Státní svátek 28. října je obvykle příležitostí pro udělení státních vyznamenání prezidenta České republiky ve Vladislavském sále Pražského hradu. Mezi oceněnými jsou pravidelně také sportovci.
Od roku 1995 obdrželo medaili Za zásluhy v oblasti sportu čtrnáct sportovních osobností. Nejvyšší vyznamenání - I. stupně - získali v roce 1998 hokejový brankář a vítěz olympiády v Naganu Dominik Hašek, vítězka Wimbledonu a tenistka Jana Novotná a čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu Emil Zátopek. Dalšího ocenění tohoto významu se dostalo v roce 2006 držiteli Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy 1962 a českému fotbalistovi století Josefu Masopustovi a běžkyni na lyžích a olympijské vítězce z roku 2006 Kateřině Neumannové. V roce 2008 obdržel prezidentskou medaili I. stupně za zásluhy v oblasti sportu také fotbalista, mistr Evropy z roku 1976 a autor slavného vršovického dloubáku Antonín Panenka.
Ocenění druhého stupně se za patnáctiletou historii udělování státních vyznamenání dostalo šesti sportovcům - v roce 1995 gymnastce a sedminásobné olympijské vítězce Věře Čáslavské, v roce 2003 oštěpařce a olympijské vítězce z roku 1952 Daně Zátopkové, v roce 2004 desetibojaři, světovému rekordmanovi a olympijskému vítězi z roku 2004 Romanu Šebrlemu a krasobruslařce, dvojnásobné mistryni světa Aleně (Áje) Steindlerové - Vrzáňové, známé taktéž svým odchodem do emigrace v roce 1950. V roce 2009 dostal vyznamenání stejného stupně žokej Josef Váňa, který v tomto roce vyhrál v 56 letech pošesté Velkou pardubickou, a jako zatím poslední obdržel v roce 2010 toto ocenění hokejista, olympijský vítěz a v té době devítinásobný držitel Zlaté hokejky pro nejlepšího českého hokejistu Jaromír Jágr.
Kromě uvedených obdrželi medaili Za zásluhy III. stupně v roce 1999 trenér hokejových olympijských vítězů z Nagana Ivan Hlinka a o dva roky později oštěpař, trojnásobný olympijský vítěz a držitel světového rekordu Jan Železný.