Čínskou vlajku ponese Jao Ming. Kdo ale zapálí oheň?

Red Spo
7. 8. 2008 21:00
Basketbalista Houstonu Rockets měří 229 centimetrů
Jao Ming je nejvyšším basketbalistou zámořské NBA
Jao Ming je nejvyšším basketbalistou zámořské NBA | Foto: Reuters

Peking - Světoznámý basketbalista a zároveň nejvyšší muž letošní olympiády Jao Ming bude podle očekávání vlajkonošem domácí čínské výpravy při pátečním zahajovacím ceremoniálu.

Sedmadvacetiletý hráč zámořského Houstonu Rockets tak naváže na předchozí Hry z Atén, kde také své krajany vedl s vlajkou v ruce.

"Po velmi vážných rozhovorech jsme se rozhodli, že vlajku ponese Jao Ming," řekl ve čtvrtek na stránkách BBC zastupující šéf čínského olympijského týmu Cui Dalin.

Čtěte také: V Řecku vzplanul olympijský oheň. Navzdory protestu

Rodák ze Šanghaje, který měří 229 centimetrů, se v nejlidnatější zemi světa těší velké popularitě. O tom svědčí i fakt, že ve středu převzal na náměstí Ťien-an-men také štafetu s olympijskou pochodní.

Ta během své "cesty harmonie" z řecké Olympie urazila letos 137 tisíc kilometrů: Byl tak vytvořen nový rekord v nejdelší vzdálenosti, kterou kdy pochodeň absolvovala, i když se přepravovala hlavně letecky.

Kdo naváže na Muhammada Aliho?

Od začátku března, kdy byla v Řecku zapálena, se podívala na šest kontinentů a navštívila mnoho světových metropolí a významných míst. Štafeta s pochodní se však stala také vděčným terčem protestantů proti čínské politice. K ostrým střetům došlo zejména v Paříži a Londýně.

Kdo ale bude posledním článkem v řetězci a bude mu dopřáno pocty zapálit oheň dvacáté deváté olympiády, zatím není známo a pořadatelé to tradičně úzkostlivě tají.

Čtěte také: Živě z Číny: Co jste o olympiádě nemohli číst jinde

Před čtyřmi lety v Aténách vzplál olympijský symbol z ruky jachtaře Nikolaose Kaklamanakise. V Sydney 2000 zase zapalovala oheň atletka Cathy Freemanová. Předtím se v Atlantě představil slavný boxer Muhammad Ali.

Olympijský oheň se poprvé přenášel do dějistě Her v roce 1936 a později se z toho stala tradice. Paradoxně také před 72 lety v Berlíně byla olympijská myšlenka pošpiněna politickou propagandou nacistického Německa. Stejné hrozby se odpůrci čínského komunistického režimu obávají i letos.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy