Běžkařka Kowalczyková je první polskou vítězkou ze ZOH

27. 2. 2010 22:15
Stala se i první zlatou polskou běžkařkou
Justyna Kowalczyková
Justyna Kowalczyková | Foto: Sport

Praha - Justyna Kowalczyková vybojovala první zlatou medaili pro Polsko na hrách ve Vancouveru, a navázala tak na dosud jediného zlatého medailistu ze ZOH Wojciecha Fortunu, který zvítězil na hrách v roce 1972 ve skoku na lyžích.

Historicky první zlato z běžeckého lyžování pro svou zem vybojovala sedmadvacetiletá lyžařka v závodě na 30 kilometrů klasickou technikou s hromadným startem, když ve finiši udolala o tři desetiny sekundy Norku Marit Björgenovou.

Ta z šesti závodů na hrách vybojovala hned pět medailí (3 zlaté, 1 stříbro, 1 bronz) a v posledním ženském běžkařském závodě na OH tak zkompletovala stejně jako Kowalczyková (1 zlato, 1 stříbro, 1 bronz) celou sadu.

Kowalczyková nechala vzpomenout na poslední třicítku z her v Turíně. Tehdy v závodě bruslením bojovala ve finiši také o zlato, jenže v cílové rovince nestačila na vítězku Kateřinu Neumannovou a druhou Rusku Julii Čepalovovou.

Štafetu běžkářek ovládly Norky. Česky končí třinácté
Běžkařky se hádají. Chtějí odškodné a závody astmatiků

I tentokrát vbíhala na stadion jako první a i tentokrát ji její soupeřka (tentokrát Björgenová) v cílové rovince dohnala. V soupaži však tentokrát nápor soupeřky odrazila a o délku lyže vyhrála.

Björgenová tak přišla o vyrovnání olympijského rekordu. Čtyři zlaté na jedněch hrách získal jen norský biatlonista Ole Einar Björdalen před osmi lety a v roce 1964 ruská rychlobruslařka Lidija Skoblikovová.

Spokojená může být i čtyřnásobná mistryně světa Finka Aino Kaisa Saarinenová, která dojela třetí, a získala tak svou první individuální olympijskou medaili.

České běžkyně se stejně jako ve štafetě musely potýkat s virózou. Největší naděje Kamila Rajdlová dokonce do závodu ani nenastoupila.

Nejlepší z nich tak byla až 40. Eva Nývltová se ztrátou více než osmi minut na vítězku, o příčku za ní dojela Ivana Janečková. Eva Skalníková dorazila do cíle 48., jako poslední ze závodnic, které nejdelší ženský závod dokončily.

1. Kowalczyková (Pol.) 1:30:33,7, 2. Björgenová (Nor.) -0,3, 3. Saarinenová (Fin.) -1:05,0, 4. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -1:19,2, 5. Išidaová (Jap.) -1:22,8, 6. Kallaová (Švéd.) -1:23,9, 7. Johaugová -1:27,6, 8. Steiraová (obě Nor.) -1:30,7, 9. Olssonová (Švéd.) -2:26,6, 10. Laurentová-Philippotová (Fr.) -2:37,7, ...40. Nývltová -8:06,4, 41. Janečková -9:39,9, 48. Skalníková -14:14,1.