Jislová dojela šestnáctá, blýskla se Teplá. Čtvrtý start v SP proměnila v první body

11. 3. 2022 16:16
Nejlepší Češkou v dnešním sprintu Světového poháru biatlonistek v estonském Otepää byla šestnáctá Jessica Jislová. Obvyklá opora českého týmu Markéta Davidová po pěti chybách na střelnici nebodovala, s více než dvouminutovou ztrátou obsadila 49. příčku. První body v kariéře si při čtvrtém startu v elitním seriálu připsala třiadvacetiletá Eliška Teplá, kterou bezchybná střelba vynesla na 36. místo.
Eliška Teplá
Eliška Teplá | Foto: Petr Slavík / Český biatlon

Jislová měla podobně jako minulý týden při stíhacím závodě v Kontiolahti přesnou mušku, ale tentokrát nebyla tak rychlá na trati. Kvůli tomu ztratila 53,6 vteřiny na vítěznou Francouzku Julii Simonovou, která navíc musela absolvovat jedno trestné kolo. Od dalšího umístění v elitní desítce Jislovou dělilo zhruba 18 vteřin.

"I v tréninku se mi tady střílelo dobře, takže jsem ráda, že jsem na to navázala," řekla Jislová České televizi. "Trošku mě mrzelo, že jsem jela většinu trati sama, protože tam docela foukalo. Ale dělala jsem, co jsem mohla, takže spokojená," doplnila.

Teplá byla v předchozích závodech SP nejlépe v osmé desítce. "Musím říct, že jsem úplně nadšená. Když jsem ráno viděla ten vítr, tak jsem si říkala, že to na střelnici bude obtížné. Asi jsem si ani nepředstavovala, že bych mohla nulovat," radovala se.

Hned při úvodní položce si pokazila závod Davidová. Když vleže minula první dvě rány, upravovala mířidla, ale i tak ze zbývajících tří ran trefila jen jednu. Další chybu přidala vestoje a skončila hluboko v poli poražených a byla nejhorší z českého týmu.

Jen o jednu chybu méně celkově udělala Lucie Charvátová a zařadila se na 31. místo. Eva Puskarčíková obsadila po dvou trestných kolech 43. příčku. Dvojnásobná juniorská mistryně světa Tereza Voborníková dnes ještě nezávodila.

První vítězství v této sezoně si po čtyřech druhých místech připsala Simonová. Díky těsně třetímu běžeckému času nechala za sebou i dvě nejlepší z bezchybných střelkyň. Poprvé se na stupně vítězů dostala druhá Němka Vanessa Voigtová, která na vítěznou Francouzku ztratila 11 vteřin. Třetí skončila o další necelé dvě sekundy zpět Norka Karoline Ofigstad Knottenová.

Světový pohár v Otepää bude pokračovat v sobotu závody s hromadným startem. Z českých reprezentantů do nich zasáhnou Michal Krčmář a Jislová s Davidovou.

SP v biatlonu v Otepää (Estonsko):

Ženy - sprint (7,5 km ženy): 1. Simonová (Fr.) 20:45,8 (1 trest. okruh), 2. Voigtová (Něm.) -11,0 (0), 3. Knottenová (Nor.) -12,8 (0), 4. Hermannová (Něm.) -16,1 (1), 5. Tandrevoldová (Nor.) -21,9 (1), 6. H. Öbergová (Švéd.) -23,0 (1), 7. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -24,6 (1), 8. E. Öbergová (Švéd.) -33,5 (2), 9. Hauserová (Rak.) -34,2 (1), 10. Röiselandová (Nor.) -35,5 (2), …16. Jislová -53,6 (0), 31. Charvátová -1:41,3 (4), 36. Teplá -1:49,1 (0), 43. Puskarčíková -2:04,3 (2), 49. Davidová (všechny ČR) -2:13,4 (5).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 22 závodů): 1. Röiselandová 759, 2. E. Öbergová 665, 3. Alimbekavová (Běl.) 589, 4. H. Öbergová 586, 5. Hauserová 552, 6. Wiererová (It.) 528, …12. Davidová 423, 19. Jislová 351, 69. Charvátová 33, 71. Puskarčíková 30, 88. Voborníková a Vinklárková (obě ČR) obě 12, 98. Teplá 5.