Metro v Pekingu před olympiádou zkolabovalo

man
22. 7. 2008 9:50
Město začalo s omezováním automobilového provozu
Kvůli přetížení musely být některé stanice pekingského metra dnes uzavřeny.
Kvůli přetížení musely být některé stanice pekingského metra dnes uzavřeny. | Foto: Reuters

Peking - Úřady v čínském hlavním městě od neděle omezily automobilový provoz, aby zlepšily ovzduší před nadcházející olympiádou.

Problém mělo vyřešit otevření dvou nových tras metra a vlakového spoje mezi letištěm a centrem Pekingu.

Metro však svoji zatěžkávací zkoušku nezvládlo a hned v pondělí dopoledne pod náporem cestujících zkolabovala hlavní trasa, která v kruhu obepíná centrum města.

Vedení metra na některých stanicích pouze vypouštělo cestující ven,  ale nepouštělo další dovnitř. Jedna z přestupních stanic musela být uzavřena úplně.

Foto: Reuters

Další trasa musela být dočasně také uzavřena, protože dav valících se cestujících srazil ženu z nástupiště do kolejí. 

Jedna z nově otevřených tras vede na sever města a spojuje i jednotlivá olympijská sportoviště.

Peking se rozhodl od neděle snížit automobilovou dopravu tím, že budou vyjíždět střídavě automobily s lichým a sudým číslem na konci poznávací značky. Každodenní počet více než tří milionů automobilů v pekingských ulicích tak má být redukován na polovinu.

Omezení se netýká autobusů a taxíků.

 

 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Policie evakuuje stovky obyvatel Kuřimi. Nedaleko ulice U Rybníka se našla asi padesátikilogramová letecká puma.

před 1 hodinou

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy