SP v biatlonu • Kontiolahti • 13:30

Závod s hromadným startem mužů

Konečné pořadí závodu s hromadným startem mužů

1. Julian Eberhard (AUT)
2. Martin Fourcade (FRA)
3. Anton Šipulin (RUS)

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze závodu s hromadným startem mužů v rámci Světového poháru z finského Kontiolahti. Závod začíná ve 13:30. 

Ve finském Kontiolahti se vše schyluje k závěrečnému dnu, na řadě jsou tzv. masáky - tedy závod s hromadným startem. Jako první se do svého závodu vydají muži, které čeká celkem 15 km běhu a během něj čtyři střelecké položky - dvě vleže a dvě vestoje. Na startu bude připraveno 30 nejlepších závodníků, včetně dvou českých reprezentantů, kterými budou Michal Krčmář a Ondřej Moravec. Oba včera absolvovali štafetový závod, ale na dobré umístění nedosáhli, a skončili v poli poražených. 

biatlon, SP 2017/2018, Kontiolahti, sprint, Ondřej Moravec
biatlon, SP 2017/2018, Kontiolahti, sprint, Ondřej Moravec | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

V roce 2015 v rámci MS zvítězil v Kontiolahti v tomto závodě Slovinec Jakov Fak, který opanoval závod o pouhou jednu vteřinu před druhým Ondřejem Moravcem. Třetí tehdy skončil Nor Boe, Michal Šlesingr závod dokončil na pátém místě. Uvidíme, zdali se českým barvám bude dařit i nyní.

Startovní listina 

1. Martin Fourcade (FRA) 
2. Johannes Thingnes Bø (NOR) 
3. Anton Šipulin (RUS) 
4. Jakov Fak (SLO) 
5. Arnd Peiffer (GER) 
6. Tarjei Bø (NOR) 
7. Simon Desthieux (FRA) 
8. Lukas Hofer (ITA) 
9. Simon Schempp (GER) 
10. Lars Helge Birkeland (NOR) 
11. Benjamin Weger (SUI) 
12. Quentin Fillon Maillet (FRA) 
13. Benedikt Doll (GER) 
14. Andrejs Rastorgujevs (LAT) 
15. Erik Lesser (GER) 
16. Julian Eberhard (AUT) 
17. Anton Babikov (RUS) 
18. Henrik L'Abee-Lund (NOR) 
19. Dominik Windisch (ITA) 
20. Ondřej Moravec (CZE) 
21. Antonin Guigonnat (FRA) 
22. Michal Krčmář (CZE) 
23. Fredrik Lindström (SWE) 
24. Johannes Kühn (GER) 
25. Erlend Bjøntegaard (NOR) 
26. Ole Einar Bjørndalen (NOR) 
27. Krasimir Anev (BUL) 
28. Timofej Lapšin (KOR) 
29. Lowell Bailey (USA) 
30. Leif Nordgren (USA)

Závod začíná!

Závodníci v čele s Martinem Fourcadem poprvé šlápli do lyží a nejlepší třicítka na startu závodu vyrazila do akce.

Za sebou mají jak první stoupání, tak první levotočivé klesání a stále se celá skupinka drží pohromadě.

Tři minuty závodu jsou za námi, na čele jsou Boe s Fourcadem, tedy vše podle očekávání.

Ondřej Moravec se průběžně nachází někde v polovině startovního pole, kolega Krčmář se pohybuje okolo 25. místa.

Biatlonisté zvládli složité klesání do začátky, kde obvykle nabírají hodně velkou rychlost, a nyní je na řadě pro změnu nejprudší stoupání. 

Na čele průběžně Nor Johannes Boe, za ním Šipulin, Fourcade či také Lotyš Rastorgujevs.

Po necelých sedmi minutách závodu tu máme první střelbu a jdeme střílet vleže.

Nejrychleji zastříleli, a hlavně bez chyb, Šipulin, Destihieux, Schempp, Peiffer a Doll, kteří jdou do čela.

Ondřej Moravec čistý a jde na 10. místo, Michal Krčmář udělal bohužel dvě chyby. 

Na šestém místě se po sice čisté, ale trochu pomalejší střelbě drží Nor Johannes Boe, to jeho největší konkurent Martin Fourcade musel na dvě trestná kola…

Pole závodníků se po první střelbě očekávaně mírně rozdělilo, na čele je Šipulin stále před Francouzem Desthieuxem. Oba dva pak pronásleduje německé trio Doll - Schempp a Peiffer.

Na dalším mezičase už je na čele Johannes Boe, který se ujal role lídra skupina a nyní udává vedoucí skupince své zběsilé tempo. Uvidíme, kdo s Norem udrží krok.

S Boem ale zatím všichni drží krok a vedoucí skupinka už se dokonce více sjela k sobě. Ondřej Moravec se stále drží kolem 10. místa, a tak drží naději na dobrý výsledek.

Čelo je neskutečně našlapané, v první skupince se v intervalu zhruba čtvrtminuty drží asi 16 závodníků včetně Ondry Moravce. Biatlonisté nyní absolvují dlouhé stoupání.

A je tu druhá střelecká položka!

Nejrychlejší byl Němec Doll, který jde do čela. Za něj se řadí krajan Peiffer, Rakušan Eberhard a Bailey z USA.

Ondřej Moravec zastřílel znovu čistě a jede už na pátém místě! Bezchybně střílel také Michal Krčmář, který si polepší v průběžném pořadí.

Na trestné kolo musel Johannes Boe, ze střelnice pak vyjel na sedmém místě těsně za šestým Fakem. Fourcade tentokrát bezchybný a už jede na 14. místě se ztrátou 39 vteřin na čelo závodu.

Němci Doll s Peifferem drží Německo na prvních dvou místech pronásledováni Eberhardem z Rakouska. Vedoucí trio zbytku pole lehce uniklo.

Druhou skupinku od čtvrtého místa nyní táhne Moravec a Johannes Boe, jejich ztráta na vedoucí trio činí zhruba 20 sekund…

Dvacet minut závodu je za námi, závodníci už přesáhli polovinu běhu a stále se nikdo neodhodlal k úniku. Uvidíme, jak pořadím zamíchá třetí střelba.

Dvojice Němců v čele a Rakušan Eberhard s náskokem zvládli nejprudší stoupání a stále se drží od zbytku pole rozestup. Boe už se však dotahuje a stáhl ztrátu na 15 sekund. Moravec jede pátý.

A pomalu míříme na třetí střelbu - první vestoje.

Peiffer bezchybný a jde na první místo! Doll i Eberhard a musí na trestné kolo, podobně jako Boe, který hned dvakrát minul.

Ondřej Moravec bohužel poslední ranou minul, a tak musí vůbec poprvé v závodě na trestné kolo.

Michal Krčmář střílel za nula a znovu se posune průběžným pořadím vzhůru.

V čele je s patnáctisekundovým náskokem stále Němec Peiffer, na druhém místě je Eberhard před jeho krajanem Dollem. Čtvrtý jede Šipulin před dvojicí Francouzů Fourcade a Guigonnat.

Ondřej Moravec na 8. místě táhne početnější skupinku a útočí na 7. pozici, kterou drží Němec Lesser. Krčmář průběžně na 14. místě.

Martin Fourcade už začíná pomalu, ale jistě útočit, a dostal se na 3. místo. Za něj se zařadil Rus Šipulin a Němec Doll.

Peiffer, i když jede úplně sám, stále svůj náskok a před poslední střelbou nechce dovolit, aby se někdo dostal na dosah. Co ukáže mezičas na 11. kilometru?

Náskok se ztenčil na 12,6 sekundy na druhého Eberharda. Fourcade na Rakušana ztrácí zhruba dalších pět vteřin, v pořadí za ním se nic nemění. 

To Michal Krčmář už doje kolegu Moravce a oba jedou bok po boku na hranici první desítky.

Arnd Peiffer přijíždí na střelnici a čeká jej poslední střelba tohoto závodu. Udrží svůj náskok?

Peiffer dvakrát minul a je ze hry venku, podobně jako Eberhard, který jednou selhal.

Čistě naopak zastřílel Martin Fourcade, který jde jasně do čela, a za něj se řadí Rus Šipulin. Rakušan Eberhard vyjíždí ze střelnice jako třetí.

Michal Krčmář i Ondřej Moravec ani jednou nezaváhali a oba jedou stále v první desítce. To vypadá na skvělý výsledek českého dua!

Fourcade drží náskok zhruba pěti sekund na svého ruského soupeře, ale ten ještě rozhodně nezabalil. Třetí je stále Eberhard a dalších třech pozicích jede německé trio Lesser - Doll - Peiffer.

Šipulin v posledním stoupání pořádně zabral a už Fourcada dokázal dojet. Vypadá to, že se o vítězi budou rozhodovat až do samého konce.

Ondřej Moravec s Michalem Krčmářem jedou stále o skvělý výsledek a drží se na hranici desítky. Pojďme se ale podívat na finiš závodu na jeho čele!

V posledním stoupání se pokusil Fourcade svému ruskému soupeři uniknout, ale oba protivníky dotahuje také Rakušan Eberhard. Strhující finiš se blíží.

Tak pozor! Šipulin upadl ve sjezdu a jde na třetí místo! Jenže mezitím se dopředu dostal Rakušan Eberhard, který jde do čela.

Julian Eberhard ujel v závěru všem soupeřům a stává se vítězem celého závodu!

Druhý končí po nevydařeném závěrečném sprintu Martin Fourcade, třetí je Šipulin z Ruska. Čtvrtý Doll, dále Lesser, Peiffer, Windisch.

Michal Krčmář měl skvělý finiš a skončil na 8. místě pouze o jednu příčku před svým krajanem Ondřejem Moravcem. Skvělý výsledek pro české barvy a hned dva závodníci v první desítce.

Johannes Boe z Norska nakonec skončil v poli poražených až na 19. místě jen o příčku před svým bratrem.

Závod končí!

Závod tedy díky skvělému poslednímu běhu ovládl Rakušan Julian Eberhard, který zvítězil počtvrté v kariéře v rámci SP. Druhý je Fourcade před Šipulin, Češi zazářili a oba skončili v první desítce.

Ode mne je to pro dnešek vše, pěkný zbytek dne.

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy