Čína před startem olympiády tvrdě porušuje lidská práva

Red Zah, Reuters
29. 7. 2008 14:50
Peking kritiku od Amnesty International odmítá
Bezpečnostní opatření se před startem olympiády ještě zvýšila
Bezpečnostní opatření se před startem olympiády ještě zvýšila | Foto: Reuters

Hong Kong - Již jen deset dní zbývá do okamžiku, kdy v Pekingu začnou olympijské hry. Organizace Amnesty International sledující dodržování lidských práv při té příležitosti zveřejnila zprávu, v níž tvrdě kritizuje současnou situaci v Číně.

Podle ní Čína nedodržela své sliby, že zlepší ochranu lidských práv, které dala v době, kdy se o uspořádání olympijských her ucházela.

Amnesty International tvrdí, že v uplynulých sedmi letech od okamžiku, kdy Peking pořadatelství získal, se situace okolo lidských práv v Číně zhoršila.

"Nezaznamenali jsme jakékoli zlepšení, dané sliby nebyly naplněny, stav se zhoršuje," napsala Amnesty International v hodnocení čínských poměrů. 

Peking: Není to pravda

Čínské oficiální kruhy kritiku podle očekávání odmítly.

"Přál bych si, aby (lidé z Amnesty International) dokázali sejmout ty zamlžené brýle, které celé roky nosí, a dívali se na Čínu spravedlivě a objektivně a aby dělali něco více konstruktivního," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Li Ťien-čchao, podle něhož je vměšování se do čínských záležitostí nepřípustné.

Ještě předtím odmítla kritiku Amnesty International Čínská společnost pro studium lidských práv, která je navázána na pekingskou vládu. Podle ní se ochrana lidských práv v zemi setrvale zlepšuje.

Podle Amnesty International čínské úřady využily olympijských her jako záminky pro policejní represálie. "Porušování lidských práv je vážné a široce rozšířené," tvrdí Amnesty.

Jmenuje přitom disidenty, kteří byli v době předcházející olympijským hrám násilně umlčeni a zastrašování se dočkaly také jejich rodiny.

"Pokud chce Čína naplnit některé ze svých slibů, musí zadržované ochránce lidských práv propustit," řekl agentuře Reuters jeden z autorů zprávy Mark Allison.

Výzva státníkům: Tlačte na Peking

Čínská vláda v rámci kampaně za získání práva pořádat olympijské hry slíbila, že zlepší ochranu lidských práv, bude dodržovat nezávislost médií a zreformuje školský a zdravotnický systém.

"Situace se naopak v souvislosti s olympiádou zhoršila," citovala BBC Roseann Rifeovou z Amnesty International. "Čínské úřady se například pokusily vyklidit Peking a okolí pomocí programu převýchovy lidí skrze nucené práce," upřesnila.

Organizace vyzývá zahraniční státníky, kteří se olympijských her zúčastní, aby Čínu vyzvali k dodržování lidských práv.

Amnesty International ze své kritiky nevynechává ani Mezinárodní olympijský výbor, který na čínskou vládu nevyvinul dostatečný tlak a snadno se smiřuje s představou, že olympijské hry mohou být uspořádány v zemi pronásledující lidi pro jejich politické přesvědčení.

Organizace upozorňuje, že Čína v poslední době zpřísnila také cenzuru na internetu. Novináři pracující v olympijském centru například nemají přístup na některé webové stránky, včetně té, na níž Amnesty International zveřejnila svou zprávu.

Mezinárodní olympijský výbor už dal najevo, že tento případ cenzury vyšetří. Mluvčí MOV Kevan Gosper agentuře Reuters řekl, že se výbor zasadí o to, aby média mohla informovat o hrách stejně, jak byla zvyklá z předchozích olympiád.

Jednou z mála věcí, které vyzdvihuje jako změnu k lepšímu, je úprava rozsudků trestu smrti.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Hany Brixi ze Světové banky:
V čem Čína zklamala?
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 36 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy