Nevím, proč to biatlon odskákal, nechápe Šlesingr vládu. Prožívá zoufalou bezmoc

ČTK Sport ČTK, Sport
5. 3. 2020 10:21
Poslední dva závody kariéry má před sebou biatlonista Michal Šlesingr. Trojnásobný medailista z mistrovství světa se v Novém Městě na Moravě rozloučí po devatenácti letech se Světovým pohárem, fanfár a potlesku se ale nedočká a z faktu, že hlediště bude prázdné, cítí bezmoc.
Michal Šlesingr při úterním tréninku ve Vysočina aréně.
Michal Šlesingr při úterním tréninku ve Vysočina aréně. | Foto: Luboš Vácha

Předloni musel prosincový domácí podnik SP kvůli zdravotním problémům vynechat a po sezoně se rozhodl, že i kvůli závodům v Novém Městě na Moravě absolvuje ještě další zimu. Tečku za úspěšnou kariérou chtěl udělat před báječnou atmosférou na Vysočině, ale vše zhatilo rozhodnutí státní správy o vyloučení diváků.

"Tak si člověk říká, že to bylo skoro zbytečné," řekl v kamionu českého servisu sedmatřicetiletý Šlesingr. Jindy výřečný muž, který se nebojí říkat věci nahlas a otevřeně, jak je cítí, tentokrát mluvil před pátečním sprintem posmutněle.

"Jak to popsat? Je to taková zoufalá bezmoc," snažil se popsat své pocity člen zlaté smíšené štafety ze šampionátu v Kontiolahti v roce 2015. Tušil, že bez diváků bude těžké se na startu nahecovat.

"Už z toho důvodu, že člověk zpracoval dost negativních emocí, je to mrzuté. Z toho se dostat do pozitivního režimu bude komplikovanější," řekl Šlesingr, který by měl být v sobotu i členem mužské štafety.

Zdá se, že osud je vůči vítězi hromadného závodu Světového poháru ze slavného Holmenkollenu z roku 2008 nespravedlivý. "Já se na to tak nekoukám, prostě to tak je, člověk se s tím musí naučit jít dál," řekl juniorský mistr světa ve stíhačce.

Spíš si láme hlavu, jestli bylo nutné závod pro diváky uzavřít, Bezpečnostní rada státu tak učinila v pondělí z obav z nového koronaviru. "Nevidím v tom moc velký smysl. Přijde mi to nesystémové, zbrklé opatření, které nic neřeší," pronesl.

Už dříve poukazoval na fakt, že letiště zůstává otevřené. Navíc ve středu vláda nezavřela další sportovní klání, na kterých se shromáždí tisíce fanoušků, jako tomu mělo být na biatlonu.

"Manželka mi posílala fotku z pražské hromadné dopravy, jak byla narvaná. Důchodci a turisti jsou namačkaní vedle sebe. Pro mě je těžké pochopit, proč to biatlon odskákal, když nevidím smysl toho rozhodnutí," zopakoval.

Na další dvě kola Světového poháru do Kontiolahti a do Osla už nepojede. "Tady to pro mě skončí a budu moct obrátit tuhle stránku," řekl stříbrný ve sprintu a bronzový ve vytrvalostním závodu z mistrovství světa v Anterselvě z roku 2008. Dál odsunovat konec nehodlá. "To nepřipadá v úvahu, to nemůžu rodině udělat."

Na běžkách a s malorážkou v ruce se nejspíš ještě objeví konce března v Jablonci nad Nisou. V Břízkách, pokud to sněhové podmínky dovolí, se pojede tradiční supersprint.

"Bude to nejspíš nějaká improvizace. Každopádně se budu snažit tam dorazit. Aspoň tam budu moct fanouškům nějak poděkovat," plánuje.

Má určitou vizi, co bude dělat po sportovní kariéře. Uvažuje, že by se věnovat zdokonalování projektu na tréninkový deník v mobilní verzi. Třeba ho ale současný šéf svazu Jiří Hamza zláká do svazu. "Na nějaké funkci bych si sebe dovedl představit, ale nedovedu si představit podobnou funkci, jako má Jirka. Protože já mám tendenci říkat věci, jak je cítím, a ne úplně diplomaticky je přejít," podotkl Šlesingr.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 37 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy