloval si kouč Southgate.

V 26. minutě mohl zvýšit Kane, ale první branky na letošním Euru se po Vaclíkově zákroku rukou nedočkal. Na opačné straně protáhl Pickforda Holeš. Český celek se v závěru poločasu zvedl a ve 36. minutě nebyl daleko od srovnání. Souček, který stejně jako Coufal nastoupil proti spoluhráči z West Hamu Riceovi, ale po odraženém míči těsně minul.

Po změně stran výrazně ubylo šancí. Po hodině hry dostal druhou žlutou kartu na turnaji Bořil a přijde o osmifinále. Poté český bek přistrčil ve vápně protihráče, ale rozhodčí Dias penaltu neodpískal.

V 86. minutě Henderson překonal Vaclíka, gól však kvůli ofsajdu neplatil. Angličané, kteří na posledním světovém šampionátu skončili čtvrtí a na zlato z velké akce čekají od roku 1966, už tři body bez problémů udrželi. "Byl to z naší strany lepší zápas než ten minulý tady před dvěma roky. Byl to odvážnější výkon, ale bohužel to na body nestačilo," uvedl Čelůstka.

Mistrovství Evropy ve fotbale:

Skupina D (Londýn):

ČR - Anglie 0:1 (0:1)

Branka: 12. Sterling. Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares - Pinherio (video, všichni Portug.). ŽK: Bořil (ČR). Diváci: 19.104 (omezený počet).

Sestavy:

ČR: Vaclík - Coufal, Čelůstka, Kalas, Bořil - Souček, Holeš (84. Vydra) - Masopust (64. Hložek), Darida (64. Král), Jankto (46. Ševčík) - Schick (75. Pekhart). Trenér: Šilhavý.

Anglie: Pickford - Walker, Stones (79. Mings), Maguire, Shaw - Rice (46. J. Henderson), Phillips - Saka (84. Sancho), Grealish (67. Bellingham), Sterling (67. Rashford) - Kane. Trenér: Southgate.