Dva póly: Sparta hraje o titul, Baník o přežití

David Procházka
20. 4. 2013 7:00
Sobotní ligový duel mezi fotbalisty Baníku Ostrava a Sparty Praha (20.30) je důležitý pro každé mužstvo jinak. Domácí bojují o záchranu, hosté o titul.
Martin Lukeš (na snímku s ex-sparťanem Jurajem Kuckou) povede Baník proti Spartě jako kapitán.
Martin Lukeš (na snímku s ex-sparťanem Jurajem Kuckou) povede Baník proti Spartě jako kapitán. | Foto: Eduard Erben

Ostrava - Za jiných okolností by zápas fotbalové ligy mezi Baníkem Ostrava a Spartou Praha sliboval nejen skvělou diváckou kulisu, ale také napínavý a vyrovnaný souboj nejspíše o mistrovský titul.

Slezský klub se však momentálně druhou sezonu pohybuje na druhém pólu tabulky, a tak sobotní šlágr (20.30, online zde) nemusí být až takovým šlágrem...

Rozjetá Sparta na Bazalech chce udělat další krok k titulu

Sparta pochopitelně bere zápas v Ostravě velmi vážně. Na jaře ve vzájemném utkání stáhla tříbodový náskok na Plzeň a momentálně předvádí nejlepší výkony za poslední roky.

Výhra na Bazalech by byla dalším rázným krokem k mistrovskému titulu. Kromě vzájemného zápasu s Plzní totiž poté v pohodě zvládla i těžký duel na hřišti Sigmy Olomouc.

Baník potřebuje body k záchraně

Také Baník Ostrava potřebuje ke svému cíli – a tím je stejně jako loni holá záchrana v soutěži – bodovat. Ovšem realisticky cítí, že Sparta je příliš silný soupeř.

„Ale my bereme prestižní duel tak, jak si zaslouží,“ upozorňuje trenér Martin Pulpit bojovně. „Budeme bojovat o co nejlepší výsledek, aby diváci viděli, že jsme udělali maximum,“ doplňuje.

Baroš hrát nebude, nastoupí Lukeš

Milan Baroš, kterého od zápasu s Libercem (0:1) trápí natažený lýtkový sval, se patrně v utkání neobjeví. Pokud ano, tak třeba jen na několik posledních minut. Naplno začal trénovat až ve čtvrtek a pátek, ale trenér Pulpit ho bude šetřit spíše na důležitější následující duely se soupeři podobné kvality.

„Uvidíme, v jakém stavu budu v sobotu a jak moc budu na zápas nachystaný,“ řekl v pátek Milan Baroš (více zde). Zato by se do sestavy měl vrátit záložník a kapitán Martin Lukeš, který na jaře pod Pulpitem nedostával prakticky šanci.

„Zpočátku jsem byl zklamaný, pak jsem ale pochopil, že nebudu moc hrávat a soustředím se teď na to, abych každou příležitost nastoupit proměnil v dobrý výkon. Podobně si budu chtít užít i zápas se Spartou,“ uvedl Martin Lukeš před utkáním.

Podle Lukeše hraje Sparta nejlepší fotbal za poslední roky. „Už dlouho tak dobře hrající Spartu nepamatuju,“ přiznal. „Hraje rychle, technicky, kombinačně, s vysokým presinkem, důrazně. Řekl bych, že nemá téměř žádné slabiny. Ale třeba je najdeme,“ přeje si.

V úterý Jihlava, ve středu rozhoduje radnice

Přestože sobotní duel se Spartou by měl být vrcholem na dlouhou dobu, tak v příštím týdnu čekají Baník Ostrava daleko důležitější události. Nejprve v úterý dohrávka odloženého duelu s Jihlavou (kvůli velikonoční sněhové kalamitě), ve středu pak hlasování zastupitelstva o vstupu do vlastnických struktur Baníku Ostrava a odkoupení areálu na Bazalech (podrobněji zde).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy