Štvrtecký si ve sprintu doběhl pro nejlepší výsledek kariéry

ČTK ČTK
9. 12. 2022 15:05
Biatlonista Jakub Štvrtecký skončil osmý ve sprintu Světového poháru v Hochfilzenu a zaznamenal nejlepší výsledek v kariéře. Třiadvacetiletý český reprezentant trefil na střelnici všech deset ran a poprvé se umístil v první desítce. Od rozšířeného pódia pro šest nejlepších dělilo rodáka ze Vsetína bezmála sedm vteřin.
Jakub Štvrtecký
Jakub Štvrtecký | Foto: Reuters

Také druhý sprint sezony ovládl Nor Johannes Thingnes Bö, který si upevnil vedení v průběžném pořadí Světového poháru. Trojnásobný vítěz velkého křišťálového glóbu porazil díky bezchybné střelbě o 43 vteřin jednou chybujícího Émiliena Jacquelina z Francie. Třetí byl další Nor Sturla Holm Laegreid.

Umístění v první desítce atakoval také Michal Krčmář. Nejzkušenější český biatlonista v poli však doplatil na dvě chyby při střelbě vestoje a skončil patnáctý. Bodoval i sedmatřicátý Tomáš Mikyska, s nímž se do stíhacího závodu dostal ještě sedmapadesátý Mikuláš Karlík. Neuspěl jen Jonáš Mareček na 62. příčce.

Štvrtecký měl na trati 19. nejrychlejší čas a vedle střelby vleže si stoprocentně poradil i s obávanou stojkou. Když se startovním číslem 9 dorazil do cíle na průběžném prvním místě, zatnul pěst a zakřičel si radostí. Přestože se přes českého biatlonistu dostalo později sedm elitních závodníků, vylepšil si Štvrtecký dosavadní maximum, kterým bylo 16. místo ze sprintu v Annecy před třemi lety.

"Tu stojku si vůbec nepamatuju. Byla to ale nula, tak proč ne," řekl Štvrtecký České televizi. "Ke konci jsem už vůbec nemohl. Přišlo mi, že jsem od druhého kola celkem tuhý. Na střelnici jsem se snažil dělat, co jsem měl a vyšlo to. Jsem za to rád," doplnil.

Ještě rychleji běžel Krčmář, který figuroval před závěrečnou střelbou vestoje na devátém místě. Udělal však dvě chyby a z první desítky vypadl.

"Škoda. Tu stojku jsem nezvládl. Vykolejila mě třetí rána, která nespadla. Musela být těsná. Vůbec jsem netušil, že nespadne a trochu mě to rozhodilo do zbytku položky. Sice by se to nemělo stávat, ale stalo se. To je důvod, proč nejsem výš," prohlásil Krčmář.

Program SP v Hochfilzenu pokračuje v sobotu. Muže čeká štafeta, ženy poběží stíhací závod.

SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - sprint (10 km): 1. J. T. Bö (Nor.) 23:04,0 (0 trest. okruhů), 2. Jacquelin (Fr.) -43,0 (1), 3. Laegreid -46,9 (1), 4. Andersen (oba Nor.) -54,5 (0), 5. Rastorgujevs (Lot.) -1:00,4 (0), 6. Ponsiluoma (Švéd.) -1:03,7 (1), …8. Štvrtecký -1:10,5 (0), 15. Krčmář 1:37,4 (2), 37. Mikyska -2:22,6 (1), 57. Karlík -3:01,4 (3), 62. Mareček (všichni ČR) -3:11,4 (2)

Pořadí SP (po 4 z 21 závodů): 1. J. T. Bö 299 bodů, 2. Laegreid 250, 3. Jacquelin 193, 4. Samuelsson (Švéd.) 167, 5. Rees (Něm.) 166, 6. Ponsiluoma 163, …18. Krčmář 81, 25. Štvrtecký 48, 50. Mikyska 13.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy